Испания започна с победа защитата на титлата си на Европейското първенство по баскетбол за жени в Унгария и Румъния. В мач от първия кръг в група D в Шопрон иберийките надделяха убедително над Литва със 72:58. Силен мач за успеха направи натурализирания сенегалски център Асту Баро Ндур, която записа 22 точки и 12 борби.

В друга среща от групата със силна игра след почивката Словакия обърна Швеция със 72:69 след 26 точки и 6 борба на Зузана Жиркова.

Испания срещу Литва на Евробаскет- жени

източник: БГНЕС

Олимпийският и европейски вицешампион Франция също стартира с убедителна победа след 79:55 над Украйна в група А. Сандрин Грюда се отличи с 18 точки и 15 борби за успеха.

Украинките поддържаха интригата само в първата четвърт, която дори спечелиха с 21:20, но за повече нямаха сили. Алина Ягупова беше най-резултатна с 19 точки. Също в група А Черна гора пък разгроми Чехия със 71:52 след 13 точки и 13 борби на Анджелика Робинсън.

Италия на Евробаскет- жени

Бронзовият медалист от Евро 2013 Турция спечели с 57:54 срещу Полша, а в най-оспорвания мач за деня също от група В Беларус се справи с Италия с 85:76 след продължение след 25 точки и 14 борби на Елена Левченко. Русия също стартира с успех в група С с 83:62 над Хърватия. Полуфиналистът от Евро 2013 Сърбия пък се наложи над Латвия със 76:60.

Беларус на Евробаскет - жени

Срещи от първия кръг в груповата фаза на Европейското първенство по баскетбол за жени в Унгария и Румъния: