Борбен Григор Димитров отстъпи титлата на турнира по тенис в Пекин на Анди Мъри, който победи с 6:4, 7:6 във финала.

Мачът се реши с тайбрек, в който Григор направи две непредизвикани грешки и остави победата на Мъри.

Британецът взе първия сет, като изглеждаше, че ще грабне и втория. Димитров обаче се концентрира и стигна до равенството в него. След това последва тайбрекът, с който Мъри си извоюва победата.

Димитров стигна до финалния мач, след като на полуфиналите трябваше да се изправи срещу Милош Раонич, но канадецът се отказа заради контузия в глезена.

Преди това, в 1/4-финален сблъсък Григор се представи блестящо и стигна до първа победа в кариерата си над бившия номер 1 Рафаел Надал с 6:2, 6:4.

Това е трети загубен финал за най-добрия български тенисист този сезон, след загубите в Сидни и Истанбул.

Анди Мъри пък се справи с Давид Ферер (Испания) и взе победата в два сета - 6:2, 6:3 и така стигна до мача за титлата.

Първи сет:

Анди Мъри взе първия гейм , след като Григор Димитров допусна пробив след две двойни грешки. Англичанинът се затрудни малко повече във втория, но въпреки това стигна до 2:0 гейма.

Григор намали разликата и взе един гейм, но веднага след това Мъри не му остави шанс и взе гейм на нула (3:1).

Българинът започна да намира ритъма си на сервис и отново намали, но следващият гейм отново бе за Мъри (4:2).

Григор отново изостана с 0-30, но успя да обърне до 40-30. Геймът се проточи, но с доста усилия Григор все пак стигна до 3:4.

Двамата си размениха по един гейм, като последният беше за Димитров с 40-0 (4:5).

След несполучливи ретури от страна на Григор - гейм и сет за Анди Мъри (6:4).

Втори сет:

Димитров взе първия гейм от втория сет, но Мъри отвърна блестящо и изравни (1:1).

Къса топка от бекхенд донесе геймбол на Гришо и с още един силен начален удар той дръпна в резултата. Димитров можеше да вземе трети гейм, но британецът се измъкна и отново изравни (2:2).

Григор Димитров отново блестна с ефектни отигравания, като в едно от разиграванията демонстрира и футбони умения.

Междувременно сред публиката се забеляза присъствието на чилийския треньор Мануел Пелегрини.

Мъри направи пробив и взе следващия гейм, след което Григор достигна до ситуация 30-30, но прекъсна разиграването, смятайки, че ударът на Мъри е бил в аут. Ястребовото око показа обаче обратното и британецът поведе с 4:2.

По-добрите сервиси на българина му спечелиха гейм след почивката, но след това Мъри остана на крачка от титлата (5:3).

Димитров впечатли с удар между краката, взе си подаването и отново намали разликата.

Последва пробив за Гришо. Българинът спечели невероятно първо разиграване, в което двамата си размениха 43 удара.

В крайна сметка Димитров успя да измъкне гейма и изравни до 5:5.

Мъри размени ролята си с Григор и направи няколко непредизвикани грешки, които му костваха да изостане в резултата. Българинът поведе с 6:5.

Британецът обаче се концентрира и изравни за 6:6, след което последва тайбрек.

След две непредизвикани грешки за Григор в тайбрека при резултат 5:2, Анди Мъри го взе със 7:2 и спечели мача с 6:4, 7:6.