Англия записа най-голямата си победа над Шотландия от 41 години насам, като се наложи с 3:0 на "Уембли" в световна квалификация.

Така "Трите лъва" остават начело в група F с 10 точки в актива си, и без допуснат гол в квалификациите. Англия няма загуба вече в 33 квалификационни мача, от октомври 2009-та година насам.

Второто място е за Словакия след успех с 4:0 над Литва, а Словения е на трета позиция след победа с 1:0 като гост на Малта.

Двубоят предложи едно много равностойно първо полувреме, в което не изглеждаше Англия да успява да вземе превес.

Играта бе често накъсвана от статични положения, а домакините имаха две пресилени претенции за дузпа.

В 14-та минута Рахийм Стърлинг се сблъска с Уолъс в пеналта и падна, но разбира се, до наказателен удар не се стигна.

В 23-та все пак и без подаръци Англия поведе. Даниел Стъридж откри резултата, след като първи удар на Стърлинг бе блокиран, топката попадна в Кайл Уокър, чието остро центриране отдясно бе пратено в мрежата от Стъридж.

Веднага след гола шотландците реагираха, и на два пъти имаха страхотни възможности да изравнят.

Първо обаче Лий Грифитс би над напречната греда, а след това Грант Ханли с глава прати топката точно над вратата.

В 38-та минута за втори път англичаните искаха дузпа, за фаул на Снодграс срещу Дани Роуз, такава обаче пак не бе дадена.

Англия задържа топката до края на първото полувреме, без да създаде някакви голови възможности.

Като цяло гостите имаха и повече удари към врата на Англия, но ефективността бе на страната на Гарет Саутгейт и тима му.

Една от най-добрите възможности за Шотландия се откри още в първите минути на второто полувреме, когато Джеймс Форест завърши една многоходова акция с удар от точката на дузпата, но не намери целта.

Само минута по-късно, в 49-та, само отлична намеса на Джонс Стоунс спря Робърт Снодграс да изравни.

Още в следващата атака обаче Англия дръпна с второ попадение. То дойде след центриране на Дани Роуз отляво, което Адам Лалана по страхотен начин с глава засече точно в мрежата.

Шотландия не се отказа и продължи да атакува, но ударите към Джо Харт не бяха достатъчно прецизни.

Откритата игра на гостите обаче само позволи на Англия да направи аванса си вече несломим, с трети гол.

Това стана в 61-та минута, когато Гари Кейхил бе най-съобразителен в наказателното поле на съперника и с глава заби топката във вратата след центриране от корнер на Уейн Рууни.

Рахийм Стърлинг пропусна също да се отбележи в 70-та минута, когато пропусна от вратарското поле.

В 83-та минута Рууни, Варди и Стърлинг комбинираха в пеналта на Шотландия, но ударът на последния бе слаб и блокиран навреме.

Това бе и последната интересна ситуация в двубоя, донесъл сигурност на върха за Англия.

Англичаните са реализирали седем от последните си осем попадения срещу Шотландия с глава, сочи статистиката.

Словения се измъчи като гост на Малта, но все пак спечели три точки след 1:0.

Единственото попадение падна в началото на второто полувреме, когато Бенджамин Вербич бе точен за словенците.

Миливое Новакович и съотборниците му отправиха дузина и половина удари към вратата на съперника, но само един от тях намери целта.

Доста по-малко проблеми имаше Словакия срещу Литва, като се наложи с 4:0, с попадения на Адам Немец и Юрай Кучка още в първия четвърт час, гол на Мартин Шкъртел в 36-та минута, и на Марек Хамшик в 86-та.