Стан Вавринка изигра превъзходен мач и постигна успех с 6:1, 7:6(3) над Виктор Троицки във втория си мач на DIEMA XTRA Sofia Open, а по този начин поставеният под №1 в схемата се класира за полуфиналите на турнира.

След трудното начало в София с трусетов успех над Мартин Клижан, в петък вечер Вавринка показа пълния си блясък пред българските зрители, а един куп невероятни бекхенд уинъра вдигнаха на крака няколкото хиляди зрители в „Арена Армеец“.

Този път Стан нямаше никакво намерение да губи време и започна с превъзходен тенис от самото начало. В същото време Троицки стартира с доста грешки, на втория си сервис бе напълно безпомощен срещу дълбоките ретури на съперника и резултатът не закъсня – 6:1 след два пробива за 22 минути игра.

Добрата новина за неутралните зрители бе, че във втория сет сърбинът чувствително повиши нивото на играта си и заигра изключително равностойно срещу трикратния шампион от Големия шлем. Това доведе до доста продължителни геймове. При 3:3 Вавринка пропусна три шанса за пробив, а в следващия гейм Троицки нанесе своя удар – 5:3 и възможност да сервира за мача. Швейцарецът обаче зареди машината за ретури, сервисът на финалиста в София от 2016 не бе на нужното ниво и това доведе до рибрейк. В крайна сметка тайбрек трябваше да определи победителя в сета, а в него преднина от 3:0 отново изведе Троицки до добра позиция за спечелване на сета. Само че последваха 7 поредни точки за Вавринка и място на полуфиналите за голямата звезда на DIEMA XTRA Sofia Open.

Там негов съперник ще бъде победителят от мача между Максимилиан Мартерер и Мирза Башич.

След селфито с публиката, Вавринка обяви: Наслада е за мен

Всичко в мача започна с бърз сервис гейм за Вавринка, а на свой ред сърбинът направи две двойни грешки за старт на своето подаван. Напрежението веднага се покачи, а няколко отлични бекхенда от швейцареца доведоха до три брейкбола. Още първият бе реализиран след непредизвикана в мрежата от форхенд, а ранните проблеми накараха Троицки да започне да хвърля нервно ракетата си.

Брейкът бе затвърден, а серия от грешки продължи мъките на световния №67. С нова неточност от форхенд той даде нов шанс за пробив, а Вавринка го реализира с уинър от бекхенд по късия диагонал.

Петият гейм бе най-равностоен в сета. В него Троицки все пак успя да направи повече точки, стигна до две равенства, но резултатът на почивката бе 5:0.

Сърбинът все пак се разписа в сета, взимайки следващото си подаване, преди Вавринка да направи поредица от уинъри и комфортно да сложи край на сета след само 22 минути игра.

Добрата новина за Троицки бе, че в началото на втория сет изглеждаше сякаш забравил за случилото се в първата част. Той стартира с гейм на 0, а след това успя и да затрудни Стан в неговото подаване.

Последваха два продължителни и равностойни гейма преди отново Троицки да спечели по-лесно подаването си. За него проблемите дойдоха в седмия гейм. На два пъти Вавринка успя да го размине на мрежата от бекхенд – първо по правата, след което по късия диагонал. След хубав ретур, последван от уинър пък швейцарецът си осигури брейкбол. Той бе отразен, а след мощни атаки по бекхенда на съперника, трикратният шампион от Големия шлем си осигури нов. И той обаче бе отразен с къса. Стан си осигури и трети с феноменалния си бекхенд, но сервисът на сърбина му помогна и той поведе с 4:3.

За да дойде ред на самия него за първи път изобщо в мача да достигне до шансове за пробив и съответно решителен брейк. Нищо не предвещаваше подобна развръзка, след като Вавринка поведе с 40:0. Само че няколко добри изяви на сърбина и грешки на съперника доведоха до равенство, а отлична защита от Троицки му осигури и първия брейкбол. Той бе спасен, след което Стан имаше и геймбол, но след втората му двойна грешка в гейма се стигна до втори шанс за пробив и този път Троицки действа солидно. Така световният №67 си осигури аванс от 5:3 и сервис гейм за вкарване на двубоя в трети решителен сет.

Само че Вавринка имаше други планове. При 30:30 мощен бекхенд ретур, последван от форхенд по късия диагонал му донесе шанс за рибрейк. А той бе реализиран след едно от най-красивите разигравания в двубоя. Троицки опита да завърши с къса, но Стан стигна до топката. Излязъл на мрежата, Троицки реши да прехвърли съперника и го направи, но Вавринка показа добра игра с краката и почти с гръб към корта успя да изпрати светкавичен бекхенд уинър по правата.

Поставеният под №1 успя, макар и трудно, и да изравни за 5:5, а Троицки спря серията му, осигурявайки си минимум тайбрек във втората част. Именно до такъв се стигна след гейм на 30.

Решителният гейм започна отлично за Троицки, който след солидна игра на мрежата и форхенд в аут на Вавринка стигна до два минипробива и аванс от 3:0. Но надали и сърбинът е очаквал това, което последва – Стан заигра перфектно, спечели седем поредни разигравания, а с това и мача.