„В момента българските първи ракети Цветана Пиронкова и Григор Димитров са на светлинни години пред тези на Унгария. И местните медии с много суперлативи се отнасят към нашите тенисисти. България обаче изостава в организацията и спортната база. Държавна политика на Унгария сега е да се задържи като световна сила в спорта, а основна задача е с много усилия да бъде развит волейболът”, това разказа пред Гонг бившият конституционен съдия Георги Марков, който в момента предимно живее в Будапеща.

Марков от първия ред наблюдава двубоите на националните ни тенисистки на турнира Фед Къп в СИМА Конгресен център. По данни на спортното министерство в Унгария домакинството на шестдневните мачове в Будапеща, между 16 национални отбора, струва 300 000 евро на организаторите. 200 000 евро са осигурени от държавата, 50 000 от Община Будапеща и 50 000 от спонсори. След 2008 година и през 2014 година СИМА център е домакин на турнира Фед Къп – първа група на зона Европа-Африка. Предишните три години форумът бе в израелския курорт Ейлат.

Георги Марков сподели интересни факти около развитието на унгарски спорт, пречупени през българската призма. Така например Унгария бе в топ 10 в класирането по медали на Летните олимпийски игри в Лондон. А през миналата година най-успешните им спортове бяха плуване, кану-каяк и фехтовка.

Ето още от данните на Марков:

Унгария няма звезди като Цвети и Григор, но инвестира много в спорта

източник: BGNES, Gong.bg, Инес Павлова

„Унгарците успяха да продължат поддържането на високото ниво на спортни постижения без значение смяна на поколенията.“

„Лятото на 2013 година Парламентът прие правителствената програма за развитие на спорта до 2020 година като за целта унгарската държава отпусна 500 милиона евро (1 милиард лева) за развитие на 16 олимпийски спорта. По този начин бе осигурена и месечна заплата на елитните треньорите с медалисти от олимпийски, световни и европейски първенства в размер на 3300 евро месечно. Унгария вече на 8 поредни олимпиади има задължителен златен медал. Много добре развит е хокей на лед, хандбал и водна топка.“

„В същото време Унгария доста усърдно развива спортната си база в различни градове не само в Будапеща, а по равно в Сегет, Гьор, Солнок, Дебрецен, о-в Маргит, Секешфехервар и др.“

„Старият стадион на ФК Ференцварош бе съборен и за 6 месеца с държавни пари бе изграден вече новият доста модерен като остава само да бъде покрит!“

„Старият стадион „Ференц Пушкаш” предстои да бъде съборен и на негово място ще бъде изграден нов национален за 65 хиляди зрители и олимпийски спортен парк за общо 300 милиона евро.“

Още от разказа на Георги Марков, чуйте в прикачения файл.

Унгария няма звезди като Цвети и Григор, но инвестира много в спорта

източник: BGNES, Gong.bg, Инес Павлова