Националът за купа "Дейвис" Тодор Енев спечели Държавното лично първенство по тенис с награден фонд 5 хиляди лева на ТК "Локомотив" в Пловдив.

Поставеният под номер 2 Енев победи водача в схемата Тихомир Грозданов с 1:6, 6:4, 7:5, 6:2 след 3:02 часа игра.

Така 28-годишният пловдивчанин триумфира с титлата за втори път в кариерата си след 2007 година.

Грозданов пък не успя да вземе втори трофей след 2008 година.

Двубоят започна отлично за 23-годишния варненец, който спечели първите четири гейма в мача, след което взе първия сет с 6:1.

Втората част стартира с размяна на пробиви, след което Енев дръпна с 4:2 и запази аванса си до края, за да изравни резултата.

Третият сет премина през множество обрати и размяна на инициативата. Пловдивачнинът проби за 4:3, но Грозданов обърна до 5:4. В последствие обаче Енев взе три поредни гейма и за първи път в мача излезе напред.

Загубеният трети сет се отрази негативно на варненеца, той свали гарда и допусна изоставане с 0:5 в четвъртата част. Грозданов все пак се опита да стигне до късен обрат, но пасивът му беше прекалено голям.

Енев сервираше за победата в шестия гейм, пропусна два мачбола, след което беше пробит.

В седмия гейм пловдивачнинът отново пропиля два мачбола, но в крайна сметка стигна до крайния успех при седмата си възможност в осмия гейм.

"Беше много тежък мач. Радвам се, че успях да го взема. Започнах много лошо, но във формат три от пет сета трябва да запазиш концентрация възможно най-дълго. Може би по-големият ми опит ми помогна да спечели. Той рухна малко психически след втория сет. Първенството беше доста силно. Всички, освен Григор Димитров, бяха тук. Организацията беше перфектна", каза след финала Енев.

Той получи купа и 2 хиляди лева от наградния фонд. За Грозданов останаха купа и хиляда лева.