Подрастващото поколение германци предпочитат "серийната моногамия" пред семейното обвързване за цял живот. Двойките живеят заедно дотогава, докато това устройва и двамата партньори.

Клетвата за вечна вярност, която се произнася пред олтара, става все по-малко популярна сред германските младежи. Според резултатите от допитване, проведено от Дружеството за проучване на потребителското търсене /GfK/ в Нюрнберг, 45,1% от запитаните на възраст между 16 и 29 години са убедени, че понятието брак за цял живот е остаряло.

Явно хората в тази група имат сериозни основания да смятат така. Всеки втори брак на техни роднини или близки се е разпаднал по една или друга причина.

По-приемливо за днешното поколение е "семейната моногамия". Така учените наричат модела на отношения, при който двамата партньори живеят заедно, докато връзката ги устройва, а в случай на разногласия се разделят и търсят нов партньор.

Но по-възрастното поколение, хората над 60 години, категорично не приема този тип отношения. В социологическото проучване са участвали над 2000 души.