От днес всички цигари в търговската мрежа трябва да са от новия лесногаснещ вид - той е задължителен според европейска директива за безопасност на потребителските стоки. В международния ден без тютюнев дим в Дарик потърсихме отговор на въпроса По-безопасни ли са за здравето на пушачите новите самозагасващи цигари?
Всички сме чували истории за пожари, започнали от неизгасена цигара. От днес те трябва да са по-малко, тъй като в целия Европейски съюз се продават само лесногаснещи цигари, обясни за Дарик Веселин Младенов, технолог в най-голямата българска фирма за производство на тютюневи изделия. "Новите цигари се произвеждат със специално качество хартия - т.нар. лип хартия, която отговаря на изискванията за по-лесното изгасване на цигарите", обясни Младенов.
Нова цигара, старият вкус, но... гасне по-бързо
Експертът бе категоричен, че новите цигари са със същия вкус, аромат и съдържание, но хартията, от която са направени, е по-висококачествена. Освен това на тях има поне две пръстенчета, чрез които цигарите могат да изгаснат сами. Ето защо е трудно да се прецени след колко време би изгаснала една цигара, ако бъде оставена в пепелника например. Според представителите на тютюневата компания - много пушачи изобщо не са разбрали, че употребяват от новия вид цигари; други пък си внушавали, че има разлика. Проверка на Дарик показа, че все пак част от пушачите усещат, че цигарата им гасне в ръката. "Да, гасне по-бързо, но това няма значение", коментира продавачка, която пушеше пред магазина си. Друга жена определи гасненето като "за секунди". Някои от пушачите пък не бяха разбрали изобщо, че пушат от новите цигари. Пушач, чакащ пред книжарница в столицата, обясни, че не е опитвал от новите цигари, защото си е купил своите от free shop и ще тества лесногаснещите тютюневи изделия след няколко дни. Според търговци, лесногаснещите - или както ги наричат още "самоизгастващите" цигари, се намират в търговската мрежа от няколко месеца. Фирмата, в която работи Младенов, ги е пуснала през септември, а някои от международните компании на българския пазар дори по-рано.
Лесногаснещите цигари: уж от по-качествени, а всъщност - по-вредни
Д-р Коста Костов, който от години завежда белодробната клиника към ВМА, е категорично против новите цигари и против цигарите изобщо. "По-малко вредни цигари няма", категоричен е д-р Костов. По думите му пушачите създават зависимост към никотина и палят колкото цигари са им необходими, за да си доставят дозата никотин, с която тялото им е привикнало.
Ако вдишат по-силно от цигарата обаче, това е по-вредно. "Всяка по-силна инхалация вреди повече", категоричен е експертът по белодробни заболявания.
Затова попитахме технолога Веселин Младенов по производство на цигари: Вярно ли е, че понякога се налага пушачите да "дръпнат" по-силно, за да си запалят цигарата? Отговорът е: "Да, защото едно от пръстенчетата върху цигарата, които я правят лесногаснеща, може да е още в началото й. Тогава ако "дърпането е по-слабо", цигарата може и да не се запали".
И така - пушенето е личен избор на всеки един от нас, но в заключение ще погледнем какво е написано на една кутия с цигари. Надписът отпред: "Пазете децата: не ги карайте да вдишат от Вашия пушек"; обръщаме кутията и четем: "Пушенето убива!".
Коментирай