Турция надви Грузия с  3:1 в мач от група „F“ на UEFA EURO 2024. Тимът, воден от Винченцо Монтела, започна успешно на турнира в Германия след два красиви гола на Мерт Мюлдюр и Арда Гюлер. Три греди белязаха срещата, а дълбоко в добавеното време Керем Актюроглу оформи крайния резултат.

Gulliver/GettyImages
24 снимки

Турският национален отбор започна по-уверено срещата, задържайки топката под свой контрол. В 10-ата минута на срещата гредата лиши турците от попадение. Изстрел от дистанция на Каан Айхан срещна страничния стълб.

Турция заслужено и стигна до попадение и то изключително красиво. В 25-ата минута Мерт Мюлдюр засече избита топка и с воле от въздуха прати неспасяем удар в горния ляв ъгъл на грузинската врата.

Само две минути след това гол на Турция бе отмемен заради засада. Кенан Йълдъз завърши чудесната атака на турския тим, но радостта на футболистите продължи кратко, след като ВАР се намеси.

В 32-ата минута Кочорашвили проби отдясно и нахлу в наказателното, след което намери Жорж Микаутадзе. Нападателят веднага стреля в близкия ъгъл, за да възстанови паритета - 1:1.

Второто полувреме предложи нови положения и пред двете врати. Все пак съставът, воден от Винченцо Монтела, успя отново да излезе напред в резултата. В 66-ата минута Арда Гюлер вкара едно от най-красивите попадения на турнира до момента. Играчът на Реал Мадрид отправи чудесен удар с левия крак, пращайки топката в горния десен ъгъл на вратата, пазена от Гиорги Мамардашвили. Стражът на Грузия нямаше шанс да стигне до кълбото.

Четири минути след това Грузия беше близо до нов изравнителен гол. Кочорашвили демонстрира индивидуална техника, пробиваки в наказателното, след което стреля с десния крак. Топката обаче срещна напречната греда и излезе.

Дълбоко в добавеното време грузинците бяха много близо до изравнителния гол. След разбъркване в наказателното поле звездата на Грузия Хвича Кварацхелия завърши, а ударът му срещна гредата. Последва нов удар, който бе блокиран от защитник на Турция.

Секунди по-късно Мухамед Актуркоглу се възползва от факта, че всички футболисти на Грузия бяха в полето на Турция за ъглов удар, включително и вратаря Мамардашвили. Така турският национал напредна с топка в крака и завърши за 3:1.

В следващия си мач турците ще срещнат един от фаворитите на UEFA EURO 2024 - Португалия, като мачът е на 22-и юни. Тогава Грузия ще премери сили с Чехия.

Стартовите състави на двата отбора:

Турция: 1. Мерт Гюнок, 4. Самет Акайдън, 22. Каан Айхан, 14. Абдюлкерим Бардакджъ, 8. Арда Гюлер, 19. Кенан Йълдъз, 21. Баръш Йълмаз, 21. Ферди Кадиоглу, 18. Мерт Мюлдюр, 10. Хакан Чалханоглу

Селекционер: Винченцо Монтела

Грузия: 25. Гиорги Мамардашвили, 3. Лаша Двали, 2. Отар Какабадзе, 4. Гурам Кашиа, 7. Хвича Кварацхелия, 5. Соломон Кверквелия, 6. Гиорги Кочорашвили, 20. Анзор Меквабишвили, 22. Жорж Микаутадзе, 21. Георгий Цитаишвили, 10. Гиорги Чакветадзе

Селекционер: Вили Саньол