Няма спор, че до този момент на световното Южна Америка печели дори не по точки, а с явно превъзходство мача срещу вечния си съперник Европа. Дори и само сухите цифри говорят за това. Южноамериканците класираха четири от петте си представители на четвъртфиналите, а това прави 80% успеваемост. Дори отпадналият на осминафиналите тим на Чили остави отлични впечатления с атакуващия си футбол.
В същото време големите разочарования на първенството в Южна Африка идват от Стария континент. „Нашите“ отбори /нали все пак и ние сме европейци/ бяха тринайсет на старта, а сега са останали само три. Това прави едва 23%. В подкрепа на тази теза най-големите трагедии на шампионата предизвикаха три от традиционните грандове от Европа - Франция, Италия и Англия.
В същия дух - посредствено като европейските отбори, се представиха и африканците. С изключение на Гана всички останали пет тима стегнаха куфарите си още след групите. А на тях се възлагаха големи надежди и заради големите звезди в много от отборите, и заради факта, че за пръв път Черният континент е домакин на форума.
Същевременно само добри думи можем да кажем за азиатците, класирали два отбора /Южна Корея и Япония/ до осминафиналите и за представителите на КОНКАКАФ - САЩ и Мексико, излезли от групите си. Австралийците, севернокорейците и хондурасците - останалите от тези две конфедерации, бяха с по-скромен потенциал, но и те се постараха да покажат зъби поне в по един мач. Да не говорим за единствения представител на Океания Нова Зеландия, който от аутсайдер се превърна в по-добър отбор от бившия световен шампион Италия /справка класирането в групата им/.
Но да се върнем на традиционния сблъсък Южна Америка – Европа, защото предстои най-интересното, развръзката в турнира. Така че преди да отмине и вторият решителен рунд, не можем да твърдим със сигурност, че латиносите печелят битката с европейците, въпреки че засега имат очевидно предимство. Нека анализираме четвъртфиналните двойки и да поразсъждаваме върху шансовете на всеки един отбор да продължи напред.
БРАЗИЛИЯ – ХОЛАНДИЯ 65:35
В такова съотношение приблизително можем да определим шансовете за класиране на полуфиналите на двата съперника. Всъщност, на този шампионат нито Бразилия е познатата ни Бразилия, нито Холандия е познатата ни Холандия. Което не прави автоматично двата отбора по-слаби от обичайното. Със сигурност и едните, и другите, са далеч по-прагматични от традиционното. При „кариоките“ отсъства любимото на всички „jogo bonito“ /от португалски - добра игра/. Хората на Дунга приличат по игра повече на немци или италианци, отколкото на бразилци. С безкрайно здрава защита и железен вратар, с малко атракции, петички и циркаджилъци, но с изригвания в точния момент на големия бразилски талант и гений. С това съчетание от прагматизъм и класа бразилците са фаворити №1 за титлата, следователно превъзхождат и Холандия.
„Лалетата“ се промениха в същата посока. Вместо традиционния за тях тотален футбол, който също липсва на ценителите на красотата в играта, сега и те са по-скоро пресметливи и умерени. Дори рискуват доста в своята пресметливост и срещу Словакия това можеше да им изяде главата. В крайна сметка обаче резултатите са важни, а те са четири победи от четири мача на световното. И те притежават голяма индивидуална и отборна класа, но отстъпват по качества на бразилците в защитен план. При повече късмет за тях, обаче, няма да е суперголяма изненада да победят бразилците и дори нещо повече. Понякога и съдбата си играе по този начин – прави те щастлив тогава, когато най-малко очакваш.
УРУГВАЙ – ГАНА 52:48
Този мач се очертава изключително оспорван. Африканците имат неизчерпаема физическа енергия, от което си изпатиха дори специалистите по кондиционна подготовка от САЩ. Ганайците ще имат и подкрепата на публиката, като единствени оцелели представители на континента-домакин. Но уругвайците също са много солиден и балансиран отбор, който разполага и с двама големи майстори – лидерът Диего Форлан и голаджията Луис Суарес. В този мач може и да се стигне до продължения, но шансовете на южноамериканците изглеждат за предпочитане и заради по-големия им опит.
ГЕРМАНИЯ - АРЖЕНТИНА 52:48
Голямото дерби на четвъртфиналите също предлага изключително изравнени сили. „Гаучосите“ сигурно ще имат превес през по-голямата част от мача заради факта, че разполагат с мегазвезди като Меси и Тевес. В защитата им обаче се забелязват пропуски, които едва ли са убегнали на Льов и компания. А Германия също изглежда в нови дрехи на това световно – свежа, динамична и бърза. Половината състав наистина са деца на „гастарбайтери“, но традиционните немски добродетели също присъстват. Октоподът Паул предрече много трудна победа за немците, най-вероятно с дузпи. Дали да не му се доверим отново?
ИСПАНИЯ – ПАРАГВАЙ 80:20
Тук като че ли фаворитът е най-ярко очертан. Европейският шампион Испания тръгна трудно, но макар и бавно, започва да избистря играта си и да повишава качеството и. „Ла Фурия“ не е такава фурия както преди две години, но си е класа, с която всеки трябва да се съобразява.
Парагвай със сигурност ще бъде респектиран. Защита, защита и пак защита – ето какво ще противопоставят „гуараните“ на испанците. Това обаче трудно ще се окаже достатъчно за крайния успех. Парагвай прилича на Уругвай, но без Форлан и Суарес. А и като че ли самото класиране за четвъртфинал вече е реализирана мечта за този отбор.
Коментирай