Втората приятелска среща на ЦСКА-София в Испания завърши по възможно най-неприятният начин за тях. Загубата с 2:4 от Рубин Казан беше най-малкото зло. Цели трима играчи на "червените" пострадаха в двубоя, но най-тежка беше съдбата на Станислав Манолев, който зловещо счупи лявата си ръка в областта на лакътя.

За ЦСКА-София трима футболисти пропуснаха срещата. Това бяха нападателят Милчо Ангелов, вратарят Слави Петров и новопривлеченият Николай Бодуров. Последният все още не е напълно готов да игра, докато с Ангелов треньорският щаб не пожела да поема излишни рискове. Таранът лекуваше настинка в последни дни, докато Слави Петров повече няма да може да помогне на отбора си по време на подготовката. Стражът се контузи на вчерашната тренировка и ще се прибере в София за преглед.

Началните минути на приятелския мач не предложиха кой знае какво зрелище, ако се изключи един финт на Руй Педро срещу Алекс Сонг, който остави именития камерунец на място. Руснаците опитаха да наложат териториален превес, който не издържа много дълго. „Червените“ постепенно натрупаха увереност, като атакуваха предимно отляво.

На този фон първият гол на ЦСКА-София падна доста неочаквано след атака отдясно. В 24-ата минута Рубен Пинто хвърли изключителен дълъг пас към Станислав Манолев, който бе изпуснат в наказателното поле. Десният защитник овладя и спокойно се разписа с шут в близкия ъгъл на Рижиков – 1:0.

В следващите минути ЦСКА-София беше отборът, който диктуваше събитията. Вторият гол изглеждаше логичен, но не и начинът, по който Руй Педро го отбеляза в 32-ата минута. Португалецът получи топката отляво, до ъгъла на наказателното поле, след тъч на Дюлгеров. Вместо да центрира, халфът нанесе мощен шут от въздуха, който прехвърли Рижиков и спря в далечния ъгъл – 2:0.

Рубин този път намери сили за бърз отговор. Само 2 минути по-късно Максим Лестиен получи топката на скорост отляво в наказателното поле и успя да центрира точно преди тя да излезе в аут. Защитата на ЦСКА-София заспа и позволи на Жонатас да овладее, а за бразилеца бе детска игра да намери долния ляв ъгъл от 6-7 метра – 2:1.

До края на полувремето руснаците натиснаха доста, но изравнителният им гол падна изцяло по вина на „червените“. В 41-ата минута Рафа Перес изпусна Оздоев, за когото трябваше да отговаря при центриране от ъглов удар, а за руснака не бе много трудно да разстреля Георги Китанов с глава отблизо – 2:2.

Преди началото на второто полувреме наставникът на Рубин Хавиер Гарсия подмени изцяло състава си и на терена излязоха съвсем нови 11 футболисти. ЦСКА-София от своя страна пусна Стойчо Атанасов, Давид Симао и Кирил Десподов, които замениха съответно Манолев, Рафа Перес и Преслав Йорданов.

Петнадесет минути във втората част „червените“ направиха още 6 промени, като единствено Китанов и Александър Дюлгеров останаха от оригиналните 11. Това значително намали качеството на играта, като и Рубин от своя страна вече не действаше със същата острота.

След смените ЦСКА-София позагуби инициативата и макар атаките на противника да не бяха от най-опасните, в 70-ата минута Рубин стигна до пълен обрат. За това спомогна грешка на Красимир Станоев, който първоначално успя да спре Илзат Ахметов пред дъгата, но задържа топката твърде дълго и талантът на руснаците му я отне. От 12-13 метра талантът шутира уверено в долния десен ъгъл – 2:3.

Кошмарът в последните минути за „червените“ беше от съвсем друго измерение. Първо в 80-ата минута се наложи на заменения вече Манолев да влиза в игра, тъй като Александър Дюлгеров получи проблеми в китката и макар да опита, не успя да довърши мача. Пет минути по-късно новините станаха още по-лоши, тъй като при единоборство Манолев падна върху лявата си ръка и я счупи по изключително болезнен начин.

Четвъртият гол в 88-ата минута падна някак по между другото. Останалият с 10 души състав на ЦСКА-София допусна сериозно разбъркване пред вратата на Китанов след корнер, при което Мийо Цакташ отблизо и от втори опит опъна мрежата за крайното 2:4.

В първия си мач на испанска земя тимът на Стамен Белчев съумя да се наложи с 2:1 над Локомотив Москва (на 22 януари).

2:4 Мийо Цакташ 88'

Стартов състав на ЦСКА-София: 12. Георги Китанов - 11. Станислав Манолев (46' - 2. Стойчо Атанасов), 4. Божидар Чорбаджийски (60' - 18. Александър Георгиев), 5. Рафаел Перес (60' - 28. Пламен Гълъбов), 23. Александър Дюлгеров - 6. Рубен Пинто (46' - 17. Давид Симао), 20. Петрус Бумал (60' - 16. Красимир Станоев) -  21. Руи Педро (60' - 8. Румен Руменов) - 10. Арсенио Нунеш (60' - 22. Никола Колев), 9. Преслав Йорданов (46' - 19. Кирил Десподов), 26. Густаво Кулма (60' - 25. Тонислав Йорданов)

Резерви: 30. Александър Конов; 2. Стойчо Атанасов, 3. Антон Недялков, 8. Румен Руменов, 16. Красимир Станоев, 17. Давид Симао, 19. Кирил Десподов, 18. Александър Георгиев, 22. Никола Колев, 25. Тонислав Йорданов, 28. Пламен Гълъбов

Старши треньор: Стамен Белчев

Състав на Рубин за 1-ото полувреме: 1. Сергей Рижиков – 23. Мориц Бауер, 6. Серхио Санчес, 90. Тарас Бурлак, 49. Витали Устинов, 4. Ян М'Вила, 8. Александър Сонг, 27. Магомед Оздоев, 10. Максим Лестиен, 21. Рубен Рочина, 22. Жонатас

Състав на Рубин за 2-ото полувреме: 91. Юри Нестеренко - 3. Емир Набиулин, 5. Соломон Кверквелия, 25. Карлос Самбрано, 82. Никита Михайлов, 88. Руслан Камболов, 20. Мийо Цакташ, 14. Диняр Билялетдинов, 85. Илзат Ахметов, 96. Рифат Жемалетдинов, 61. Гьокдениз Карадениз

Старши треньор: Хавиер Гарсия

------

Контролата минута по минута:

1' - НАЧАЛО НА МАЧА. ЦСКА-София ще играе в бели екипи, докато Рубин ще е с титулярните си винено-червени.

10' - Нищо интересно в първите десетина минути. Рубин започна с подчертан териториален натиск, но после българите изравниха играта. Повечето атаки на ЦСКА-София преминават отляво.

11' - Страхотна техника на Руй Педро отляво! Португалецът направи за смях Алекс Сонг и нахлу в наказателното поле. Там той опита подаване към дебнещия около точката на дузпата Рубен Пинто. Максим Лестиен се върна и пресече.

17' - Опасен шут на Рубен Рочина от 22-23 метра. Топката премина на метър и половина покрай лявата сглобка зад Китанов.

24' - ГОЛ ЗА ЦСКА-СОФИЯ - 1:0! Станислав Манолев открива резултата! Рубен Пинто изведе по чудесен начин десния краен защитник в наказателното поле, а той реализира хладнокръвно в близкия ъгъл покрай Рижиков.

25' - Почти веднага Рубин опита да върне гола. Лестиен остави топката за Рубен Рочина, който шутира мощно от границата на наказателното поле. Топката рикошира в играч на българите и описа опасна парабола над гредата.

27' - Шанс за Магомед Оздоев. Руснакът опита да догони остро центриране от ъглов удар, но малко не му достигна, за да отправи удар.

29' - Добър рейд на Арсенио отляво. Португалецът нахлу в наказателното поле и върна леко назад за Руй Педро, чийто шут беше блокиран.

32' - ГОЛ ЗА ЦСКА-СОФИЯ - 2:0! Какво изпълнение на Руй Педро! Дюлгеров хвърли тъч към португалеца отляво, а той от ъгъла на наказателното поле нанесе страховит шут от въздуха. Топката описа невъзможна за Рижиков парабола и влетя в далечния ъгъл.

34' - ГОЛ ЗА РУБИН - 2:1! Руснаците върнаха едно попадение чрез Жонатас! Лестиен нахлу на скорост отляво и сви топката покрай Рафа Перес. Жонатас овладя и разстреля Китанов.

41' - ГОЛ ЗА РУБИН - 2:2! Груба грешка на Рафа Перес при центриране от ъглов удар доведе до изравняването. Колумбиецът забрави за Оздоев и халфът на Рубин отблизо с глава изравни резултата.

43' - Още един чист шанс за руснаците. Жонатас излезе почти сам срещу Китанов, но притиснат от Перес стреля встрани от целта.

45' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Без продължение от съдията.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. През второто полувреме Рубин пусна изцяло нови 11 футболисти. ЦСКА-София отвръща със само 3 промени на почивката.

60' - Шест промени в ЦСКА-София, като Александър Дюлгеров и вратарят Китанов остават единствените от титулярите.

62' - Шанс за Диняр Билялетдинов, шутът на руснака лети встрани.

70' - ГОЛ ЗА РУБИН - 2:3! Илзат Ахметов наказа грешка на Красимир Станоев! Младият нападател на Рубин получи топката пред дъгата и в първия момент Станоев му отне. След това обаче българинът се засуети и не изчисти навреме. Така Ахметов му отне и вече сам срещу Китанов стреля уверено в долния десен ъгъл.

80' - Заради проблемите с ръкатана Александър Дюлгеров замененият на почивката Станислав Манолев е принуден отново да влезе на терена. Опитният защитник взе и капитанската лента.

85' - Ужасяваща травма за Манолев, който счупи лявата си ръка! Случката дори накара Никола Колев да се хване за главата и да гледа на другата страна.

88' - ГОЛ ЗА РУБИН - 2:4! Останалият с 10 души състав на ЦСКА-София не можа да се защити при центриране от ъглов удар, което доведе до карамбол пред вратата на Китанов. Мийо Цакташ опита изстрел, който бе блокиран, но после нямаше проблем да вкара на вече празната врата.

90' - КРАЙ НА МАЧА. Победа за Рубин с 4:2.