Отборът на Левски окончателно затвърди впечатленията, че не разполага с аргументи да постигне афишираната като цел преди началото на сезона титла на България. В 31-ия кръг на Първа лига, само часове след загубата на лидера Лудогорец във Варна, „сините” паднаха с 1:2 от Берое у дома и все така остават на 11 точки от първото място.

Играч на мача: Педро Еуженио

Поражението идва като нов сериозен удар по реномето на старши треньора Георги Дерменджиев, който откакто пое „сините” няма нито един спечелен мач на „Георги Аспарухов”. Единственият домакински успех за специалиста дойде при 1:0 над ЦСКА през февруари, но тогава мачът се игра на Националния стадион „Васил Левски”. Така вече в четвърти пореден двубой на "Герена" отборът на Дерменджиев остана без успех.

Дерменджиев: Не съм притеснен за поста си, успехите държат треньора

Еуженио: Когато имаш колега като Камбуров, е лесно да вкарваш

Томаш: Бяхме по-добри от Левски

Тук е мястото да се отбележи, че тактиката на Александър Томаш с оставянето на Мартин Камбуров като резерва сработи идеално. Ветеранът се появи в игра по средата на втората част и даде ключовата асистенция за победния гол на Педро Еуженио. Иначе Станислав Костов с 21-ия си гол откри рано-рано след почивката, а 5 минути по-късно Карлос Охене изравни.

„Сините” изпуснаха своя шанс за вихрено начало, каквото можеше да има при повече късмет за Паулиньо. В 4-ата минута Яя Меледже сбърка в половината на Берое, а Давиде Мариани бързо комбинира с бразилския си съотборник отляво пред наказателното поле. Бандаловски остави твърде голяма дистанция между двамата и Паулиньо нанесе фалцов шут с десния крак. Душан Перниш само изгледа кълбото, което кацна върху напречната му греда, близо до лявата сглобка.

Берое беше притиснат в собствената си половина и в 12-ата минута позволи още един шанс. Мариани получи пространство в пеналта и нанесе диагонален шут от 13-ина метра. Топката беше отбита от защитник и стигна при Станислав Костов, който беше малко зад точката на дузпата. Оттам щатният реализатор на „сините” стреля по тревата, като го стори твърде, твърде слабо и Перниш улови.

С напредването на времето Берое успя да отдалечи играта от собствената си врата и всъщност получи превес в центъра на терена. Гостите не успяха да извлекат максимума от този факт, защото често дистанцията между халфовете и атакуващото трио в лицето на Меска, Педро Еуженио и Иван Минчев беше много голяма. Последният пък тотално се загуби през първите 45 минути, като се запомни единствено с жълтия си картон след един тежък шпагат в краката на Иван Горанов.

Единственият път, когато гостите стигнаха до нещо пред вратата на Николай Михайлов, бе в 34-ата минута. Тогава опитният страж не прецени добре центрирането от ъглов удар, отправено отдясно спрямо вратата му. Топката прелетя над протегната ръка на Михайлов, а зад гърба му Иван Бандаловски не успя да нанесе сполучлив изстрел с глава.

Второто полувреме не можеше да започне по-добър начин за Левски. В 49-ата минута Станислав Иванов проби зад гърба на Матеус Леони отдясно по „синята” атака, а Мариани го намери с прецизно подаване. Младокът даде пас по тревата в наказателното поле, където Баранов по невероятен начин остави цели 3 метра разстояние между себе си и Костов. Голмайсторът на първенството овладя и след второто му докосване, трибуните изригнаха в радостни възгласи – 1:0.

Тимът на Георги Дерменджиев обаче не успя да използва този импулс. Само пет минути след откриването на резултата Берое имаше и нужната доза спортно щастие, за да изравни. Александър Цветков успя с дрибъл да мине покрай Горанов и да нахлуе в наказателното поле, където си поведе дълго. Нуно Рейш се завтече да чисти, като изрита топката право в халфа на Берое. Тя отскочи към дъгата, а преди да излезе от наказателното поле Карлос Охене я намери с виртуозно воле, което матира Ники Михайлов – 1:1.

Головата размяна определено отприщи атакуващия футбол на „Герена”, като „сините” натиснаха осезаемо. В 59-ата минута Иван Горанов направи впечатляващ рейд покрай двама играчи на Берое, а след това плъзна топката по земя за Костов в наказателното поле. Нападателят също елегантно финтира двама защитници, с което обаче и затвори ъгъла си за стрелба. Това улесни Перниш при отразяването.

Само две минути по-късно бившият капитан на Берое Мартин Райнов пропусна златен шанс да накаже бившия си тим. На родния национал му бе позволено без никаква съпротива да атакува с глава центриране на Мариани точно пред вратарското поле. По някакъв начин Райнов стори по-трудното и стреля в аут покрай левия стълб.

Щурмът на Левски доведе до още едно положение. В 65-ата минута Давиде Мариани използва набраната скорост отляво по фланга и сви към дъгата. Оттам швейцарецът отправи точен шут по земя към левия ъгъл, а Перниш с една ръка изби в корнер.

Берое сякаш търпеливо чакаше своя момент и го загатна в 72-ата. Тогава гостите изпълниха по отрепетиран начин пряк свободен удар, а центрирането беше насочено към Бандаловски в пеналта. Десният краен защитник с глава насочи топката в купа от играчи, а рикошет в играч със синя фланелка я прати на пътя на Матеус Леони. Бразилецът нанесе достатъчно силен изстрел с глава от 7-8 метра, който Михайлов улови с ефектен плонж.

Пет минути по-късно обаче нищо не можеше да спаси „сините”. Ангажирали прекалено много души в атака, домакините се оказаха уязвими за контраатака през центъра. Охене овладя топката и моментално с пас намери в централния кръг резервата Мартин Камбуров. Той намери чудесно продължение наляво за Еуженио, който с първото си докосване се вряза между Мартин Райнов и Живко Миланов. Португалецът дори не си направи труда да влиза в наказателното поле, а директно матира Николай Михайлов с хирургически шут в долния десен ъгъл – 1:2.

Домакините изглеждаха напълно шокирани от развоя на срещата и стигнаха до един-едничък шанс да вземат поне равенство. Той обаче остана неоползотворен в 85-ата минута, когато влезлият да помогне в трудната ситуация Валери Божинов комбинира с изнеслия се пред наказателното поле Костов. Таранът реши да стреля мигновено и не бе далеч от истината. Перниш само можеше да изгледа как кълбото прелита на сантиметри в аут покрай левия стълб.

В класирането Левски очаквано не помръдна от третата позиция, където е по силата на своите 59 точки. Берое се изкачи до 4-о място и с актив от 50 би могъл да мисли за атака на позицията, която дава право на бараж за последната квота в Лига Европа. В следващия кръг Левски гостува срещу Ботев Пловдив, докато Берое се завръща под Аязмото, където ще приеме шампиона Лудогорец

ЛЕВСКИ – БЕРОЕ 1:2

1:0 Станислав Костов 49'

1:1 Карлос Охене 54'

1:2 Педро Еуженио 77'

Левски (4-2-3-1): Николай Михайлов – Живко Миланов /к/, Мартин Райнов, Нуно Рейш, Иван Горанов – Илия Юруков, Хали Тиам – Станислав Иванов (72' - Мартин Д. Петков), Давиде Мариани (79' - Валери Божинов), Паулиньо – Станислав Костов;

Старши треньор: Георги Дерменджиев

Берое (4-3-3): Душан Перниш /к/ – Иван Бандаловски, Ерол Алкан, Никита Баранов, Матеус Леони – Карлос Охене, Яя Меледже (86' - Милен Желев), Александър Цветков – Меска (67' - Мартин Камбуров), Иван Минчев (58' - Рубен Бригидо), Педро Еуженио;

Старши треньор: Александър Томаш