Локомотив спечели 104-ото пловдивско дерби срещу Ботев. „Смърфовете“ се наложиха с 2:0 над големия си съперник. Срещата от 14-ия кръг на Първа лига предложи всичко на зрителите – голям заряд, две попадения, червен картон, пропусната дузпа, леки искри в края, както и впечатляваща атмосфера, създадена от феновете по трибуните.

Битката за Пловдив

За 38-ата победа на Локо в пловдивското дерби точни бяха Мартин Камбуров и Парвиз Умарбаев. Същевременно „канарчетата“ пропиляха чудесна възможност да върнат интригата, след като Тодор Неделев изпусна дузпа. Ботев остана и с човек по-малко в края. Радослав Терзиев получи втори жълт картон.

Преди първия съдийски сигнал се състояха две празнични мероприятия. Първо бе открита временната трибуна „Бесика“ на стадиона в парка Лаута, а малко след това главният съдия на срещата Николай Йорданов получи награда по случай своя мач номер 200 в елита.

Дебют за „смърфовете“ направи 15-годишният Ияд Хамуд. Така нападателят подобри постижението на юношата на клуба Димитър Илиев.

Двата състава започнаха предпазливо, с лек превес за домакините. Играчите на Едуард Ераносян опитаха няколко нелоши атаки, но отбраната на Ботев се справи умело с тях. Същевременно Меледже и Жоао Пауло опитаха късмета си, но и в двата случая Ясим Ел Харуби се справи.

В 15-ата минута Мартин Камбуров подаде на 15-годишния Ияд Хамуд, който стреля от дистанция. Ударът му обаче бе слаб и Георги Георгиев улови без затруднения. Само две минути след това младокът се отчете с чудесно извеждащо подаване към Мартин Камбуров, който успя да се измъкне от опеката на бранителите на Ботев и с ефектен удар със задна ножица от вратарското поле направи 1:0.

Димо Бакалов центрира отляво в 31-ата минута. Мартин Камбуров се извиси в опита си да да нанесе удар с глава, но Георги Георгиев излезе навреме и изби.

В самия край на полувремето гостите получиха право да изпълнят фаул фронтално на вратата. Топката бе заложена пред дъгата на наказателното поле, а капитанът Тодор Неделев се нае с изпълнението. Той стреля, но Мартин Камбуров надскочи всички и изби напред.

Наставникът на домакините Едуард Ераносян замени Ияд Хамуд с Парвиз Умарбаев в началото на второто полувреме. Същевременно, след като съдията даде начало втората част, феновете на двата отбора направиха своите хореографии. В 53-ата минута „смърфовете“ изпълниха фаул фронтално на вратата. Камбуров стреля, но в стената.

Мартин Райнов вкара топката в мрежата на „жълто-черните“ в 56-ата минута след хубаво извеждащо подаване на Мартин Камбуров. Страничният рефер обаче бе вдигнал своя флаг и попадението не бе зачетено заради засада.

Преднината на Локомотив бе удвоена в 69-ата минута. Домакините получиха право да изпълнят корнер отляво на вратата на Георги Георгиев, като Дани Кики центрира. Стенио изчисти, но топката попадна в Парвиз Умарбаев. Влезлият като резерва футболист с мощен удар от около 20 метра разстреля Георги Георгиев за 2:0.

Ботев пропиля чудесна възможност да върне едно попадение в 73-ата минута. Тодор Неделев нахлу отдясно, Иван Горанов го изпусна, а след това Павел Виданов тръгна да го блокира. Бранителят се хвърли на шпагат в опита си да изчисти, а капитанът на „жълто-черните“ падна на терена. Съдията Николай Йорданов бе категоричен, отсъждайки дузпа. Тодор Неделев си заложи топката. Ударът на нападателя бе насочен в долния десен ъгъл, а Ясеин Ел Харуби успя да избие.

В заключителните минути Ботев остана с човек по-малко, след като Радослав Терзиев бе изгонен за втори жълт картон. Три минути след това възпитаниците на Едуард Ераносян създадоха добра атака, но при центрирането Мартин Камбуров не можа да играе с топката, защото бе възседнат от Даниел Златков. Нападателят на домакините протестира, гледайки съдията, но той даде знак играта да продължи. Напрежението между двете главнодействащи лица в тази ситуация се повиши и искри прехвърчаха на терена. В резултат на това Николай Йорданов показа жълт картон на Мартин Камбуров.

С прибавените три точки активът на Локомотив нарасна на 20 пункта, като „смърфовете“ са на шеста позиция във временното класиране. Ботев е осми с 18.

Стартови състави:

Локомотив Пловдив: Ясеин Ел Харуби, Пламен Крумов, Кирил Котев, Павел Виданов, Иван Горанов, Ванчо Траянов, Мартин Райнов, Мартин Камбуров, Димо Бакалов, Веселин Марчев, Ияд Хамут

Ботев Пловдив: Георги Георгиев, Цветомир Панов, Даниел Златков, Радослав Терзиев, Крум Стоянов, Тодор Неделев, Серкан Юсеин, Меледже Омнебес, Стенио, Омар Косоко, Жоао Пауло.