Отборът на Пирин Благоевград постигна изключително важна победа с 1:0 като гост срещу Витоша Бистрица в плейаута от Първа лига. Така отборът на Милен Радуканов е с една идея по-близо до бараж срещу втория от Втора лига, докато "бистришките тигри" засега изглеждат като фаворит за директно изпадане от елита.

Играч на мача: Юлиян Попев

Голът на Юлиян Попев в 57-ата минута бе този, който раздели двата отбора. Витоша имаше повече и по-чистите положения, ала плати цената за неумението да се възползва от тях. В същото време техният съперник за пореден път показа силата си при статичните положения, защото попадението на техния капитан дойде именно след корнер.

Костадин Ангелов: За нас трябва да разпънат вратата с 2 метра

Милен Радуканов: Най-голямата грешка ще бъде, ако помислим, че сме решили всичко

На стадиона в Бистрица гостите стартираха много по-силно и още в първите минути стигнаха до две ситуации. Във втората благоевградчани стигнаха до пряк свободен удар отляво по атаката, а Конър Хендерсън изненада, като даде центрирането по земя. На първа греда капитанът Юлиан Попев опита да нанесе диагонален шут, който бе блокиран от защитник.

Само секунди по-късно Радослав Кирилов завъртя топката от фаул, отсъден почти до ъгловото флагче. Петко Цанков бе понатиснат и с глава продължи движението на топката във вратарското поле, където Тодор Паланков опита да я връхлети и се оказа блокиран от съперников играч.

Витоша постепенно се окопити и на свой ред отвърна с подобна ситуация. В 13-ата минута Петко Цанков центрира подканящо от пряк свободен удар в зона, която принуди вратарят Георги Георгиев да остане на голлинията си. На около 5-6 метра от вратата с топката се  размина първо непокрития Орлин Старокин, а след него също Орлин Старокин и Радко Мутафчийски.

Пирин организира добра атака в 15-ата минута и при малко повече точност можеше да води. Анти Рениа получи добър пас пред границата на наказателното поле, където спря за момент, а сетне нагласи топката и стреля с десния крак покрай човека си. Вратарят Георгиев беше преодолян, но кълбото прелетя на сантиметри встрани от целта.

Най-чистата възможност за първата част определено бе в полза на домакините. В 38-ата минута  Стефан Христов като на шега овладя топката отляво в наказателното поле и първоначално бе изтласкан извън него от Рениа. Албанецът и Манол Чапов подцениха ситуацията, а Христов се зае да спринтира покрай тях и успя. Таранът продължи по аутлинията и пусна идеална топка по земя за дебнещия при далечната греда Григор Долапчиев. Бившият играч на ЦСКА се хвърли на шпагат и засече, като последната дума бе на застаналия пред голлинията Костадин Ничев. Със самоотвержена изява бранителят изчисти в корнер.

Началото на второто полувреме донесе нова чудесна голова възможност за Витоша. Лъчезар Котев даде прецизен дълъг извеждащ пас над централните бранители на съперника, а Григор Долапчиев овладя топката и се озова сам срещу вратата на около 13-14 метра от нея. Таранът опита диагонален шут, който трябваше да бъде далеч по-добър.

Пет минути по-късно „бистришките тигри” платиха цената за двата сериозни пропуска. Конър Хендерсън изпълни ъглов удар отдясно по атаката и с много фалц прати кълбото към близката греда. Там капитанът Попев навреме осъществи набега си и с глава от границата на малкия пеналт заби истински пирон в горния ляв ъгъл – 0:1!

Оттук до края инициативата мина изцяло при домакините, които имаха още няколко чудесни възможности. В 71-ата минута Григор Долапчиев получи неочакван подарък от защитниците на „орлетата”, които необяснимо оставиха слабото центриране на Тодор Гочев отляво да тупне в наказателното поле и да стигне до тарана. Долапчиев овладя трудната топка и опита воле от десетина метра, което премина високо над целта.

Далеч по-чиста бе възможността в 77-ата, когато Петко Цанков с дрибъл проби почти до дъгата. Десният бек с труден пас по земя намери резервата Даниел Кутев на скорост около точката на дузпата. Румен Сандев изби топката от краката на крилто, а тя попадна у намиращия се само на броени метри Даниел Пеев. Ветеранът нанесе топовен шут, който щеше да влети под гредата, ако не бе намесата на Георги Георгиев.

Това спасяване като че ли до голяма степен обезвери играчите на домакините, които не се отказаха да притискат съперника, но не го и затрудняваха твърде много.

Реваншът в Благоевград ще се играе в понеделник, 21-и май.

ВИТОША – ПИРИН 0:1

0:1 Юлиян Попев 57'

Витоша (4-2-3-1): Николай Георгиев – Петко Цанков, Георги Ангелов, Радко Мутафчийски, Тодор Гочев – Орлин Старокин, Лъчезар Котев – Четин Садула /к/ (73' - Ангел Стоянов), Даниел Пеев (86' - Георги Амзин), Стефан Христов (63' - Даниел Кутев) – Григор Долапчиев

Старши треньор: Костадин Ангелов

Пирин (4-2-3-1): Георги Георгиев – Манол Чапов (76' - Антон Костадинов), Румен Сандев, Костадин Ничев, Юлиян Попев /к/ - Конър Хендерсън, Тодор Паланков – Анти Рениа, Методий Стефанов, Тодор Траянов (90+3' - Димитър Митев) – Радослав Кирилов (90+1' - Любомир Цолев)

Старши треньор: Милен Радуканов

Стадион: „Витоша” (Бистрица)

Главен съдия: Ангел Баялцалиев