За втори път в рамките на 3 мача отборът на ЦСКА загуби точки в Първа професионална лига. След поражението от Лудогорец в Разград сега, отново при гостуване, момчетата на Нестор Ел Маестро се задоволиха само с реми 0:0 срещу Ботев Пловдив в 7-ия кръг. Определено „канарчетата” изиграха силен мач, докато „червените” не показаха нивото, което държаха по-рано през кампанията.

Играч на мача: Ангел Лясков

Срещата в „Коматево” остави следа и с някои грешни съдийски отсъждания на Волен Чинков и бригадата му в невралгични ситуации. През първото полувреме атака, при която Кирил Десподов излизаше на скорост сам  срещу вратаря, бе спряна от несъществуваща засада, която не бе от най-тънките. Доста по-сериозно ощетени бяха „канарчетата”, които имаха всички основания да искат дузпа за нарушението на Борис Секулич срещу Густаво Афонсо в наказателното поле.

В крайна сметка двата отбора си разделиха по точка, а равенството бе първо през сезона за всеки от съперниците. Ботев заема 6-ата позиция с 10 точки, а поне временно ЦСКА си върна върха с 16 точки – колкото има и Левски преди дербито срещу Берое – и по-добрата голова разлика.

Първото полувреме можеше да стартира с изключително ранен гол. Още в първата минута Тодор Неделев изпълни ъглов удар отляво по атаката, а центрирането свари Диого Кампос непокрит при близката греда. От около 6-7 метра крилото с глава стреля много над целта.

ЦСКА  имаше никак нелош шанс в 12-ата минута, когато Едвин Джеси бе оставен да се надиграва ек на ек срещу Филип Филипов. Защитникът на Ботев нямаше шанс срещу финтовете на ганаеца, който центрира ниско по тревата.  Йордан Минев изчисти изключително нескопосано, пращайки топката право към намиращия се пред малкия пеналт Мауридес. Бразилският таран не беше готов да реагира и опасността отмина.

Като цяло и двата отбора играха доста предпазливо, а в 18-ата минута несъществуваща засада попречи на Кирил Десподов да изскочи сам срещу вратаря. Нападателят на „червените” бе покрит с почти метър от Кристиан Димитров, а на всичкото отгоре тичаше и пред помощник-съдията, който направи отсъждането.

След известен период на затишие, Ботев направи бърза контраатака отляво в 34-ата минута, когато с няколко паса топката стигна до Тодор Неделев. „Осмицата” продължи с дрибъл в наказателното поле и от около 15-ина метра по диагонала шутира доста неточно.

Спорният миг настъпи в 42-ата минута, когато първо Витаутас Черниаускас изби много силен шут на Неделев. Родният национал обстрелва без подготовка от вътрешността на дъгата и предизвика чудесно спасяване. Стражът на „червените” боксира вдясно от себе си, а атаката на Ботев продължи. Това позволи на Афонсо да се озове в ситуация срещу Борис Секулич до наказателното поле. Бразилецът финтира и влезе в пеналта, когато дойде и закъснелият шпагат на десния бек, който не игра с топката и без съмнение препъна съперника си. Реферът Волен Чинков учудващо замълча и остави играта да продължи, с което си заслужи острата реакция на домакинските фенове.

Само секунди по-късно и отново през същата зона Стивън Петков мина покрай Кристиан Малинов, който го настъпи. Фаулът отново не беше отсъден, като тук нямаше спор, че нарушението бе извън наказателното поле.

Второто полувреме стартира с шанс за ЦСКА. Кирил Десподов центрира доста добре от пряк свободен удар, като намери оставения почти непокрит Николай Бодуров около точката на дузпата. Макар да бе с гръб към вратата, защитникът се оказа в състояние да нанесе коварен изстрел с глава. Вратарят Даниел Кайзер бе хванат в крачка и имаше късмет, че кълбото премина точно покрай левия му стълб.

Само 7 минути по-късно Мауридес имаше дори по-чиста ситуация. Борис Секулич се включи в атака и отдясно в наказателното поле центрира прецизно за тарана. Бразилецът спечели въздушния дуел и опита изстрел към долния десен ъгъл. Кайзер нямаше да може да се намеси, но топката премина на сантиметри покрай страничния стълб.

Секунди по-късно фрапиращ пропуск имаше и пред другата врата. Ботев разигра чудесно към непокрития Неделев по десния фланг, а националът моментално центрира към далечната греда. Там непокритият Стивън Петков от 3-4 метра не успя да улучи вратата, а ,за негов късмет или не, съдиите бяха вдигнали засада.

В 70-ата минута появилият се като смяна Вутов се отчете с точен и изключително силен шут към вратата на ЦСКА. Центрирането на Филип Филипов прескочи двама играчи на „канарчетата” в наказателното поле, за да стигне до Вутов. Ъгълът не бе благоприятен за офанзивния халф, който въпреки всичко стреля и накара Черниаускас да избива.

След тази седмица, а и предвид смените, които направи Ел Маестро, задачата на гостите бе да затварят плътно пространствата в половината си, докато чака шанс за контраатака. Такъв имаше в 81-ата минута, когато „червените” наистина можеха да спечелят срещата. Десподов открадна кълбото, докато почти целия тим на Ботев бе в половината на ЦСКА. Националът комбинира със спринтиращия Мауридес, а той се поспря, за да продължи още по-вляво Жоржиньо. Португалецът бе със свежи сили, тъй като бе влязъл в игра преди броени минути, ала техниката го подведе и вместо да се озове очи в очи с вратаря Кайзер, португалецът бе „обезоръжен” от впечатляващо чистия шпагат на Кристиан Димитров.

В следващия кръг, който ще се изиграе след паузата за националните отбори, ЦСКА приема у дома Черно море, а Ботев го чака гостуване срещу Славия.

БОТЕВ ПД – ЦСКА 0:0

Ботев Пд (4-2-3-1): Даниел Кайзер – Йордан Минев, Кристиан Димитров, Костадин Ничев, Филип Филипов – Лъчезар Балтанов /к/ (75' - Васил Шопов), Радослав Терзиев – Тодор Неделев, Густаво Афонсо (64' - Антонио Вутов), Диого Кампос (88' - Джонатан Перейра) – Стивън Петков

Старши треньор: Николай Киров

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Борис Секулич, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров /к/, Ангел Лясков – Кристиан Малинов, Рубен Пинто (78' - Жанио Бикел) – Кирил Десподов, Тиаго Родригес (65' - Жоржиньо), Едвин Джеси (78' - Евандро), Мауридес.

Старши треньор: Нестор Ел Маестро

Стадион: „Коматево” (Пловдив)

Главен съдия: Волен Чинков