Отборът на ЦСКА определено не започна по най-добрия начин при третия престой на Любослав Пенев като старши треньор на отбора. Във финалната си зимна контрола през 2019-а „червените” изнесоха невероятно слаб мач на „Българска армия” и закономерно загубиха с 0:1 от Етър Велико Търново.

Единственото шоу в червено, което надъханите фенове в сектор А видяха, дойде от самия Пенев, който ги възпламени преди началото на срещата със спринт на ужким по лекоатлетическата писта. В играта на претендента за титлата обаче тотално липсваше страст, като може би последните събития вътре в клуба оставиха своя отпечатък.

На съвсем другия полюс беше представянето на Етър, където си личи, че Красимир Балъков и неговите момчета са свършили доста работа през паузата. Флорент Боджадж вкара единственото попадение в 34-ата минута, а „болярите” определено изпуснаха идеална възможност да нанесат далеч по-сериозна откъм цифрово отражение загуба на ЦСКА.

Под мощните възгласи от сектор „А” „червените” започнаха срещата в живо темпо. Още във втората минута Али Соу успя да стреля точно, макар и без да затрудни вратаря Христо Иванов.

Само три по-късно ЦСКА имаше сериозен малшанс в ситуация, която при други обстоятелства би завършила с гол. Едвин Джеси показа отличен набор от финтове, с които преодоля Крум Стоянов, за да нахлуе в наказателното поле. С пас по тревата той намери Тиаго на около 8-9 метра от вратата, а португалецът нанесе точен шут. Вратарят Христо Иванов плонжира, а защитник сложи крак на пътя на топката, което доведе до огромна несигурност сред „болярите”. Енрике Рафаел получи възможност за добавка, ала не произведе удачен контакт с кълбото и го изпрати в аут.

Почти веднага Етър отвърна на предизвикателството. В 7-ата минута Венци Василев се извиси и засече центриране от ъглов удар, като много интелигентно стреля по диагонала. Вратарят Витаутас Черниаускас застина на мястото си и само изгледа как топката тупна в аут до основата на лявата греда.

В следващите минути мачът определено стана равностоен, а гостите убиха устрема на ЦСКА със серия от фаулове в почти всяка точка от терена. Дълго време нито един от двата тима не успяваше да стигне до кой знае какви ситуации, а в 34-ата Флорент Боджадж смълча „червените” фенове.

Крум Стоянов проби отляво по фланга и отправи чудесно центриране към роденият в Косово нападател. Той не губи време и изпрати топката в мрежата за 0:1. Пет минути по-късно 22-годишният Боджадж беше близо да повтори упражнението, но този път Черниаускас се справи с бомбения му изстрел.

Предпоследната минута от първото полувреме донесе нова опасност за вратата на ЦСКА, при която беше истинска изненада, че Даниел Младенов не отбеляза. Крум Стоянов пак се включи в атака и изпрати полувисоко центриране във вратарското поле. Топката подмина Черниаускас, а при далечната греда Младенов изскочи току пред Ангел Лясков. Младият талант на „червените” с последно отчаяно действие успя да разбалансира съперника си до степен, че по-скоро топката удари Младенов, отколкото той да отправи шут. Така кълбото не навести мрежата, а напусна пределите в аут.

С началото на второто полувреме започнаха да се извършват и по-голям брой смени, които по никакъв начин не промениха статуквото на терена. Етър остана по-искащият и по-добре играещият тим, докато в ЦСКА разчитаха повече на индивидуални проблясъци. Още в 47-ата минута "болярите" можеха да увеличат аванса си, след като Крум Стоянов се понесе за пореден път отляво с пространство пред себе си. Той даде успореден пас по тревата към наказателното поле, където резервата Милчо Ангелов някак се отскубна от опеката на Бодуров, за да се озове сам срещу Данте Стипица. Хърватинът запази самообладание и скъси дистанцията, с което принуди нападателя да стреля в тялото му.

ЦСКА продължи да демонстрира огромни проблеми в креативен план, а в 67-ата минута пред вратата на Стипица пак стана горещо. Ангелов пак се оказа човекът, който принуди стража да прави атрактивно спасяване с една ръка, което доведе до корнер вляво от вратата. Сърмов изпълни статичното положение към близката греда, където Боджадж технично с пета продължи движението на топката зад гърба си. Така тя стигна отново до Ангелов, който от 6-7 метра стреля силно и точно с глава. Стипица парира, а после имаше и късмет, че връхлитащият играч на Етър се размина с топката пред самата голлиния.

Във финалния четвърт час от двубоя играчите на Пенев се отчетоха единствено с един точен шут на Мауридес от около 22-23 метра, който не бе проблем за другия страж на етърци Анатолий Господинов.

Самият край на мача донесе още една ефектна намеса на Стипица. Александър Георгиев на пръв поглед даде безнадежден пас по тревата към наказателното поле, където Иван Петков от гостите все пак догони топката. Той я промуши покрай двама защитници в червено за Милчо Ангелов, който опита да я вдигне към дъгата. Идеята не сработи докрай, понеже пасът отиде чак до ъгъла на наказателното поле, откъдето Кольо Станев изпрати истинска бомба, която влиташе под лявата сглобка. Стипица реагира инистинктивно и с огромни усилия предотврати ново попадение в мрежата на ЦСКА.

Пролетният дял от сезон 2018/2019 в Първа лига за ЦСКА стартира в събота, 16 февруари. От 15 часа Любослав Пенев ще изведе „червените” за първи официален мач при визитата срещу Черно море, която можете да наблюдавате на живо в ефира на DIEMA SPORT и онлайн на PLAY DIEMA XTRA.

Етър подновява битките си ден по-късно у дома срещу Дунав Русе.

ЦСКА – ЕТЪР 0:1

0:1 Флорент Боджадж

ЦСКА (4-2-3-1): 30. Витаутас Черниаускас (46' - Стипица) - 2. Стойчо Атанасов, 5. Николай Бодуров /к/ (66' - Антов), 25. Стивън Перейра, 14. Ангел Лясков - 16. Жанио Бикел (46' - Малинов), 6. Рубен Пинто (80' - Борисов)- 8. Едвин Джеси (68' - Смоленски), 20. Тиаго Родригес (80' - Бауренски), 17. Енрике Рафаел (46' - Жоржиньо) - 22. Али Соу (46' - Мауридес);

резерви: 1. Данте Стипица; 28. Никола Борисов, 26. Валентин Антов, 23. Йоан Бауренски, 15. Кристиян Малинов, 18. Мартин Смоленски, 7. Жоржиньо, 9. Мауридес

Старши треньор: Любослав Пенев

Етър (4-3-3): 1. Христо Иванов (66' - Господинов) - 84. Здравко Илиев (80' - Станев), 21. Венцислав Василев, 16. Пламен Гълъбов (46' - Артюнин), 25. Крум Стоянов (80' - Георгиев) - 17. Аласана Мане (46' - Колев), 5. Георги Сърмов /к/, 8. Румен Руменов (70' - Джамов) - 11. Даниел Младенов (46' - Ангелов), 88. Флорент Боджадж (80' - Петков), 10. Велко Батрович (82' - Ив. Стоянов);

резерви: 12. Анатолий Господинов; 15. Александър Георгиев, 9. Иван Петков, 70. Кольо Станев, 30. Илия Джамов, 22. Никола Колев, 73. Иван Стоянов, 7. Милчо Ангелов, 3. Артьом Артюнин

Старши треньор: Красимир Балъков

-------

Най-интересното минута по минута:

90+3' - КРАЙ НА МАЧА! Етър победи ЦСКА на "Армията" в последния подготвителен мач на двата тима преди подновяването на сезон 2018/2019 в Първа лига.

89' - Какво спасяване от Стипица! Етър успя да задържи действията отляво, където Петков догони един наглед безнадежден пас в пеналта. Ангелов опита пас към дъгата, който обаче стигна до другия ъгъл на наказателното поле. Оттам Кольо Станев нанесе зверски шут от движение, който щеше да влети в близкия горен ъгъл, ако не беше страхотният рефлекс на Стипица.

67' - Само в рамките на секунди Етър пропиля още две чисти ситуации! Милчо Ангелов продължава да играе напористо срещу бившия си тим, като получи супер центриране от Батрович отляво и с глава предизвика атрактивна намеса от Стипица. При последвалия корнер Сърмов центрира към близката греда за Боджадж, който с пета продължи движението на топката. Така Ангелов за втори път стреля точно с глава, а Стипица изби въпреки налитащия срещу него играч на Етър. ЦСКА определено оцеля тук.

65’ – Точен, макар и малко случаен изтсрел от Кристиян Малинов. Самия той комбинира с Джеси отдясно, а ганаецът центрира към наказателното поле. Там Малинов се опита да се наведе, за да пропусне топката, предполагайки, че Джеси търси друг техен съотборник. Вместо това халфът осъществи контакт с глава и Христо Иванов трябваше да улавя.

55’ -   Ситуация за ЦСКА! Ангел Лясков се включи в атака отляво и успя да финтира Здравко Илиев. Младокът даде хубав пас по тревата към Тиаго, който от точката на дузпата опита шут. Артюнин в последния миг скъси дистанцията и така се стигна до корнер.

47’ – Какъв шанс пред Етър! Крум Стоянов отново полетя отляво, за да превземе пространството по фланга и да овладее дълъг пас. Левият бек даде успореден пас по земя за Милчо Ангелов, който някак се отскубна от Николай Бодуров. Останал сам срещу вратаря бившият футболист на „червените” стреля право в него.

46' - Три смени и в Етър на полувремето - Милчо Ангелов, Артьом Артюнин и Никола Колев заеха местата съответно на Даниел Младенов, Пламен Гълъбов и Аласана Мане.

46' - Четворна смяна на почивката за ЦСКА. Черниаускас, Енрике Рафаел, Жанио Бикел и Али Соу напуснаха игра, вместо тях съответно Данте Стипица, Жоржиньо, Кристиян Малинов и Мауридес.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Играчите на Пенев подновиха срещата от центъра.

45+1' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ.

44’ – Какво стори тук Дани Младенов? Крум Стоянов за пореден път се включи отляво по атаката и центрира полувисоко към вратарското поле. Топката мина покрай вратаря и при далечната греда Младенов изскочи пред Ангел Лясков. С последното си действие младият ляв бек разбалансира нападателя, който не осъществи чист контакт и кълбото се изтъркули в аут. Това с лекота можеше да бъде втори гол за гостите.

42' - Едвин Джеси остана да лежи в наказателното поле на гостите след единоборство със защитник. На пръв поглед в интервенцията нямаше нередно, но очевидно последствията за звездата на "червените" могат да се окажат по-сериозни.

39' - Още един шанс пред Етър! Черниаускас с мъка изби изключително силен шут на Боджадж.

34' - ГОЛ ЗА ЕТЪР - 0:1! Флорент Боджадж е точен! Централният нападател на гостите беше пласиран чудесно, за да засече асистенцията отляво, която му прати Крум Стоянов. Отлична акция за "болярите".

С приближаването към първия половин час на мача, фауловете зачестиха доста. Отборът на Етър е доста активен в това отношение.

Дотук усещането не е като за приятелски мач. Малко по-рано Рубен Пинто и Венци Василев размениха реплики, а след това имаше и доста буен шпагат срещу Джеси при дъгата. При най-скорошният епизод Велко Батрович подложи неприятно на Стойчо Атанасов при битката за висока топка, което доведе до болезнено падане за „червения” бранител.

7' - Шанс и пред Етър! Венци Василев скочи най-високо при изпълнение на ъглов удар отляво по атаката. Изстрелът с глава на централния защитник мина по диагонала и прелетя на сантиметри покрай левия стълб. Черниаускас само изгледа топката.

5' - Като по чудо няма гол за ЦСКА! Джеси отново беше неудържим отдясно, където се справи с Крум Стоянов и нахлу в пеналта. Ганаецът с пас по тревата намери Тиаго, който шутира, а защитник на Етър подложи крак точно пред вратаря Иванов. Рафаел Енрике получи шанс за добавка от 7-8 метра, но не улучи добре топката и я прати в аут.

2' - Първи точен шут в мача, макар и не много труден за Христо Иванов. Едвин Джеси показа техника и бързина отдясно, за да пробие покрай халф на Славия, а после с пас по тревата намери Али Соу пред наказателното поле. Изстрелът на гамбиеца попадна право в ръцете на вратаря.

НАЧАЛО НА МАЧА. Първият удар по топката беше за гостите от Етър.