Отборът на Витоша Бистрица постигна втория си „дубъл” над опонент в родния елит. В 18-ия кръг на Първа лига „тигрите” на Росен Кирилов надвиха гостуващия Верея с 2:0 след две попадения на своя капитан Четин Садула. Така след като през този сезон бистричани постигнаха две шампионатни победи над Славия, вече прибавиха и нов скалп в това отношение.

Играч на мача: Четин Садула

У дома Витоша имаше тотален превес в почти целия ход на срещата, докато Верея стигна само до няколко епизодични възможности. Всъщност домакините трябваше да спечелят с много по-сериозен резултат, но извършиха твърде много пропуски пред вратата на Георги Георгиев. Единствената горчива нотка на победата придаде централният бранител Радко Мутафчийски, който още в 21-ата минута бе заменен със съмнения за сериозна контузия в коляното.

Росен Кирилов: Хубава победа, но сме с две жертви

Треньорът на Верея: Честитя победата на съперника

Капитан Садула: Точките срещу тимове като Верея струват най-много

Началните минути на мача бяха равностойни и преминаха в битка за надмощие в центъра на терена, която щом веднъж играчите на домакините съумяха да спечелят, оттам нататък не изпуснаха инициативата. Още в 11-ата минута „бистришките тигри” имаха повече от идеален шанс да поведат в резултата. Те спечелиха топката в близост до наказателното поле, а Котев даде пас по тревата, с който елиминира непохватния Косут. Наско Милев овладя встрани от вратарското поле и малко си затвори ъгъла, което позволи на Георги Георгиев да отрази с крак.

В пълен разрез с логиката на видяното дотук Верея беше дори една идея по-близо до попадението. Вратарят Николай Георгиев допусна нетипична грешка при играта с крака и намирайки  се около точката на дузпата, даде спорен пас, който бе прихванат от Здравко Илиев. Капитанът на старозагорци съзря своя шанс и опита техничен прехвърлящ удар от около 26-27 метра. В изпълнението му имаше съвсем малко повече сила от необходимото, затова топката срещна напречната греда, вместо да посети мрежата.

Три минути по-късно домакините дадоха свидна жертва в лицето на доскоро лекувалия контузия Радко Мутафчийски. Бранителят се контузи в бягането си и видимо изпитвайки болки в слабините, беше заменен принудително.

Само след секунди домакинските фенове бързо се отърсиха от негативните мисли, защото техните любимци поведоха съвсем заслужено. Играчите на Росен Кирилов изпълниха чудесна контраатака. Стефан Христов свали топката за Ивайло Лазаров, който изведе Наско Милев отдясно в наказателното поле. Бившият играч на Ботев Пловдив центрира идеално по тревата, а капитанът Четин Садула изникна току пред Мачадзе и от 5-6 метра разстреля слисания вратар – 1:0.

Четири минути след попадението домакините осъществиха нова красива атака, като отляво Садула центрира майсторски към далечния край на наказателното поле, където Стефан Христов дори успя да овладее. Нападателят опита с пас по трева да намери Йордан Лазаров при точката на дузпата, но Косут внимаваше и пресече.

В 32-ата минута Георги Георгиев беше последната преграда пред нов гол за „тигрите”. Румен Гьонов се включи отдясно по фланга и на първо четене изпрати слабо центриране към зоната пред близката греда. Дино Мартинович се ориентира зле и позволи на топката да го прехвърли, което беше добре дошло за Стефан Христов. Той овладя и стреля от 6-7 метра, ала Георгиев вече беше направил няколко ключови крачки за скъсяване на дистанцията и отрази.

През втората част Витоша определено заигра с една идея по-внимателно, което не намали господството му на терена. Играчите на Росен Кирилов действаха търпеливо, без поемат излишни рискове, което намали пробивната сила на атаките им. В 60-ата минута Стефан Христов все пак показа страхотна техника отдясно, като още с поемането на топката елиминира играч на съперника. Пробивът му продължи по границата на наказателното поле, откъдето с левия крак той нанесе нисък шут към левия ъгъл. Георги Георгиев застина на голлинията и изгледа как топката се изтъркаля на сантиметри в аут.

Едва след преполовяването на полувремето в играта на Верея се забеляза някакво пробуждане. Всъщност в 67-ата минута гостите имаха изключително добър шанс да изравнят. Милан Вушурович от трудна позиция по десния фланг съумя да прати центриране, което Гьонов скочи да атакува твърде рано. Това остави бранителя под топката, а зад гърба му дебнеше Дино Мартинович. Последният явно не бе готов за подаръка и изстрелът му с глава излезе много разочароващ.

Витоша изпусна да реши всичко десет минути преди края. Тогава Милев укроти висок пас зад гърба на защитниците и нахлу отдясно в наказателното поле. Той търпеливо изчака мига за подаването към точката на дузпата, където Амзин беше едва ли не сигурен, че ще вкара. В случая обаче атакуващият халф се размина непохватно с топката, с което заблуди и Стефан Христов, който можеше да се възползва.

Все пак домакините убиха интригата само три минути по-късно. Вратарят Николай Георгиев изрита топката напред, а в централната зона Лазаров я продължи с пета напред, което се превърна в невероятен извеждащ пас за Стефан Христов. Последният напредна отдясно, вклини се в наказателното поле и опита полувисоко прострелно центриране. Иво Иванов посегна с крак зад гърба си и вместо да изчисти, заложи топката пред Садула на празна врата - 2:0. Така с 3-ия си гол през кампанията капитанът на бистричани вече е едноличен голмайстор на отбора.

До края на мача гардът на Верея падна тотално и беше цяло чудо, че в мрежата зад Георгиев не влетяха още попадения. "Тигрите" имаха поне 2 стопроцентови възможности, които останаха нереализирани.

Така Витоша събра 19 точки и макар да не мръдна от 11-ото място, вече се намира на само една зад Славия, който днес гостува на 12-ия Дунав (14 точки). Верея е твърдо последен с 5 точки и все още търсещ първа победа за сезона. В следващия 19-и кръг отборът от Бистрица гостува срещу намиращия се на гребена на вълната Ботев Пловдив, докато Верея приема ЦСКА.

ВИТОША – ВЕРЕЯ 2:0

1:0 Четин Садула 21'

2:0 Четин Садула 83'

Витоша (4-2-3-1): Николай Георгиев – Румен Гьонов, Радко Мутафчийски (21' - Михаил Милчев), Георги Купенов (50' - Кристиан Узунов), Тодор Гочев – Лъчезар Котев, Ивайло Лазаров (84' - Михаил Петров) – Четин Садула /к/, Георги Амзин, Стефан Христов – Наско Милев

Старши треньор: Росен Кирилов

Верея (4-2-3-1): Георги Георгиев – Годердзи Мачадзе, Томаш Косут, Иво Иванов, Денис Василиев () – Александър Н’Думбу, Емил Йоргенсен – Здравко Илиев /к/, Дино Мартинович, Бедри Рюстемов (46' - Симеон Мечев) – Милан Вушурович

Старши треньор: Небойша Миличич

Стадион: „Витоша” (Бистрица)

Главен съдия: Станимир Тренчев