ЦСКА-София успя да избегне втора поредна загуба в контролите си на испанска земя. След 2:4 от Рубин Казан тимът на Стамен Белчев извоюва драматично 2:2 срещу украинския колос Динамо Киев. Двубоят много приличаше на предните, които „червените“ изиграха дотук ългарите повеждаха в резултата, а после допускаха попадения в мрежата си. Още до почивката киевчани бяха направили пълен обрат, но Кирил Десподов от дузпа донесе равенството дълбоко в добавеното време.

Мачът започна чудесно за „червените“. Само след 4 минути игра Преслав Йорданов получи добро подаване около дузпата и с едно докосване продължи в дясно към връхлитащия Александър Дюлгеров. От аутлинията крайният бранител центрира топката към границата на вратарското поле, където Руй Педро от воле опъна мрежата зад Артур Гудко – 1:0.

Българите имаха надмощие в следващия четвърт час, като в 14-ата изградиха чудесна атака. Арсенио Нунеш отне топката в половината на Динамо Киев, а след това размени бързи пасове с Руй Педро, докато напредваха към дъгата. Педро продължи към непокрития отдясно Рубен Пинто, а опорният полузащитник реши да потърси късмета си с изстрел по диагонала. Топката прелетя в аут покрай десния стълб.

Динамо постепенно изнесе играта в предни позиции, макар и трудно да създаваше положения. Проблемът за ЦСКА-София бе, че още при първата си чиста ситуация украинците изравниха. В 36-ата минута Денис Гармаш се измъкна отдясно по атаката за киевчани, навлезе в наказателното поле и пусна подканващата топка към точката на дузпата. Там Виталий Буялский овладя с известен късмет и шутира през краката на Бодуров, за да заблуди Китанов за посоката – 1:1.

Само 120 секунди по-късно Динамо като на шега стигна до пълен обрат. Морозюк метна дълъг пас към Дерлис Гонзалес, който се устреми напред и от 12-13 метра нанесе прехвърлящ изстрел с глава. Изпълнението му изобщо не беше прецизно, но Китанов беше много зле позициониран и позволи на кълбото да влети в мрежата – 1:2.

На почивката в игра за Динамо се появи преминалия през ЦСКА Жуниор Мораес, който дори отправи някои закачки към играчите в червени екипи. Второто полувреме стартира с ранен натиск на ЦСКА-София, който трябваше да получи дузпа в 49-ата минута. Тогава Хачериди извърши откровен фаул срещу Рафа Перес в наказателното поле при битка за позиция, но тъй като ситуацията се разви близо до границата, реферът се обърка и отсъди свободен удар. От него Густаво Кулма отправи здрава тупалка високо към вратарския ъгъл, а титулярният страж на Динамо Максим Ковал докосна топката така, че да я избие в напречната греда.

В следващите минути дойдоха и типичните за контролните мачове многобройни смени, с което ритъмът на играта съвсем се разруши. Динамо пусна немалка част от основните си футболисти и започна да диктува събитията доста комфортно. ЦСКА-София полека-лека бе изтикван към наказателното си поле, като играчите в червени екипи почти не успяхава да държат топката под свой контрол.

Четвърт час преди края Жуниор Морес помисли, че се е разписал срещу българите, но радостта след изстрела му с глава бързо бе попарена с вдигнатия флаг на страничния съдия.

Драматичната развръзка настъпи в последните минути на мача, като първо в 90-ата Пламен Гълъбов с глава накара Максим Ковал да прави блестящо спасяване. Малко по-късно дойде и дузпата, която реши мача. Десподов бе свален много наивно от Лукянчук в пеналта и сам застана да изпълни наказателния удар. Талантливият нападател не трепна и шутира до лявата греда, докато вратарят пое в грешната посока - 2:2.

Следващите съперници на "червените" ще бъдат корейският Сувон Самсунг Блууингс и датският Сьондерийске.

ЦСКА-СОФИЯ – ДИНАМО КИЕВ 2:2

1:0 Руй Педро 4'

1:1 Виталий Буялский 36'

1:2 Дерлис Гонзалес 38'

2:2 Кирил Десподов 90+3' (д.)

ЦСКА: 12. Георги Китанов (73' - 30. Александър Конов) – 23. Александър Дюлгеров (68' - 2. Стойчо Атанасов), 27. Николай Бодуров (46' - 4. Божидар Чорбаджийски), 5. Рафаел Перес (80' - 28. Пламен Гълъбов), 3. Антон Недялков – 6. Рубен Пинто (80' - 22. Никола Колев), 20. Петрус Бумал (55' - 17. Давид Симао) – 21. Педро – 26. Густаво Кулма (68' - 19. Кирил Десподов), 9. Преслав Йорданов (57' - 29. Милчо Ангелов), 10. Арсенио Нунеш (73' - 18. Александър Георгиев)

Резерви: 30. Александър Конов; 2. Стойчо Атанасов, 4. Божидар Чорбаджийски, 8. Румен Руменов, 16. Красимир Станоев, 17. Давид Симао, 19. Кирил Десподов, 18. Александър Георгиев, 22. Никола Колев, 25. Тонислав Йорданов, 28. Пламен Гълъбов, 29. Милчо Ангелов

Старши треньор: Стамен Белчев

Динамо Киев (4-1-4-1): 72. Артур Рудко (46' - 35. Максим Ковал) – 9. Николай Морозюк (80' - 40. Олександър Тимчик), 24. Домагой Вида /к/ (72' - 18. Никита Корзун), 34. Йевхен Хачериди (62' - 26. Никита Бурда), 5. Виторину Антунеш (83' - 42. Павло Лукянчук) – 8. Володимир Шепелев (62' - 48. Павло Ориховски) – 15. Виктор Циханков (62' - 77. Артьом Громов), 19. Денис Гармаш (62' - 10. Андрий Ярмоленко), 29. Виталий Буялский (62' - 16. Сергей Сидорчук), 25. Дерлис Гонзалес (62' - 17. Серхий Рибалка) – 41. Артьом Беседин (46' - 11. Жуниор Мораес)

Треньор: Серхий Ребров

------

Най-интересното минута по минута:

1' - НАЧАЛО НА МАЧА.

4' - ГОЛ ЗА ЦСКА-СОФИЯ - 1:0! Руй Педро продължава головата си серия в Испания! Преслав Йорданов добре насочи атаката вдясно към Александър Дюлгеров, който от аутлинията сви центрирането си назад. От 6 метра за Педро остана най-лесното - просто да уцели вратата.

14' - Страхотен шанс за ЦСКА-София! Арсенио отне от Шепелев в половината на Динамо и размени бързи пасове с Руй Педро, докато пробиваха към дъгата. Педро пусна в коридор отдясно за Рубен Пинто, чийто диагонален шут профуча покрай десня стълб зад Рудко.

22' - Динамо постепенно изнесе играта в по-предни позиции, а "червените" се преориентираха към контраатаките. Дотук обаче украинците не са създали нито една възможност пред вратата на Георги Китанов, а ЦСКА-София стои доста добре на терена.

28' - Шанс за Динамо! Защитниците на ЦСКА-София изтърваха Виктор Циханков при центриране от фаул. Украинецът опита да овладее топката пред вратарското поле, но тя му избяга и премина покрай десния стълб.

36' - ГОЛ ЗА ДИНАМО КИЕВ - 1:1! Александър Дюлгеров изпусна Денис Гармаш отдясно, а халфът напредна по диагонала и влезе в наказателното поле. Последва пас по тревата към Буялский, който си известен късмет овладя, а после стреля през краката на Бодуров и покрай Китанов, за да отбележи.

38' - ГОЛ ЗА ДИНАМО КИЕВ - 1:2! Скоростен обрат за украинците! Голът ще тежи на съвестта на вратаря Китанов, който позволи твърде елементарно на Дерлис Гонзалес да го прехвърли след изстрел с глава.

45' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. ЦСКА-София стартира добре, но после сам пусна вълка в кошарата.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. ЦСКА-София извърши само една смяна - Чорбаджийски влезе вместо Бодуров.

49' - ЦСКА-София трябваше да получи дузпа! Рафа Перес беше препънат от Хачериди в наказателното поле, но тъй като фаулът беше около границата реферът се обърка и даде свободен удар.

50' - Греда за ЦСКА-София! Густаво Кулма изпълни чудесно прекия свободен удар, като шутира силно и високо във вратарския ъгъл. Вратарят Максим Ковал докосна топката дотолкова, че да я отбие в напречната греда.

66' - Добра атака за ЦСКА-София отляво през Антон Недялков. Бранителят даде хубав пас към Рубен Пинто, но вратарят Ковал го изпревари и улови.

75' - Жуниор Мораес се разписа с глава покрай Александър Конов, но съдиите правилно отмениха гола за Динамо заради засада.

90' - Какъв шанс за ЦСКА-София! Александър Георгиев центрира от ъглов удар отляво по атаката, а Пламен Гълъбов надскочи Рибалка и с глава стреля изключително точно в горния десен ъгъл. Максим Ковал успя в последния момент да направи крачка в правилната посока и с една ръка да боксира встрани.

90+2' - Дузпа за ЦСКА-София! Десподов успя да овладее пред наказателното поле и тръгна навътре, докато Лукянчук го държеше и с двете ръце. Нападателят опита да отиграе, но в крайна сметка защитникът го свали на тревата.

90+3' - ГОЛ ЗА ЦСКА-СОФИЯ - 2:2! Потърпевшият Десподов беше безкомпромисен от 11-те метра, като с шут в долния ляв ъгъл прати Ковал в грешната посока.

90+3' - КРАЙ НА МАЧА.