Актуалният носител на Купата на България - Ботев Пловдив победи Славия минимално с 2:1 в първия им полуфинален мач през сезон 2017/2018. Точно в деня, когато "белите" отбелязаха своята 105-а годишнина, пловдивчани не успяха да извлекат повече от надмощието, което имаха в по-голяма част от срещата. Жоао Пауло и Дуде Ндонгала вкараха за "жълто-черните", но попадението на Иван Минчев е това, което оставя надеждите на столичани повече от живи.

Към края на срещата имаше време за нерви, когато публиката на домакините реагира остро на съвсем правилно отменен гол на Стивън Петков. Заради бушуващите страсти на трибуната зад вратата на Славия реферът Валентин Железов се принуди да даде 6-минутно продължение, в което гостите дори можеха да стигнат до равенство.

Домакините стартираха устремно и още преди изминаването на пълна минута от игровото време, вратарят на Славия Антониос Стергиакис трябваше да се намесва решително. Капитанът на Ботев Лъчезар Балтанов направи красиво двойно подаване с Ндонгала отляво , а французинът продължи да пробива на скорост. Той центрира ниско към Жоао Пауло, бразилецът посрещна топката около точката на дузпата с шут от движение, който изиска от Стергиакис да спасява.

Само 4 минути по-късно Ботев имаше още един чист шанс. Жоао Пауло стигна първи до една ничия топка около централния кръг и веднага пусна извеждащ пас по тревата, който остави Ндонгала да пробива необезпокояван към вратата. Тъмнокожото крило на „жълто-черните” напредна по диагонала под остър ъгъл и безуспешно пробва да прокара кълбото през краката на стража.

В 18-ата минута логичното се случи и Ботев поведе, но голът стана изцяло по вина на централния защитник на Славия Стефан Велков. Той опита да върне топката към Стергиакис, като го стори фрапиращо леко, а притичалият Жоао Пауло стигна първи до спорната топка, намери начин да премине покрай вратаря и после да отбележи на празна врата – 1:0.

Пет минути по-късно „канарчетата” удвоиха след изключително красива комбинация. Неделев даде пас по трева към застаналия на върха на атаката Ндонгала, а той с пета технично завърши двойното подаване, пращайки топката на пътя на национала. Неделев спря рязко при ъгъла на наказателното поле и центрира безукорно за Ндонгала, който с глава забоде кълбото в горния ляв ъгъл – 2:0.

Славия като от нищото успя да намали изоставането си в 31-ата минута с не по-малко красива комбинация. Минчев я стартира с подаване вдясно за Йомов, който с първото си докосване отклони към намиращия се пред наказателното поле Галин Иванов. Капитанът на „белите” с пета върна за Минчев, той елегантно финтира Лъчо Балтанов, след което нанесе страхотен шут ниско до лявата греда – 2:1.

Второто полувреме стартира с авантюристичен шут на Минчев от пряк свободен удар, преминал доволно над целта, докато отговорът на Ботев в 51-ата минута бе далеч по-опасен. Неделев съумя да копне с финес топката над защитата, а Жоао Пауло я догони в пеналта и с първото си докосване прехвърли излезлия напред Антониос Стергиакис. Кълбото се насочи решително към мрежата, като Стефан Велков в сетния миг дотича и изчисти.

Обещаващото начало на втората част обаче бе последвано от дълъг период, в който почти нищо не се случваше на терена. Славия се прибра много плътно в собствената си половина, като се стремеше да затваря пространствата пред вратата си. Тонусът в разиграването на Ботев също спадна и преодоляването на сгъстената отбрана се превърна в сериозен проблем за домакините.

Въпреки това страстите се разбушуваха в 83-ата минута, когато реферите съвсем акуратно отмениха гол на Стивън Петков. Тодор Неделев провокира ситуацията с шут от пряк свободен удар, при който Стергиакис реагира много неуверено. Младият грък изпусна топката, а Петков дотича и я вкара, след което се хвърли да се катери високо по предпазната мрежа зад вратата.

Трябваше известно време на всички да проумеят, че гол няма, тъй като в момента на шута Петков бе поне с 2 метра в засада. Въпреки всичко решението разгорещи феновете, които успяха да строшат част от огражденията и заплашваха да нахлуят на терена. До по-сериозни инциденти обаче не се стигна.

Дълбоко в продължението капитанът Галин Иванов имаше шанс да изравни резултата. В 5-ата минута от добавеното време топката бе извадена към опитния нападател, който стреля без подготовка от точката на дузпата, а шутът му премина покрай десния стълб зад застиналия вратар.

Така интригата остана за след 2 седмици (24-и април), когато „белите” ще посрещнат Ботев в столицата.

БОТЕВ ПД – СЛАВИЯ 2:1

1:0 Жоао Пауло 18'

2:0 Дуде Ндонгала 23'

2:1 Иван Минчев 31'

Ботев (4-2-3-1): Иван Чворович – Филип Филипов, Радослав Терзиев, Пламен Димов, Йордан Минев – Серкан Юсеин, Лъчезар Балтанов /к/ - Густаво Афонсо (60' - Диого Кампос), Тодор Неделев, Дуде Ндонгала (72' - Стивън Петков) – Жоао Пауло

Старши треньор: Николай Киров

Славия (4-2-1-3): Антониос Стергиакис – Костадин Велков, Стефан Велков, Андреа Христов, Абуд Омар – Янис Карабельов, Стефан Велев – Иван Минчев (65' - Славчо Шоколаров) – Галин Иванов /к/ (90+6' - Владислав Узунов), Ивайло Димитров, Георги Йомов (54' - Цветелин Чунчуков)

Старши треньор: Златомир Загорчич