Носителят на Купата на България Ботев Пловдив сътвори един от най-лудите мачове в турнира по пътя към защитата на трофея си. В 1/8-финалите "канарчетата" имаха нужда от 120 минути футбол, за да преодолеят втородивизионния Царско село в София. На два пъти в мача хората на Николай Киров бяха близо до отпадането, но пословичният ботевистки дух ги преведе през трънливите препятствия.

Йордан Минев стартира голеадата през първата част, но скоро след това Георги Минчев изравни. След почивката "царете" излязоха напред чрез своя капитан Реян Даскалов, а Ботев се задържа в мача с гол в добавеното време на Фернандо Виана. В продълженията Светослав Диков за втори път изведе Царско село напред, преди дивата развръзка да настъпи след голове на Виана и Стивън Петков.

На стадион „Славия” в столицата интересните положения стартираха още от самото начало. Във втората минута таранът на пловдивчани Фернандо Виана получи нелошо центриране и засече с атрактивно воле. Вратарят Павел Здравков отби топката, а после съумя да се пребори и да я улови.

Подгласникът в класирането на Втора лига отвърна с много добър изстрел от дистанция на Божидар Кацаро след четвърт час ига. Атакуващият футболист получи подканящ пас от Окечукво Обаси и натисна спусъка от около 20-ина метра по диагонала. Вратарят Даниел Кайзер имаше късмет, че кълбото премина на сантиметри покрай основата на десния му стълб.

Ботев отвърна подобаващо още в 16-ата минута. Тодор Неделев премина по левия фланг, за да получи, след което центрира прострелно в пеналта. Там Виана бе блокиран, но пък Фелипе Бризола догони топката до аутлинията при далечната греда. Той веднага върна към Виана, който притиснат стреля  в приближилия го вратар.

В 25-ата минута нападателят на „жълто-черните” отново се размина с гола. Серкан Юсеин изпълни ъглов удар отляво по атаката на Ботев, а Виана изскочи на близката греда и технично с глава пробва да намери обратния ъгъл. Здравков не мръдна и имаше късмет, че топката тупна в аут покрай лявата греда.

Две минути по-късно Димитър Петков от домакините предизвика добро спасяване от Кайзер, като нанесе коварен шут от около 27-28 метра. Топката тупна неприятно за вратаря на Ботев и той не предприе излишни рискове, затова боксира встрани.

В 29-ата минута фрапираща грешка на другия страж – Здравков за малко не доведе до гол за тима от Първа лига. Той се хвърли на тревата да улавя безадресен пас в пеналта си, а тежкият терен явно го подведе. Галин Минков не изчисти особено убедително изтърваната топка, което позволи на Виана да шутира от дъгата. Здравков се реваншира със стабилно спасяване.

Ботев все пак капитализира предимството си в 31-ата минута. Тогава Серкан Юсеин и Неделев направиха ефектно двойно подаване в центъра на терена, а то позволи на национала да остане в ситуация „ек на ек” срещу Минков. Неделев без проблем подмина бранителя, нахлу в пеналта и сервира топката за Йордан Минев, който чакаше пред вратарското поле. Опитният защитник стреля безкомпромисно в горния десен ъгъл за 1:0.

Неочаквано за мнозина, отговорът на Царско село бе моментален. Две минути след откриването на резултата Георги Коруджиев получи отляво и центрира към далечната греда. Лазар Марин не успя да скочи за топката и тя се озова в краката на Кацаров, който технично копна към вратарското поле. Там Минчев бе оставен да връхлети върху топката и с глава отблизо разстреля Кайзер – 1:1.

След почивката Ботев направи две ранни промени, за да върне динамиката в своята игра, но Царско село бе отборът, който получи по-сериозния импулс. В 62-ата минута домакините стигнаха до пряк свободен удар в половината на Ботев, а играчите в жълто-черно действаха много вяло при центрирането на Павел Петков. Георги Хашев ги заблуди със скока си, а впоследствие капитанът Реян Даскалов укроти и от 7-8 метра безмилостно разстреля Кайзер – 2:1.

Оттук до края Ботев натисна много мощно в търсене на изравняването, като в игра влезе Стивън Петков, с което пловдивчани заиграха с двама нападатели.

В 78-ата Тодор Неделев центрира по перфектен начин от ъглов удар, отсъден отляво по атаката. Радослав Терзиев се извиси на 7-8 метра от вратата и стреля мощно с глава. Вратарят отрази, а после настъпи карамбол, при който Стивън Петков отклони с глава по посока на вратата. Застаналият пред голлията Янис Карабельов се намеси решително и предотврати опасността.

Четири минути по-късно дойде и най-спорната ситуация, при която Ботев заслужаваше да получи дузпа. Лошо излизане на вратаря Здравков провокира ситуацията, а Лазар Марин веднага шутира от воле към опразнената врата. Георги Радев се хвърли пред него и откровено топката срещна разперената му ръка. Съдията Петър Доровски по някаква причина направи категоричен жест и показа, че няма да отсъди дузпа въпреки яростните претенции на гостите.

Секунди по-късно Марин се озова на идентична ситуация, след като Здравков отби встрани силен шут на Неделев. Вместо да намери незащитената врата, Марин шутира високо и встрани от целта.

В 84-ата минута късметът за пореден път бе на страната на Царско село. Йордан Минев бе изведен с огромно пространство пред себе си отдясно и веднага центрира към Лъчезар Балтанов. Халфът стреля много силно с глава, а топката намери напречната греда.

Последната минута от редовното време донесе още едно спасяване от вратаря на символичните домакини. Фернандо Виана като на шега преодоля съперник пред наказателното поле и после по идеален начин изведе Неделев сам срещу Здравков. Националът като че ли прибърза с изстрела, а стражът с крак изби в ъглов удар.

В първата минута от добавеното време най-логичното с оглед жестокия натиск на Ботев се случи. Йордан Минев  се спусна отдясно и пусна по тревата към чакащия извън наказателното поле Стивън Петков. Нападателят технично пропусна за Виана, а той с хирургически прецизен шут намери неспасяемо долния ляв ъгъл – 2:2.

Ако до този момент екшънът бе страхотен, то първото продължение вдигна още повече мизата. Само две минути след неговото начало Радослав Терзиев изчисти безобразно слабо с глава една топка и я подари на резервата Светослав Диков в дъгата. Нападателят загърби Кристиан Димитров и изстреля поразяваща тупалка право в скобата – 3:2.

Четири минути по-късно Царско село пропиля шанс да увеличи преднината си. Реян Даскалов се ориентира най-добре при центрирането от корнер на Красимир Илиев. Капитанът този път нямаше шанс да се разпише, а изстрелът му премина агонизиращо близо до лявата греда.

Значението на този пропуск стана видно мигове по-късно. В 98-ата минута Тодор Неделев метна брилянтен диагонален пас към Стивън Петков, който овладя технично в наказателното поле, а после технично вдигна топката за непокрития Виана. От границата на вратарското поле голаджията беше безапелационен в завършващия удар – 3:3.

До почивката между продълженията Ботев на свой ред пропусна шанс да излезе напред в резултата. В 102-ата минута защитниците на „царете” действаха доста невнимателно при центриране на Неделев от корнер, а отбитата топка отиде право у Радослав Терзиев. От 8-9 метра по диагонала защитникът заложи по-скоро на силата и затова стреля право във вратаря.

През второто продължение темпото на игра рязко спадна, ала Ботев съумя да грабне своя един-едничък шанс. В 115-ата минута Тодор Неделев изсипа топката балонно от пряк свободен удар, а незнайно защо никой от бранителите на Царско село не тръгна със Стивън Петков. От 6-7 метра за нападателят бе лесно да насочи топката първо към земята, а после и в мрежата за изумителното 4:3 в полза на "канарчетата".

ЦАРСКО СЕЛО – БОТЕВ ПЛОВДИВ 3:4

0:1 Йордан Минев 31’

1:1 Георги Минчев 33’

2:1 Реян Даскалов 62’

2:2 Фернандо Виана 90+1’

3:2 Светослав Диков 92’

3:3 Фернандо Виана 98’

3:4 Стивън Петков 115'

Царско село: 1. Павел Здравков – 2. Георги Радев, 15. Георги Хашев, 19. Галин Минков, 7. Красимир Илиев, 16. Димитър Петков, 17. Реян Даскалов, 14. Божидар Кацаров (56' - 8. Павел Петков), 6. Георги Коруджиев (56' - 9. Янис Карабельов), 18. Георги Минчев (69' - 5. Светослав Диков), 11. Окечукво Обаси

Старши треньор: Никола Спасов

Ботев Пд: 22. Даниел Кайзер – 23. Йордан Минев, 18. Радослав Терзиев, 5. Кристиан Димитров, 24. Лазар Марин, 10. Серкан Юсеин, 14. Яя Меледже (57' - 17. Лъчезар Балтанов), 7. Фелипе Бризола (66' - 20. Стивън Петков), 8. Тодор Неделев, 29. Дуде Ндонгала (46' - 25. Крум Стоянов), 9. Фернандо Виана