Отборът на Ботев Враца записа изключително важна победа по пътя към спасението си в efbet Лига. Възпитаниците на старши треньора на Христо Янев показаха завиден характер при визитата си на Пирин Благоевград и се наложиха с 2:1 на стадион „Христо Ботев”.

Успехът дойде много трудно за врачани, които трябваше да правят пълен обрат на резултата, а повече от половин час играха с човек по-малко на терена, след като Браян Мендоса бе изгонен с директен червен картон.

В продължението на срещата, което продължи близо петнадесет минути, гостите стигнаха и до дузпа, която бе отменена, след като ситуацията бе преразгледана с ВАР. В крайна сметка обаче, футболистите на Ботев успяха да удържат минималната си преднина и да спечелят скъпоценните три точки, които могат да се окажат безценни в борбата за оцеляване в елита.

Това бе едва втората победа на врачани като гост през кампанията. С трите точки Ботев остава на предпоследна позиция в таблицата, но само на две точки от Локомотив София, който е и с мач по-малко.

start-photo.bg
19 снимки

След спокойни първи няколко минути, резултатът в мача бе открит при първата по-сериозна опасност пред една от двете врати. Иван Тасев се разписа в 8-ата минута, възползвайки се от кошмарна грешка в отбраната на Ботев Враца.

При наглед безобидна ситуация в центъра на терена, Ачков получи и реши да върне към Меси Биатумусока. Централният бранител обаче се подхлъзна в най-неподходящия момент, подарявайки топката на Тасев. Атакуващият футболист на домакините се откъсна сам срещу вратаря и с премерен удар в долния десен ъгъл порази целта за 1:0.

В следващите минути съставът на гостите успя да изнесе играта в половината на своя противник и направи няколко добри нападения по двете крила. При едно от тях, Клери Сербер проби отляво, навлезе в наказателното поле и центрира много остро успоредно на голлинията, но Ковальов внимаваше и успя да отклони топката преди тя да попадне на крака на футболист на Ботев Враца.

Малко след като изтече половин час игра, гостите стигнаха до интересна ситуация, която можеше да се превърне в един от най-красивите голове през сезона. Браян Медоса получи на десния фланг и центрира остро в наказателното поле, където Браян Переа опита триков удар с пета, но топката премина покрай вратата.

Домакинтие отговориха с мощен шут от дистанция на капитана Венцислав Бенгюзов, но и той не намери рамката на вратата и топката профуча над напречната греда.

По-добрата игра на гостите след получения гол даде резултат в продължението на първото полувреме, когато дойде и изравняването. Футболистите на Христо Янев получиха правото да изпълнят пряк свободен удар отдясно по нападението си на близо 25 метра от голлинията. Зад топката застана Мартин Ачков, който стреля по изключителен начин и остави безпомощен вратаря на домакините, вкарвайки един от най-красивите голове от началото на кампанията в efbet Лига.

Втората част започна отлично за гостите от Враца. Няколко минути след подновяването на играта, възпитаниците на Христо Янев успяха да се възползват от импулса в играта си и да стигнат до пълния обрат на резултата. Браян Переа се понесе по лявото крило и центрира в наказателното поле към Бубакар Траоре. Футболистът на Ботев не успя да играе с топката, тя се отби в Андрей Йорданов и попадна в непокрития Смоленски на няколко метра от голлинията, който нямаше никакви проблеми да прати коженото кълбо в мрежата.

Радостта на врачани обаче бе помрачена в 54-ата минута, когато Браян Мендоса трябваше да напусне преждевременно терена, след като получи директен червен картон. Крайният бранител на гостите спря непозволено Данило Полонски, а поради факта, че той бе последен в отбрана, главният рефер нямаше друга алтернатива пред себе си освен да му покаже пътя към съблекалните.

И за да бъде драмата пълна, в продължението на срещата гостите стигнаха до дузпа, след като Даниел Генов бе задържан на границата на наказателното поле. След преглед на ситуацията с ВАР обаче, реферът Иво Андреев промени решението си и отмени дузпата.

Въпреки това обаче, Ботев Враца запази минималната си преднина и триумфира в дома на благоевградчани.

FT ПИРИН – БОТЕВ ВР 1:2

1:0 Тасев 8', 1:1 Ачков 45+1, 1:2 Смоленски 49'

Стадион: „Христо Ботев”, Благоевград

Рефер: Иво Андреев

Пирин Благоевград: 12 Максим Ковальов, 4 Айуб Абу, 28 Виталийс Ягодинскис, 11 Иван Тасев, 73 Венцислав Бенгюзов , 18 Арно Лузайадио, 6 Андрей Йорданов, 14 Данило Полонский, 8 Лазар Боянов, 77 Моду Диане, 19 Юго Комано

Резерви: 1 Марио Кирев, 38 Александър Дюлгеров, 7 Асен Дончев, 20 Брайън Есало, 27 Георги Върбанов, 13 Евгени Георгиев, 16 Мартин Георгиев, 29 Станислав Костов, 83 Христо Попадийн

Старши треньор: Олександър Бабич

Ботев Враца: 76 Красимир Костов, 23 Браян Мендоса, 19 Браян Переа, 21 Бубакар Фей Траоре, 8 Клери Сербер, 24 Мартин Смоленски, 13 Мартин Ачков, 27 Меси Биатумусока, 15 Мирослав Маринов, 77 Стефан Велев, 29 Мартин Бачев

Резерви: 1 Любомир Василев, 9 Даниел Генов, 18 Диого Барбоса, 28 Едуардо Кунде, 11 Ласана Н'диайе, 14 Марко Мажуга, 10 Спас Георгиев, 17 Чавдар Ивайлов, 88 Иван Нешков