През миналия сезон в българския футболен елит една от най-обсъжданите теми беше правилото за задължително участие на поне един млад играч (или иначе казано – български футболист на възраст до 21 години). Имаше треньори и ръководители, които негодуваха срещу регламента, както и такива, които бяха твърдо „за“. Впоследствие се оказа, че въпросният текст от правилника на БФС не е бил записан така, както е било планирано първоначално и отваряше „вратички“, които доведоха до смени и „контузии“ на младоците малко след началния съдийски сигнал.

По тези и още ред причини за Първа професионална лига въпросното изискване отпадна, макар в момента да не липсват апели за връщането му. Ще кажете – българска му работа, но всъщност няма да сте съвсем коректни. Защо? Защото и на Острова в момента има патова ситуация тъкмо заради неуредици около правила, насърчаващи включването на млади състезатели сред титулярите.

Проблемът касае наредбите на Английската футболна лига (EFL), която се занимава с трите професионални дивизии под Висшата лига – Чемпиъншип, Първа лига и Втора лига и по-специално последните две нива. През настоящия сезон от Лигата приведоха в действие т.нар. проект ЕFL Futures (който струва по 750 хиляди паунда на сезон). Програмата предвижда финансови стимули за тимовете, които пускат като титуляри английски играчи (или уелски за клубовете от Уелс) до 21-годишна възраст.

В същото време обаче EFL вече глоби 12 клуба за това, че са участвали в турнира за EFL Трофи (купа, която се разиграва само между тимовете от Първа и Втора лига – б.р.) с „отслабени отбори“. Глобите идват вследствие от това, че стартовите единадесеторки са били почти само от младоци и съответно не е спазена друга разпоредба: сред титулярите да има поне 5 човека, стартирали в предходния мач, или петимата с най-много мачове дотук през сезона.

Брадфорд, Блекпул, Бристъл Роувърс, МК Донс, Милуол, Чарлтън, Питърбро, Шефийлд Юнайтед и Саутенд си изпатиха с глоби от по 3 хиляди паунда, докато Флийтууд бе санкциониран по-тежко – с 5 хиляди от местната валута. Най-тежко засегнати бяха Лутън и Портсмут, които трябваше да се бръкнат с по 15 хиляди британски лири.

Изпълнителният директор на Лутън Гари Суийт призна, че не разбира логиката в тези решения. „Клубовете биват възнаградени, ако пуснат млад талант в един турнир под егидата на EFL, но в същото време търпят наказания, ако сторят същото в друга надпревара. Определено в Лигата има някакво объркване. Виждам огромна липса на единомислие. Не смятам, че някой е обърнал внимание върху рамката на цялата стратегия. В това просто няма смисъл“, оплака се Суийт.

В същото време изпълнителният директор на EFL Шон Харви поддържа гледището, че няма нищо нередно. Според него рестрикциите за клубовете от Първа и Втора лига са въведени, за да може в EFL Трофи да играят достатъчно силни отбори, за да се спазва принципа младите таланти да играят футбол при мъжете. „Не смятам, че отправяме смесени послания. Това, което виждаме сега, са две инициативи, които стартираха заедно, и имат леко различни цели, които не си пасват съвсем перфектно. Стиковането им обаче никога не е било наша цел“, заяви Харви.