В неделната сутрин няма измерени отрицателни температурни рекорди, съобщиха от НИМХ на БАН. Най-студено тази сутрин е било в Кнежа - минус 18 градуса. Като рекордът в страната за най-ниска температура на въздуха за днешния 29 януари е бил отново в Кнежа през 1942 г. - минус 28,5 градуса, посочва БГНЕС.
Най-топло на днешния ден е било през 2002 г. в Пловдив - 21 градуса. Тази сутрин в Южна България са измерени температури от минус 9 до минус 4 градуса, в Северна България температурите са между минус 16 и минус 10 градуса. От минус 3 до минус 1 градуса са температурите в крайните югозападни райони.
На някои места в планините е "по-топло", отколкото в градовете. На Мусала е минус 11 градуса, на Ботев - минус 16 градуса, на Мургаш - минус 18 градуса.
До минус 16,6 градуса е паднала температурата на въздуха към 7 часа тази сутрин в Русе. Това съобщиха от хидрометеорологичната станция в крайдунавския град. На този ден най-ниската температура е била измерена през 1969 година. Тогава термометрите са отчели минус 18,9 градуса.
Жълт код е обявен на територията на почти цялата страна за неделния ден без областите Кюстендилска и Благоевградска, съобщиха от НИМХ. Очакват се много ниски температури в цялата страна. Минималните температури в повечето места ще бъдат между минус 8° и минус 13°, в отделни райони, където ще се изясни, до минус 16-17°.
Жълтият код означава, че времето е потенциално опасно. Прогнозираните метеорологични явления не са необичайни, но бъдете внимателни. Бъдете в течение на очакваните метеорологични условия и по възможност избягвайте рисковете.
В понеделник сутринта и особено във вторник сутринта се очакват още по-ниски сутрешни температури - до минус 20, минус 25 градуса! Подробна прогноза за времето във всички населени места в България за днес и за следващите 10 дни четете на Vremeto.bg.
Отменено е бедственото положение в община Баните, област Смолян, съобщиха от Общинската администрация. Всички пътища в родопската община са разчистени и са проходими при зимни условия, възстановено е и електрозахранването в района. Баните бяха три дни в бедствено положение, след като снегът прекъсна пътища, комуникации и електрозахранването.
Всички пътища от републиканската мрежа в област Добрич са отворени, но са проходими при тежки зимни условия, съобщават от Областния съвет за сигурност. Десетина машини на пътноподдържащата фирма продължават да разширяват трасетата след снеговалежите и да хвърлят пясък. Няма селища без електрически ток и вода в региона, допълват от Областния съвет за сигурност. С ограничено водоподаване са села, които се захранват от помпените станции "Долина" и "Батово" заради аварии. Снежната покривка в региона е 25 сантиметра, скоростта на вятъра е 3 метра в секунда. Тази сутрин в метеорологичната станция са измерили температура минус 14 градуса.
Пътищата са проходими при зимни условия. Пътните настилки са предимно заснежени и заледени, но са обработени и опесъчени, съобщават от агенция "Пътна инфраструктура". Затворени за движение са Върбишкият, Златишкият, Твърдишкият и Троянският проход. През Дюлинския проход е забранено движението на товарни автомобили, а леките трябва да са с вериги. Забранено е преминаването на камиони с тегло над 10 тона през проходите "Шипка", "Вратник" и "Петрохан", като през последните два всички МПС е необходимо да са с вериги, а товарните - без ремаркета и полуремаркета. Камиони с тегло над 20 тона не могат да преминават през Айтоския проход.
Суха е пътната настилка на автомагистралите "Хемус" и "Люлин", на "Тракия" има мокри участъци, "Марица" е заснежена и обработена.
Коментирай