Парламентът има кворум и започна заседанието, на което предстои да бъде обсъден и гласуван съставът на кабинета, предложен от Пламен Орешарски.

Общо 121 депутати се регистрираха за заседанието. Депутат от Атака осигури нужния кворум.

След началото на заседанието Парламентарната група на ГЕРБ напусна заседанието.

След като вчера Орешарски връчи на президента Росен Плевнелиев изпълнен мандат, държавният глава издаде указ, с който предлага на парламента да го избере за премиер.

Под въпрос е обаче дали пленарното заседание изобщо ще може да бъде открито. БСП и ДПС общо разполагат със 120 депутати, а за да бъде открито пленарното заседание е нужно поне 121 да се регистрират.

За да бъде одобрено от парламента, правителството трябва да получи одобрението на повече от половината народни представители, присъстващи в пленарна зала. Така на практика поне един народен представител от Атака или ГЕРБ трябва да се регистрира иначе няма как да се стигне до гласуване на предложения кабинет. Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се зарече депутатите му да влязат в залата, но да не се регистрират и да не участват в гласуването.

„След като видяхме, че могат да си избират председател на Народното събрание, без да се регистрират и БСП и ДПС радушно се поздравяваха за този вид поведение, утре ние ще влезем в парламентарната зала, но няма да се регистрираме, за да стане ясна Тройната коалиция - БСП, ДПС и „Атака". Този кабинет, наречен „експертен" - ако не беше толкова опасен за България, щеше да е смешен", каза още Борисов. Така БСП и ДПС ще трябва да разчитат на поне един депутат от Атака, за да се открие пленарното заседание.

Във вторник лидерът на социалистите Сергей Станишев коментира, че ако националистите не вземат участие в заседанието, това би било много безотговорно.

„Би поставило, между другото, партия „Атака" в сценария на г-н Борисов и на партия ГЕРБ, които по този начин търсят дестабилизация на държавата", обясни Станишев.

Снощи не се проведе заседание на парламентарната група на „Атака" като стана ясно, че непосредствено преди заседанието в парламента днес националистите ще решат как да постъпят.

На заседанието са поканени президентът Росен Плевнелиев, вицепрезидентът Маргарина Попова, членовете на служебното правителство, висши магистрати, омбудсманът, представители на вероизповеданията в България, членове на дипломатическия корпус, ръководители на държавни институции, на граждански организации, на синдикати и работодателски организации, както и главни редактори на медии.