За седма поредна вечер в София и други градове на страната се проведоха протести срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, срещу олигархията и кабинета "Орешарски".

Седмият протестен ден в столицата бе най-многобройният от началото на недоволството след избирането на Делян Пеевски миналия петък за шеф на ДАНС. Стигна се и до ескалиране на напрежението пред централата на БСП на „Позитано" 20. Някой от протестиращите хвърли бутилка по централата на социалистите, при което бе счупена една от стъклените стени, която се пада като първи етаж на централата. При инцидента леко пострада журналист.

В София протестиращите се събраха след 18.30 часа на площад "Независимост". В началото на протеста сред демонстрантите направиха впечатление групички от здрави мъже, късо подстригани, с татуировки и къси панталонки. Те често бяха спирани и проверявани от полицията по молба на хората. След множество разговори от страна на органите на реда с тях, те постепенно изчезнаха и вече не се забелязваха сред протестиращите.

Към 19.30 часа със скандирания „червени боклуци", „оставка" и „мафия" хората се отправиха от площад „Независимост" към Народното събрание, следваща спирка на демонстрантите бе Орлов мост, където останаха около 15 минути. След това шествието на протестиращите достигна НДК, а оттам до централите на БСП и ДПС.

На „Позитано" 20 ескалира напрежението и бе счупен прозорец на партийната централа. При инцидента пострада журналист.

След това демонстрантите отново поеха по жълтите павета към Народното събрание и Орлов мост, откъдето се разотидоха.

Много от хората носеха плакати с надписи „Аз съм интернет лумпен", „Ние не сме лумпени" и „Мафия", обидени от изказването на Христо Монов от БСП. Недоволните граждани бяха категорични, че няма да спрат мирния си протест, докато не бъдат чути исканията им от политиците.

Днешният протест имаше и своя артистичен център. Това бяха две чучела. Едното бе на Сергей Станишев, а другото - на Волен Сидеров, облечен в черно с фес. Чучелата изпълняваха странни танци, а около тях се бяха събрали много хора.

Седмият пореден протест срещу кабинета „Орешарски" в Пловдив се проведе на 2 места - пред Общината и пред сградата на Областната управа. Точно в 18.30 часа над 500 души тръгнаха от сградата на Община Пловдив на обичайния си вече протест срещу правителството. Сред недоволните днес се виждаха много родители с деца, семейства с колички, както и доста нови и оригинални плакати. Раздаваха се безплатно малки български знаменца, както и пластмасови ръчички и вувузели. Силно впечатление направи 9-годишното куче Голди, което се разхождаше с табела „Оставете кокал и за мен". Имаше хора с плакати „МВР е с нас, катарзисът е за вас", „Горд интернет лумпен" и „Орешарски, иди си, психичноболните слуги вземи си". Преминавайки покрай централата на „Атака" на Главната с бурни освирквания недоволните се обърнаха с гръб към входа, за да покажат отношението си към Волен Сидеров. В един момент двете групи протестиращи се събраха на едно място, след което тръгнаха към централата на БСП. Там те за пореден път освиркаха социалистите и призоваха за оставка на правителството. Малко по-късно хората се отправиха обратно към Общината, откъдето се разотидоха. Протестите ще продължат и в петък на обичайните места - пред Областната управа и Общината.

Около 300 души се събраха до община Варна, за да протестират срещу политиката, водена от правителството на Пламен Орешарски. Сред множеството беше майката на тризнаци Петина Найденова, която е неизменна част от протестите. Хората издигнаха плакати: "Вдигайте си чуковете и Чуколов", "Демокрация или путинизация", "Психично Волен", "Задкулисните игри на тези подлоги пречат на България да се развива". Преди началото на демонстрацията един от присъстващите обяви по мегафон, че България не е София и Варна трябва да бъде съпричастна към протестите като ги подкрепи. Той се обяви за касиране на изборите, оставка на правителството и промени в Изборния кодекс. След като блокираха за кратко кръстовището пред общината, протестиращите тръгнаха по бул. "Мария Луиза" в посока към Катедралата. Шествието отново бе съпроводено от тъпанджия и гайдар. На кръстовището на Катедралата 25-годишният илюзионист Веселин Долмов-Арсен направи символични фокуси, за да онагледи защо хората са на улицата. Той повърна гирлянди, запали портфейл, с което показа, че парите ни са изгорели, и направи фокус с карти, с които изписа "оставка". Младият варненец планира на неделния протест да махне главата си.

Шествието се придвижи до кръстовището на пощата, където протестиращите изиграха кръшно хоро. След като преминаха по ул. "Г. Бенковски" демонстрантите се отправиха към "Пирин" и централата на "Атака", пред която изпяха химна, за да припомнят на Волен Сидеров как звучи химнът на държавата, която трябва да защитава. Младежи скъсаха всички предизборни плакати на кандидата за кмет Веселин Марешки, залепени на разделителната ограда на бул. "Цар Освободител". 7-8 деца премахнаха постерите на бизнесмена на бул. "Осми приморски полк". На ул. "Македония" протестиращите преместиха казан за боклук пред централата на БСП. Те благодариха с аплодисменти на полицаите за тяхната толерантност по време на демонстрациите. Малка част от хората - около 20 души, тръгнаха към партийния офис на ДПС. Останалите спряха пред общината, след което се разотидоха.

Едва 20-на души протестираха тази вечер в Стара Загора. „Някои все още се притесняват да изразят открито мнението си", коментираха хората, които все пак бяха пред Община Стара Загора. Половината от присъстващите бяха млади хора. Всички се обединиха около мнението, че правителството трябва да подаде оставка, парламентът да бъде разпуснат и да се проведат нови избори. „Управляващите допускат грешка след грешка. Ето и снощи този човек, който трябваше да е заместник-министър на вътрешните работи. Назначиха го в 18,00 и го уволниха в 22,00 часа", коментираха още присъстващите на протеста. Старозагорци обаче бяха категорични, че преди правителството да подаде оставка трябва да бъде променен изборния кодекс.

30 души се събраха в Сливен на петия ден от протестите в града. Митинг-шествието премина по познатия маршрут - от площад „Добри Желязков", през централата на БСП и Областна управа, където викаха „Мафия" и „Оставка", до офиса на ДПС. Протестиращите бяха водени от български знамена, а днес имаше плакат с надпис: „Серго, Волен и Местан - всички тикви от един бостан". Протестът, организиран в социалната мрежа, продължава и утре.

Чрез пореден протестен митинг благоевградчани отново изразиха своето недоволство от назначаването на новия областен управител Муса Палев. Те поискаха и оставката на правителството. Тази вечер на площад „Георги Измрлиев" се появи джип с надписи „Долу правителството на Орешарски и мафията", „Промоция - днес ви мразя безплатно". Автомобилът, който е с озвучителна уредба, ще подканя жителите на града да подкрепят протестите в областния град. Хората казаха, че не са против религиозните възгледи на Палев, а това, че е от квотата на ДПС. Опасенията са им от насаждане на радикален ислям. Митингуващите, които бяха около 30 души, се събраха пред сградата на Областната управа в града, където е разположен палатковият лагер. Те издигнаха лозунги „Оставка", „Долу правителството на Олигарски". Протестиращите са категорични, че ще останат на улицата докато Муса Палев не се оттегли от поста.

В Брюксел премиерът Пламен Орешарски бе посрещнат от протестиращи пред сградата на българското представителство. Около 50 протестиращи българи скандираха: "оставка", "мафия" и "Олигарски, покажи се". Протестиращите бяха основно млади хора. Всички те искаха оставка на кабинета на Пламен Орешарски.

Протестните митинги и шествия в страната започна на 14 юни след избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС. Въпреки че изборът беше отменен от Народното събрание, протестите не спират.