Четири партии влизат в парламента по неокончателни данни от Централната избирателна коалиция при обработени70% от секционните протоколи от районните избирателни комисии в страната. По предварителни данни ГЕРБ получават31%, "Коалиция за България" - 27%, „Движение за права и свободи" 9%, ПП "Атака" 7,6%, съобщи за Дарик говорителят на Комисията Бисер Троянов.

Резултати на останалите партии: ПП „Национален фронт за спасение на България" - 3.69%, Движение „България на гражданите" - 3.36%, ДСБ - БДФ -3.07%; ПП "ВМРО - Българско Национално Движение" - 1.97%; ПП "Ред, Законност и Справедливост" - 1.71%.

За чужбина са обработени около 31% от гласовете. Водеща политическа сила според сънародниците ни е ДПС - 35%, следва ГЕРБ с 25%, 8% за Коалиция за България и 3,6% за партия „Атака".

Последните данни за избирателната активност са от 17.30 часа. До този час са гласували 41% от имащите право на вот.

По думите на Бисер Троянов изборният ден е приключил в 20.00 часа. Необходимо е технологично време, за да се събере информацията за гласуването от всичките секции към районните избирателни комисии, което доведе до по-късното вземане на решение от ЦИК.

Затвориха и последните избирателни секции в САЩ, в щата Калифорния, с което приключи окончателно избирателния процес в извънредните избори и от българите в чужбина.

За трети път в най-новата ни история българите гласуваха за нов парламент на извънредни избори след оставка на правителството. През 1994 г. и 1997 г. служебните кабинети на Ренета Инджова и Стефан Софиянски - назначени съответно от президентите Желю Желев и Петър Стоянов, успяват да организират провеждането на редовни парламентарни избори. Днес тази задача бе поверена на екипа на Марин Райков, назначен от президента Росен Плевнелиев.

До предсрочните избори се стигна след като в началото на годината заради антимонополните протести в цялата страна кабинетът „Борисов" подаде оставка. В изборите за 42-рото Народно събрание се състезаваха 38 партии и 7 коалиции. Над 8000 кандидати се бориха за 240-те депутатски места.

В 42-рото Народно събрание ще влязат само тези формации, които на вота са успели да получат над 4% електорална подкрепа.