Британецът Джордж Ръсъл записа най-добра обиколка в първата свободна тренировка преди Гран при на Сахир от Формула 1, след като замени сънародника си Люис Хамилтън в шампионския болид на Мерцедес.

Световният шампион Хамилтън даде положителен тест за Ковид-19 и ще пропусне състезанието, заради което Ръсъл бе промотиран от Уилямс и заменен в същия отбор от абсолютния дебютант Джак Ейткън (Великобритания).

Ръсъл доминираше в първата квалификационна сесия под прожекторите в Бахрейн и записа рано най-доброто време. То изглежда странно за традициите на Формула 1 - 54.546 секунди, но причината е промененото трасе. То е значително по-късо със своите 3.543 километра, като обиколката е почти пълен овал и с минута по-бърза от миналия уикенд.

Ръсъл даде най-добрата обиколка със софт гуми, а зад него на 0.176 секунди завърши нидерландецът от Ред Бул Макс Верстапен. Трети бе неговият съотборник Александър Албон (Тайланд), а финландецът Валтери Ботас финишира четвърти във втория болид на Мерцедес.

Дебютантите Пиетро Фитипалди с Хаас, който замени контузения Ромен Грожан, и Ейткън завършиха съответно 19-и и 20-и на съкратеното трасе в Сахир.