Новакът във Висшата лига Брайтън записа първата си победа като гост във Висшата лига, като малко очаквано разби с 3:0 Уест Хем насред Лондон в 9-ия кръг от английското първенство. Глен Мъри вкара два гола за историческия успех, а Хосе Искиердо се разписа между тези попадения, за да прибави нови черни краски към сезона на „чуковете” и техния мениджър Славен Билич.

Победата освен всичко друго бе най-изразителната за „чайките” в най-високото ниво на английския футбол. Единственият им друг успех дотук бе с 1:0 у дома над Нюкасъл.

На Олимпийския стадион в Лондон Брайтън започна ударно и откри още в 10-ата минута. Паскал Грос центрира идеално от пряк свободен удар, намирайки Глен Мъри около точката на дузпата. Английският нападател засече с глава в долния десен ъгъл, а Джо Харт закъсня с реакцията и голът бе факт – 1:0.

В следващите минути Уест Хем, воден от своите фенове, натисна доста сериозно. В 21-ата минута Уинстън Рийд след центриране от корнер получи шанс да стреля от 7-8 метра, но защитник геройски блокира.

В 39-ата минута Лансини бе изведен зад гърба на защитниците на Брайтън, но се забави с овладяването и впоследствие стреля над гредата. В самия край на полувремето Чичарито нанесе опасен диагонален шут към вратата от границата на пеналта, който премина на половин метър покрай левия стълб.

Следващите минути обаче бяха тези, които до голяма степен предопределиха крайния изход. В началото на продължението Глен Мъри бе изведен напълно сам срещу Джо Харт, който спаси по чудесен начин. Секунди по-късно обаче Брайтън отново бе в атака, а Искиердо получи отляво, тръгна навътре и шутира много добре в горния ляв ъгъл. Харт като че ли отново не реагира на висота и макар да докосна кълбото, то влетя в мрежата – 2:0.

След почивката Уест Хем направи някакъв вял опит за начален натиск, но бързо-бързо стана жертва на твърде голямото вече напрежение. Играчите на Билич видимо се изнервиха, а четвърт час преди края Харт още веднъж се намеси решително. Антъни Ноке изведе Мъри на чиста позиция отдясно и от непосредствена близост англичанинът отново не успя да преодолее вратаря.

Секунди по-късно всичко за „чуковете” свърши, след като Пабло Сабалета много непохватно фаулира Мъри в наказателното поле. Нападателят се зае да изпълни дузпата и вкара с нисък шут в центъра на вратата.

Така Брайтън събра вече 11 точки на своята сметка и се изкачи временно до 10-ото място. Уест Хем продължава да бъде опасно близо до дъното – само 8 точки и 17-о място.