Бившият бос на Левски Томас Лафчис каза силни думи за държавата и ЦСКА във втората част от интервюто, излъчено в предаването „А група токшоу“ по Diema Sport. Според него, не може за едни държавата да е майка, а за други - мащеха.
“Говори се, че задълженията на ЦСКА са над 10 милиона към НАП. Говорим за акционерни дружества, в които работят хора. Това, което гледам – ЦСКА декларира в последните години реални доходи. Ако се прегледат старите декларации на клубовете, ще видите голяма разлика в обявените суми и в реално получаваните суми. Кой е виновен? Тези, които крият огромни суми или...? Със сигурност има много неща, които, ако някой търси, ще намери. Въпросът е в нормативната уредба. ЦСКА става аматьорски клуб, а в цял свят, като отидеш в аматьорския футбол – ти си изчистваш задълженията. В Италия – един отбор, като има заслуги, правят реверанс към него и вместо примерно да отиде в трета дивизия, отива във втора. В Гърция АЕК имаше над 170 милиона евро задължения, опростиха се голяма част от тези задължения, останаха 7 милиона. После пак не можаха да ги платят, фалираха и отидоха във В група. Инициативата трябва да идва от държавата. Продължават да бъде същият клуб, почва да расте и на третата година е отново в професионалния футбол.“
„Сумата на ЦСКА е била много по-малка преди години, има си закони. Обяваш едно дружество в несъстоятелност, а футболистите са аматьори и ЦСКА няма активи. Какво предпочита държавата? Едно дружество да бъде оздравено и все пак да вземе нещо? Или да не вземе нищо. В Румъния пристига синдикът иказва: мога да реализирам вместо 5 милиона – 500 000. Отговарят да или не. Ако синдикът успее да заздрави дружеството, тогава нещата се запазват по друг начин. Клубът няма да отиде в небитието. Вижте Локомотив Сф – там ли му е мястото? На ЦСКА също? След като някой отбор е обявен в несъстоятелност, чак тогава да губи лиценза си. Манчестър Юн дължи 350 милиона, Реал дължеше 600 милиона, но футболът е социален феномен. Те имат огромен брой фенове зад тях.“
„Трудно е да се хване границата къде политиката се намесва в спорта. Отдавна политиката се меси в спорта и не само в България. Може да има и такива мотиви поведението на БФС и държавата. В другите казуси – едва ли има политика. Едва ли има политик, който иска да тръгне срещу фенска маса от 1 милион души. Това са неща, които не можем да докажем. Правата на клубовете и феновете трябва да бъдат спазвани. Нашата нация има нужда от самочувствие. Вижте волейбола, какво се случи. Нашите привърженици имат нужда от промяна, която да доведе футбола в нещо до орбита на самочувствието.“
62Коментара