Витоша Бистрица записа историческа първа точка в българския футболен елит. Отборът на Костадин Ангелов стигна до 1:1 у дома срещу другия новак в Първа лига за сезон 2017/2018 - Етър Велико Търново. "Бистришките тигри" могат само да благодарят на късмета и на многото пропуски, които "болярите" направиха на Националния стадион "Васил Левски".

Миналогодишният шампион във Втора лига беше по-активният тим през по-голямата част от двубоя с изключение на първите 30 минути. Етър откри резултата чрез Иван Петков именно след половин час игра, а в 8 по-късно записалия дебют за Витоша Григор Долапчиев възстанови статуквото. Още в края на първото полувреме Сашо Александров нацели греда за Етър, а буквално в 90-ата опитният Тодор Колев не успя да реализира от чиста позиция срещу отпадналия физически съперник.

Началото на мача изобщо не предвещаваше предстоящото зрелище. Първите минути минаха доста мудно и с много грешки. Витоша постепенно се доказа като по-настоятелния тим и в 10-ата минута сантиметри разделиха Долапчиев от гола. Румен Гьонов пусна чудесен пас покрай Яни Пехливанов и Долапчиев овладя. Централният нападател от трудна позиция стреля отсечено по диагонала и изненада вратаря Кирил Акалски. За късмет на опитния страж кълбото премина в аут покрай основата на десния стълб.

Девет минути по-късно съдиите може би сбъркаха в трудна за разчитане ситуация. Витоша изпълни пряк свободен удар към наказателното поле на Етър, а пред вратаря настъпи жесток карамбол. Нападателят на гостите Иван Петков без да иска чукна към непокрития Николай Христозов и защитникът отблизо реализира. Едва зарадвал се, той съзря вдигнатия флаг, но тук съдиите много трудно можеха да преценят кой е играл с топката, защото и Долапчиев, и Йордан Върбанов от Витоша бяха близо до Петков.

В 27-ата минута домакините имаха нов апел към реферите, този път за дузпа. Яни Пехливанов и Долапчиев проведоха люта битка отдясно в наказателното поле на Етър , като бранителят опита всячески да наруши баланса на своя опонент. В крайна сметка това му се удаде, а Долапчиев малко преигра при падането и може би затова съдията Владимир Вълков даде знак играта да продължи.

С оглед подчертания натиск на Витоша малко изненадващо Етър бе отборът, който откри в 30-ата минута. Димо Атанасов получи подаване от Веселин Минев отляво и се справи с тежката задача да центрира към наказателното поле. Там Иван Петков бе изпуснат и с глава прониза долния десен ъгъл – 0:1.

Само 8 по-късно бистричани отвърнаха на хвърлената ръкавица. Гьонов с пас по тревата отново изведе Долапчиев покрай Пехливанов. Венци Василев опита с отчаян спринт да поправи грешката, ала твърде късно – таранът на домакините с много мощен шут прати топката под гредата въпреки силно скосения ъгъл към вратата – 1:1.

Секунди по-късно Етър бе много близо да си върне водачеството. Иван Стоянов центрира от ъглов удар отдясно по атаката,  а Йордан Апостолов изскочи на близката греда и стреля по обратния диагонал. Мишо Иванов само можеше да изгледа как топката тупка върху мрежата зад напречната греда.

В самия край на първото полувреме друг корнер от същата страна доведе и до греда за гостите. Мишо Иванов се размина в опита си да пресече центрирането на Иван Стоянов, а после Петков отправи шут, който съперников играч като че ли блокира с ръка. Рикошетът прати топката право на пътя на Сашо Александров, който стреля мощно от десетина метра. Йордан Върбанов подложи тялото си пред голлинията и отби топката в страничната греда.

Второто полувреме започна с ранен пропуск на Долапчиев. В 50-ата минута Яни Пехливанов отново се провали в опита си да покрие нападателя и позволи на един наглед безадресен дълъг пас да го прехвърли. Таранът на Витоша напредна, като вместо да подава към напълно непокрития отляво Отофе, реши да завършва сам и го стори крайно неточно.

Етър започна да държи повече топката и в 59-ата минута за малко Христозов да си вкара автогол. Цветомир Тодоров получи на скорост отляво и веднага центрира прострелно по тревата. Целта му бе дебнещия при далечната греда Иван Петков, а Христозов изскочи и изчисти. Бранителят обаче не бе никак убедителен, като изпрати топката на сантиметри покрай  собствената си греда.

В последвалите минути Витоша  отпадна още повече физически и трудно успяваше да задържи топката в свое владение по-продължително време. „Болярите” също се поумориха, но не престанаха да атакуват. В 74-ата напористият отдясно Сашо Александров измъкна топката и веднага центрира по тревата. След лек рикошет тя се насочи към намиращия се около точката на дузпата Димо Атанасов. Левият защитник обаче трябваше да следва с по-слабия си десен крак и го стори на метър над гредата.

В 87-ата минута Христозов действа несъсредоточено и може би заради общата отпадналост в отбора на Витоша подари топката на Кямил в опасна позиция. Появилият се на смяна играч стреля моментално, като не бе много далеч от това да порази далечния ъгъл.

В последната минута на редовното време Кямил сътвори нещо далеч по-съществено, като с мъничко късмет проби покрай двама бранители на Етър. Атакуващият халф веднага центрира прострелно по тревата към друга резерва – Тодор Колев. 37-годишният ветеран се хвърли на шпагат, за да засече, но не осъществи хубав контакт и стреля в аут покрай опразнената врата.

В следващия кръг Етър приема отбора на Верея, докато Витоша има тежка визита на "Герена" срещу Левски.

ВИТОША – ЕТЪР 1:1

0:1 Иван Петков 30'

1:1 Григор Долапчиев 38'

Витоша (4-5-1): Михаил Иванов – Румен Гьонов, Николай Христозов, Йордан Върбанов, Тодор Гочев (81' - Илиян Попов) – Четин Садула /к/, Кристиян Кочилов, Михаил Петров (61' - Даниел Пеев), Ивайло Лазаров, Пол Отофе – Григор Долапчиев (62' - Даниел Кутев)

Старши треньор: Костадин Ангелов

Етър (3-4-2-1): Кирил Акалски – Венцислав Василев, Яни Пехливанов, Веселин Минев – Сашо Александров, Румен Руменов, Йордан Апостолов, Димо Атанасов – Цветомир Тодоров (64' - Джихат Кямил), Иван Стоянов /к/ (80' - Ерик Почански) – Иван Петков (71' - Тодор Колев)

Старши треньор: Станислав Генчев

Стадион: „Васил Левски” (София)