Консултантът по съдийските въпроси към БФС Марк Бата даде обширно интервю за предаването „Домът на футбола“ по DIEMA SPORT, в което говори за съдийството у нас, за грешките по време на дербито ЦСКА – Лудогорец и за развитието на родните рефери.
„Българските съдии работят много, за да подобряват нивото си. Подобрение със сигурност има и то във всички направления. Разбира се, винаги имаме предвид, че те допускат грешки, за които си плащаме“, започна Бата.
Шефът на съдиите: ЦСКА има политика за въздействие върху футболните арбитри
„Трябва да припомня, че съдията на мача ЦСКА - Лудогорец е най-новият ни международен съдия. Той е млад рефер и моето мнение е, че свърши много добра работата си. Справи се отлично с напрежението и разчете правилно ключовите ситуации…Но за съжаление също така трябва да призная, че съдийският екип като цяло повлия на резултата. Причината е втория гол на Лудогорец, който е от засада.“
„За първото попадение можем да говорим много, може да го обсъждаме два часа и гледаме ситуацията многократно, но е невъзможно да кажем, дали има очевидна засада или пък въобще няма такава. За вторият гол е ясно – засадата е явна и грешката на страничния съдия Веселин Мишев е налице. Ако трябва да обясня ситуацията от техническа гледна точка – грешката е свързана с позицията на съдията в момента на подаването, тя не е добра. Жалко е, че това се случи, защото като цяло представянето на арбитрите бе добро. В крайна сметка заради един миг невнимание, ние сме длъжни да признаем, че имаше грешка, която повлия на крайния резултат. Не трябва обаче и да забравяме, че имаше още 6 или 7 много трудни за отсъждане положения за засада, които бяха изтълкувани много правилно от страничните съдии. За съжаление съдиите са като вратарите – допуснат ли грешка, те си плащат за нея. Жалко е за отбора, който беше ощетен и жалко за съдийския екип.“
Относно съобщението на диктора по време на мача, Бата коментира: „Мисля, че това е проблем на организационно ниво. Опасно е, защото това беше призив за война. Не е редно да настройваш така зрителите и да им съобщаваш, че големият проблем е съдията. Струва ми се, че посоката на мислене трябва да бъде различна. Съдиите вършат много добра работа и като цяло вече има много положителни новини в българския футбол . Виждат се и резултатите от това. Националният отбор по футбол победи Холандия с 2:0, юношите до 19 години се класираха на европейско първенство. Базата, която ръководството на БФС осигури е с прекрасни условия за работа, футболното ви първенство….футболното НИ първенство започва да става все по-интересно. Изглежда, че нивото като цяло стъпка по стъпка върви напред. А ние се фокусираме върху една или две грешки и казваме „всичко е лошо”.
„Разполагаме с млади съдии, които сега започват своя път, работят много и се опитват да подобряват нивото си. Същевременно не можем да си затворим очите за грешките, които се допускат, опитваме се да ги избягваме и да не ги повтаряме, извиняваме се за тях на отборите. Но като цяло всичко върви в положителна посока и става все по-добре.“
Относно мача между Лудогорец и Верея, специалистът коментира: „Това наистина беше огромна грешка, но в крайна сметка трябва да продължим да работим със страничния съдия Ивайло Атанасов и с всички рефери като цяло. Опитваме се да подобрим техническо нивото. Казах на съдиите, че винаги ще ги подкрепяме, когато се допускат грешки, защото това е футбол.“
„След всеки мач съдиите получават оценка за работата си и в края на сезона те плащат за грешките си, в случай, че са допуснали такива. Трябва да извлечем най-доброто от тях за следващия сезон. Това е работата ни. Когато се допускат грешки и ние, и замесените отбори, плащаме цената…И да ви призная, прекарваме доста тежки нощи след това. Изминалите мачове в първенството бяха черен уикенд за нас. Въпреки че в повечето двубои всичко беше наред, една или две големи грешки за нас, са твърде важни.“
„Разговаряме непрекъснато със съдиите, а обратната връзка, която получаваме от тях е, че понякога има налице добро представяне на даден рефер, което остава в сянката на грешка, допусната от страничен арбитър или допълнителен съдия. Трябва да подобрим връзката между отделните съдии по време на мач, това ще направи разликата при отсъждането на ключови положения. Недопустимо е да има намеса в резултата, това оставя лош отпечатък върху нашата работа.“
„Няма как да пропуснем разговорите със съдиите за грешките, които се допускат. Не можем да си позволим никога това. Когато се събираме, си говорим за грешките и за слабото представяне на даден арбитър. Гледаме видеозаписи и се опитваме да намерим най-доброто решение, за да не пренесем въпросната грешка в следващ двубой. Говорим за засадите, говорим за играта с лакът…Ясно е, че когато отбор загуби две или три точки, ние няма как да им ги върнем. Но искаме да избегнем това“, допълни Бата.
Коментирай