Левски измъкна точка срещу Лудогорец в драматичен мач от 34-ия кръг на Първа лига. Двата състава направиха 2:2 на „Лудогорец Арена“ преди разградчани да вдигнат официално седмата си поредна титла. За шампионите Клаудиу Кешеру реализира от дузпа, а Аймен Белаид си отбеляза автогол. Роман Прохазка и Жерсон Кабрал бяха точни за „сините“, които имаха и претенции за 11-метров наказателен удар.

Херо: Новата цел е ясна - Шампионската лига

Делио Роси за деликатната ситуация с отбраната

Играч на мача: Роман Прохазка

Така Левски, който по-рано тази седмица загуби финала за Купата, спечели важна точка в борбата си за третото място. Момчетата на Делио Роси вече имат 61 пункта в актива си и два кръга преди края са на три точки пред преследвача си Берое. Лудогорец събра актив от 86 пункта.

Наставникът на столичния гранд Делио Роси не можа да заложи на оптималния си състав в този двубой. Аут бяха Хали Тиам, Жорди Гомес и Холмар Ейолфсон, който бе заместен от Аймен Белаид. Тунизиецът обаче не се представи на ниво, като освен, че отбеляза в собствената си врата, допусна и други неточности.

След битката в Разград лошата вест за левскарския лагер е, че другият стожер в защитата Давид Яблонски натрупа пет жълти картона и пропуска следващия мач с ЦСКА. Припомняме, че Ейолфсон също няма да бъде на разположение, тъй като изтърпява санкция от две срещи. Габриел Обертан пък получи травма и бе заменен принудително в края на двубоя.

Междувременно на празнична вълна Димитър Димитров бе заложил на оптималния си състав.

Празненствата на „Лудогорец Арена“ започнаха още преди първия съдийски сигнал на Георги Кабаков, а в духа на феърплея играчите на Левски направиха шпалир на шампионите.

Домусчиев: Значително по-труден ще е пробивът в Шампионската лига

Лудогорец влезе силно в двубоя и без малко да поведе след едва две минути игра и след грешка в отбраната на „сините“. Вандерсон центрира остро отляво, а в опита си да изчисти, Аймен Белаид засече в левия стълб на Божидар Митрев.

Две минути след това Георги Кабаков отсъди дузпа в полза на разгрдачани. Натанаел премина през двама играчи на Левски, когато пред него се яви Давид Яблонски. Чехът понечи да го блокира, като се получи контакт между коляното на десния му крак и коляното на десния крак на левия бек на домакините, който падна в пеналта. Пловдивският рефер счете, че това е достатъчно, за да посочи бялата точка. Така Калудиу Кешеру се нае с изпълнението и реализира 26-ия си гол от началото на сезона в Първа лига – 1:0.

Левски организира добра контраатака в 11-ата минута. Станислав Костов тръгна фронтално и когато стигна до наказателното поле, пусна наляво към Габриел Обертан. Французинът опита да преодолее двама защитници, но Натанаел в крайна сметка му отне. Минута след това нова добра възможност се разкри пред столичани. Костов отново се оказа в центъра на събитията и след като излезе на добра позиция срещу вратата, реши да завърши сам, вместо да комбинира. Ударът му по земя обаче не затрудни Хорхе Броун.

Габриел Обертан тръгна опасно в 17-ата минута, стигна до границата на пеналта, леко вляво и нанесе мощен изстрел по земя, който обаче мина покрай вратата след рикошет.

Опитите на Левски да търси изравняване продължиха и в 22-ата минута Жерсон Кабрал успя да прокара топката между краката на Лукас Саша, който обаче блокира крилото с тяло. Нападателят на Левски падна в наказателното поле.

Две минути след това Лудогорец за втори път вкара топката в мрежата на „сините“, но попадението не бе зачетено. Натанаел отправи силен удар, а Божидар Митрев излезе да улови, но след това изпусна топката във вратарското поле. Стражът на „сините“ понечи да я хване отново, когато връхлетя Калудио Кешеру, който отмъкна кълбото и вкара. Попадение обаче не бе признато, тъй като съдията Георги Кабаков видя нарушение на нападателя срещу вратаря.

След 33 минути игра момчетата на Делио Роси спретнаха обещаваща атака. Роман Прохазка си подаде двойно с Обертан, а след това насочи пас към Костов. Бившият нападателна Пирин нанесе хубав изстрел, преминал покрай десния стълб на Хорхе Броун.

В 40-ата минута Върджил Мисиджан напредна отляво и бе допуснат да центрира остро по земя. Белаид обаче бе на висота и изчисти.

След почивката Върджил Мисиджан бе добре изведен отляво и напредна. На пътя му излезе младият Ивайло Найденов, който се намеси добре, и с шпагат изчисти. Съдийската бригада обаче видя нарушение на юношата на „сините“ и бе показан жълт картон. В 56-ата минута Върджил Мисиджан бе добре изведен, но страничният рефер вдигна флага си. Останаха съмнения в коректността на решението. Малко след това Марселиньо пусна много находчив пас към Мисиджан, който чакаше при далечната греда. Холандецът обаче не успя да засече добре, а и Митрев бе покрил ъгъла си.

С напредването на времето играчите на Левски станаха по-активни, а в 59-ата минута гостите стигнаха до корнер. След неговото изпълнение и последвалото разиграване, Прохазка потърси изненада с удар от дистанция, но в аут.

При ответната атака Марселиньо отправи удар фронтално. Митрев спаси без проблем. 4 минути по-късно последва страхотна комбинация между Обертан и Прохазка, последният отправи мощна тупалка, която обаче премина покрай вратата.

Столичани спретнаха добра атака в 66-ата минута, когато Нелуц Рошу адресира пас към Прохазка в пеналта, а той подаде на Обертан. Опитът на французина не сполучи, като топката отново се озова в Рошу, който подаде на Васил Панайотов. Неговият силен изстрел прелетя над вратата.

Гостите имаха претенции за дузпа в 67-ата минута. Габриел Обертан комбинира с Иван Горанов отляво по атаката. Левият краен защитник на Левски пое топката, като Лукас Саша веднага понечи да го блокира. Бранителят на разградчани не можа да играе с топката, като се получи съприкосновение между него и „четворката“ на софиянци, която падна в наказателното поле. От щаба на Левски имаха претенции за 11-метров наказателен удар, но Георги Кабаков даде знак играта да продължи. Така топката стигна до Кабрал, който стреля, ала над вратата.

Левскарите не се отказаха и така най-интересното на „Лудогорец Арена“ предстоеше. В 73-ата минута тимът от „Георги Аспарухов“ изравни. Идеята с включването на Ривалдиньо, заменил Станислав Костов, сработи, като настъпи оживление.  След като Обертан овладя отляво, комбинира двойно с бразилеца и малко преди да стигне до аутлинията, върна назад към Прохазка. Словакът от близка дистанция засече в мрежата за 1:1.

За да бъде драмата на левскарите пълна, Аймен Белаид, който не изпъкна с висока концентрация в тази среща, си наниза автогол. При центриране отляво на Натанаел, тунизиецът засече в собствената си мрежа за 2:1 в полза на шампионите.

Въпреки този залощастен развой само 4 минути преди края на редовното време, „сините“ не се отказаха и потърсиха ново реми. А то не закъсня. В 88-ата минута Иво Найденов чукна бързо към Паулиньо, който замени контузилия се Обертан. Бразилската седмица на Левски получи с гръб, но майсторски отигра и продължи към оставения непокрит Кабрал. Крилото отбеляза дебютния си гол  с екипа на тима от Герена, със силен изстрел в долния десен ъгъл - 2:2.

В добавеното време Белаид понечи да спре атака на Лудогорец, като бе излязъл пред пеналта, а топката се спря в дясната му ръка. Реферът отсъди фаул на опасна позиция. След неговото изпълнение обаче Яблонски сложи точка на спора, чистейки.

Така победител не бе излъчен, а след последния съдийски сигнал, Лудогорец официално бе награден със златните медали.

Лудогорец - Левски 2:2

1:0 Клаудио Кешеру (д) 5'

1:1 Роман Прохазйа 73'

2:1 Аймен Белаид (авт.) 86'

2:2 Жерсон Кабрал 88'

Съставите

Лудогорец: Хорхе Броун, Натанаел, Козмин Моци, Игор Пластун, Лукас Саша, Густаво Кампаняро, Яцек Горалски (Цветомир Панов 70'), Вандерсон (Доминик Янков 79'), Марселиньо, Върджил Мисиджан, Клаудио Кешеру (Якуб Швиерчок 71')

Старши треньор: Димитър Димитров

Левски: Божидар Митрев, Иво Найденов, Аймен Белаид, Давид Яблонски, Иван Горанов, Роман Прохазка, Васил Панайотов, Нелуц Рошу, Габриел Обертан (Паулиньо 76'), Станислав Костов (Ривалдиньо 54'), Жерсон Кабрал