Дунав Русе се придвижи една стъпка по-близо до оцеляването в Първа лига и постави Витоша в драматична ситуация. Русенци спечелиха с 1:0 гостуването си в Бистрица в мача-реванш от плейофите за разпределение на местата от 11-о до 14-о. Така русенци си гарантираха сблъсък със Септември София (отново в две срещи) за 11-ата позиция, която гарантира оставане в елита без никакви други условности.

Играч на мача: Диян Димов

След нулевото реми преди 5 дни край Дунава този път Исмаил Иса вкара единственото попадение още преди почивката. То моментално постави Витоша в много трудна позиция, от която тимът на Росен Кирилов така и не съумя да излезе. Сега "бистришките тигри" ще насочат мислите си към предстоящия плейоф срещу втория от Втора лига, където загуба ще значи изпадане от елита.

Людмил Киров: На терена имаше само един отбор

Християн Василев: За да спечелим баража, трябва да си извадим поука

Росен Кирилов: Витоша просто не издържа на напрежението

Диян Димов: Дунав във всеки мач играе за победа

Двубоят не мина и без нерви в самия край, когато младият Светослав Ковачев беше изгонен с директен червен картон, а изблъскването му срещу Кристиян Кочилов за малко не доведе до сериозно сбиване между футболистите.

Доста неочаквано предвид тенденцията Витоша да играе крайно мотивирано пред собствена публика, Дунав беше отборът, който определено стартира мача на по-висока скорост. Макар владението върху топката беше поделено в тези минути, „драконите” изглеждаха много по-опасни в атака и много бързо включваха все повече и повече хора в атаките си.

В 11-ата минута дойде и първото чудесно положение пред гостите. Божидар Васев догони топката по левия фланг и от трудна позиция центрира в зоната пред вратарското поле. Там  Светослав Ковачев се пребори с двама защитници, за да овладее топката, а после за момент кривна и покрай вратаря. Християн Василев като че ли закачи топката след слабия шут на младока, а Юлиян Попев дотича и изрита топката пред самата голлиния.

Пет минути по-късно Дунав вече водеше в резултата, макар и със спорен гол. Диян Димов демонстрира изненадваща скорост отляво, като с дрибъл превзе доста терен, за да запази остротата на контраатаката. Последва центриране към Исмаил Иса, който се промъкна зад гърба на Купенов и пред Венци Бонев и засече красиво от въздуха – 0:1. При попадението останаха сериозни съмнения за засада на нападателя, а телевизионните повторения обрисуваха ситуацията като много, много тънка.

Оттук нататък русенци заиграха с доста повече фокус върху защитата и оставиха Витоша да владее кълбото. До почивката домакините не показаха нужния живец и динамика в действията си, като комбинациите им бяха предвидими и не доведоха до абсолютно никакви опасности пред Благой Макенджиев. На опитния страж не му се наложи да прави нито едно спасяване.

През второто полувреме не се забеляза никаква промяна в начина, по който се развиваха действията. Дунав продължи да следва педантично своите тактически идеи и не хвърляше излишни ресурси в атака. Въпреки това именно гостите имаха едно от малкото чисти положения след паузата.

В 61-ата минута Мартин Ковачев изпрати дълъг пас зад гърба на централната защита и Исмаил Иса спечели двубоя за позиция с Венци Бонев. От 7-8 метра и обърнат почти с гръб към вратата нападателят съумя да стреля много опасно с глава и единствено бързата реакция на Християн Василев остави интригата жива.

Към края на мача Дунав имаше още две страхотни възможности да довършат съперника си. В 76-ата минута Светослав Ковачев развинти Гьонов отляво по атаката и след като влезе в наказателното поле, комбинира с резервата Ахмед Ахмедов по тревата. Таранът беше съвсем сам на не повече от 7 метра, но вратарят Василев съумя да отрази с крак.

В 79-ата минута Ковачев пропусна по впечатляващ начин да ознаменува солидния си мач с гол. Дунав организира светкавична контраатака през центъра, а Ахмед Ахмедов с пас по земя изведе Ковачев съвсем сам срещу вратаря още от централния кръг. Преотстъпеният от Лудогорец футболист напредна със завидна скорост и опита да заблуди вратаря кога точно ще стреля. В крайна сметка младокът не показа достатъчно хладнокръвие и шутира в тялото на Василев.

Накрая 21-годишният футболист успя да развали впечатленията от доброто си представяне с директен червен картон. Циничен фаул на Кочилов доведе до това, че Светослав Ковачев тръгна да търси саморазправа и с ръце изблъска съперника си на земята. Това доведе до сериозно спречкване между играчите на двата тима, което сравнително бързо бе потушено.

ВИТОША – ДУНАВ 0:1 (0:0 в първия мач)

0:1 Исмаил Иса 16'

Витоша (4-2-3-1): Християн Василев – Румен Гьонов, Георги Купенов, Венцислав Бонев, Юлиян Попев – Кристиян Кочилов, Лъчезар Котев (84' - Георги Амзин) – Иван Вълчанов (69' - Стефан Христов), Емил Гъргоров, Четин Садула /к/ - Григор Долапчиев (59' - Наско Милев);

Старши треньор: Росен Кирилов

Дунав (3-4-2-1): Благой Макенджиев – Илия Мунин, Мартин Ковачев /к/, Георги Динков – Самуел Инкоом, Христо Попадийн (87' - Красимир Станоев), Диян Димов, Александър Исаевски – Божидар Васев (81' - Драгош Фирцулеску), Светослав Ковачев – Исмаил Иса (70' - Ахмед Ахмедов);

Старши треньор: Людмил Киров

Стадион: „Витоша” (Бистрица)

Главен съдия: Неделчо Гаджалов