Локомотив Пловдив може да се счита на 99,9 процента за първия финалист в Купата на България, след като спечели по безкрайно убедителен начин първия си полуфинален мач сещу Септември София. Отборът на Бруно Акрапович зарадва феновете насред парк „Лаута” с разгром 4:0, който до голяма степен лишава от смисъл реванша.

Четирима различни голмайстори донесоха победата, която беше изкована още преди почивката. Още преди първия половин час на срещата да е влязъл в историята, домакините имаха класическа преднина и сломиха съпротивата на столичния си съперник.

Галчев: Купата за Септември бе да си поиграем просто

Мариян Христов: Пихме по 1-2 "Шуменски" и после стана тежко

Акрапович: Ако стигнем до финала, трябва да спечелим Купата

Димитър Илиев: Пожелавам си финал срещу Ботев Пд

Първото полувреме на срещата беше едно мъничко пиршество на атакуващия футбол. Двата отбора атакуваха при всяка удобна възможност, макар че в големи периоди Септември трябваше да приема играта в собствената си половина. В 8-ата минута Локомотив стигна до първата си ситуация, когато Абделхаким Буна вдигна топката над шпагата на Глишич и после комбинира по трева с Димитър Илиев в наказателното поле. Капитанът на пловдивчани с успореден пас намери Анте Аралица на метър и половина пред вратарското поле, а хърватинът върна назад за Един Бахтич. Силният шут на австриеца беше блокиран от самоотвержен защитник.

Септември изпусна златен шанс да поведе в 12-ата минута. Асен Чандъров хубаво задържа топката пред наказателното поле, а после с пас по земя намери Илия Димитров. Той по наглед невъзможен начин я продължи между обградилите го бранители и така остави Здравко Димитров сам срещу вратаря. Мартин Луков реагира феноменално и се разтегна, за да отрази сигурен гол.

Тази намеса стартира атаката, при която Димитър Илиев с дрибъл проби в наказателното поле и с своя опит принуди Фабиано Алвеш да действа прибързано, а бразилецът го фаулира. Капитанът пое отговорността да изпълни дузпата и доказа, че е най-постоянната величина в състава на Бруно Акрапович – 1:0.

Две минути след попадението Аралица се хвана за главата след пропуск. Буна с паз зад гърба на защитата изведе хърватина сам срещу вратата отдясно. Нападателят на Локомотив се забави твърде много с нанасянето на изстрела, а когато го стори, Бенга вече се бе върнал, за да го затвори.

В 19-ата „черно-белият” блицкриг продължи с втори гол. Един Бахтич първоначално не центрира успешно от пряк свободен удар, а Валентин Галев боксира топката встрани от наказателното си поле. Георги Стоичков с неудачен опит за изчистване я върна в краката на Бахтич, който този път по отличен начин намери непокрития Стивън Езе. Нигериецът с глава беше точен за 2:0.

Септември пак имаше своя шанс да се върне в играта. Илия Димитров спечели високата топка в половината на съперника и с глава изведе Суад Сахити на скорост зад гърба на отбраната. Косоварът нахлу по диагонал и шутира по тревата, а Луков отби с крак. Сахити получи шанс за добавка, като стреля в тялото на вратаря, вместо да комбинира с притичалия и съвсем свободен Илия Димитров. Последният не бе доволен от този факт.

В 28-ата минута Локомотив Пловдив окончателно прекърши съпротивителните сили на съперника с наистина удивителна атака. Играчите на Септември на няколко пъти можеха да спрат атаката отдясно, но накрая Димитър Илиев с фино подаване изведе Един Бахтич в наказателното поле. Австриецът тръгна по аутлинията и даде остро центриране, което Аралица отклони с пета зад гърба си. Този атрактивен пас позволи на Момчил Цветанов да отбележи един от най-лесните голове в кариерата си – 3:0.

До края на полувремето домакините при малко повече концентрация можеха да увеличат аванса си дори повече. Като цяло те оставиха впечатлението, че намалиха оборотите, очевидно доволни от развитието на срещата.

След почивката Септември демонстрира активизация в своите редици. Локомотив можеше да си изпати от това, че започна да приема играта все по-често в своята половина. В 55-ата минута Борис Галчев центрира от пряк свободен удар, изсипвайки топката вдясно от вратарското поле. Стивън Езе остана под кълбото въпреки снажния си ръст, а Асен Чандъров реагира моментално, отправяйки коварен параболичен изстрел с глава. Мартин Луков като че ли беше изненадан, но все пак реагира отлично, избивайки с една ръка над гредата.

Този шанс, за жалост на гостите, не се оказа начало на нещо далеч по-обещаващо. Футболистите на треньорския тандем Христо Арангелов-Мариян Христов определено владееха топката повече от своя съперник, но трудно пробиваха компактната защита на пловдивчани. Статичните положения бяха основният инструмент в търсене на поне един гол, ала така и не сработваха.

Търпението на Локомотив и умелото контролиране на мача се отплатиха с 4-и гол малко преди края. В 87-ата минута Момчил Цветанов открадна топката в централната зона, докато противникът опитваше да организира атака. Крилото я предостави на Банович, който без никаква съпротива стигна сам до границата на наказателното поле. Опорният халф подходи по интересен начин, стреляйки силно към близкия за вратаря долен десен ъгъл и кълбото спря в мрежата – 4:0.

Реваншът в София е след седмица, на 23 април.

ЛОКОМОТИВ ПД – СЕПТЕМВРИ 4:0

1:0 Димитър Илиев 14'-д.

2:0 Стивън Езе 19'

3:0 Момчил Цветанов 28'

4:0 Игорч Банович 87'

Локо Пд (3-4-1-2): Мартин Луков – Димитър Везалов, Стивън Езе, Милош Петрович – Абделхаким Буна, Игор Банович, Янко Ангелов (73' - Парвиз Умарбаев), Момчил Цветанов – Един Бахтич (68' - Ален Ожболт) – Димитър Илиев /к/, Анте Аралица (85' - Асен Георгиев);

Старши треньор: Бруно Акрапович

Септември (4-3-3): Валентин Галев – Георги Стоичков, Александър Дюлгеров, Александру Бенга, Дарко Глишич (84' - Владимир Николов) – Борис Галчев /к/, Фабиано Алвеш, Асен Чандъров – Суад Сахити (75' - Матео Стаматов), Илия Димитров (65' - Кристофър Масамба), Здравко Димитров;