Ботев Пловдив изпълни голямата си цел през сезона и се класира за финалния двубой от Sesame Купа на България. Това се случи, след като „канарчетата“ победиха с 2:0 гостуващия ЦСКА и с общ резултат 3:0 „жълто-черните“ елиминираха столичния си съперник.

Пред френетичната атмосфера на „Колежа“ домакините изиграха изключително силен втори полуфинал и заслужено отстраниха ЦСКА. Още в четвъртата минута Ивелин Попов вдигна на крака целия стадион, откривайки резултата, а в 82-ата минута резервата Дилан Мертенс удвои актива на Ботев и подпечата мястото на тима във финалния двубой.

В хода на срещата трябва да се отчете, че гостите от София уцелиха на два пъти гредите на Хидайет Ханкич, а стражът на „канарчетата“ направи редица изключителни спасявания и отчая футболистите на „червените“.

startphoto.bg
92 снимки

След три миути игра Улаус Скаршем беше фаулиран в половината на Ботев Пловдив. Зад топката застана Тибо Вион и французинът стреля от сериозна дистанция, но и твърде неточно, за да затрудни Ханкич. Минута по-късно "жълто-черните" избухнаха в дива радост, след като Ивелин Попов беше изведен с пас зад гърба на отбраната на ЦСКА от Мартин Секулич. Опитният офанзивен футболист напредна край Браян Кордоба и шутира технично с десния крак, като не остави абсолютно никакви шансове на Густаво Бусато - 1:0 за Ботев.

В седмата пък "канарчетата" можеха бързо да удвоят актива си. Николай Минков центгрира в наказателното на ЦСКА към Ивелин Попов. Той с глава свали успоредно за Мартин Секулич, но нападателят на Ботев от няколко метра не успя да отправи изстрел към вратата на Бусато.

Откриващото попадение определено донесе импулс в играта на отбора, предвождан от Душан Керкез, докато в тази на "червените" се виждаше прекалено много брак в хода на първия четвърт час. ЦСКА грешеше често при дългите си подавания, което спомагаше на защитата на пловдивчани да няма сериозна работа към 15-ата минута.

Впечатление правеше, че "жълто-черните" разчитаха на изключително висока преса спрямо своя съперник, като "червените" защитници биваха притеснявани още в зародиша при владението на топката пред своето наказателно поле. В 24-ата Мохамед Брахими беше видян вляво и напредна, но шутът му беше блокиран от Браян Кордоба. Последва втори от Балоянис, но Бусато улови.

След половин час игра реферите посочиха тъч за ЦСКА. Николай Минков от Ботев взе топката и я захвърли назад, което провокира Сейни Сейнянг, а гамбиецът повали на земята играча на "канарчетата". Реферът Чинков взе "соломоновско решение" и декорира и двамата в жълто.

Осем преди края ЦСКА стигна до първата си голяма ситуация в срещата. Матаис Фаетон се понесе отляво и елиминира бранител на Ботев. Той пусна към Тобиас Хайнц, който шутира от движение, ала Хидайет Ханкич показа изключителен рефлекс и изби в корнер. След него след разиграване топката се озова във Фаетон, чийто шут беше спасен от Ханкич.

92 снимки

В 38-ата Хайнц се пребори за топката в наказателното поле на Ботев и дори отправи удар от малък ъгъл. Топката срещна левия страничен стълб и излезе в аут. Така „канарчетата“ можеха да си поемат глътка въздух.

Две минути преди почивката гредата отново спаси домакините. Хайнц овладя в близост до ъгъла на наказателното поле на Ботев. Без да се колебае, 14-ката на столичани стреля от въздуха. Със сетни усилия Ханкич закачи топката с върха на пръстите си и я отклони в напречната греда.

ЦСКА поиска дузпа срещу Ботев Пловдив в полуфиналния реванш между двата тима. Джонатан Линдсет овладя вляво и опита пас по земя към свой съирач. Ивелин Попов се хвърли с шпагат да пресече подаването, а топката се спря в ръката му. Реферският екип преразгледа ситуацията и Волен Чинков продължи играта с тъч за гостите от София.

След подновяването на играта през второто полувреме Тибо Вион центрира в полето на Ботев от фал. Той намери отлично Линдсет, а норвежецът шутира от въздуха, но Хидайет Ханкич за пореден път разочарова със спасяване "червените" футболисти. В 51-ата минута Ботев разигра отлично пред полето на ЦСКА, а Константинос Балоянис се озова сам срещу Бусато. Гъркът стреля, но бразилецът с една ръка блокира изстрела.

В 57-ата минута Попов намери Емануел Уме в наказателното на ЦСКА. Той стреля от движение, ала Кордоба го блокира. След корнера Балоянис достави остро центриране, а Антонио Перейра атакува топката. Той не я насочи, а Тибо Вион я отклони, но за негово щастие тя отиде в напречната греда на Бусато.

След час игра Стамен Белчев направи тройна промяна, след като извади от игра Юрген Матей, Тобиас Хайнц и Амос Юга. Техните места бяха заети от Християн Петров, Станислав Шопов и Данило Асприля. Осем след това Линдсет изведе Асприля зад отбраната на Ботев. Вратарят Ханкич излезе да чисти с глава, но не уцели топката, след което се вряза в Асприля. При удара стражът пострада и се наложи лекарския екип да влиза и третира Ханкич.

51 снимки

В 73-ата минута "канарчетата" отново стигнаха до изгодна възможност за гол. Емануел Уме овладя в половината на ЦСКА и изведе дясно Ехидже Укаки. Тъмнокожият футболист стреля по диагонала, но Бусато с тяло спря топката. Пет след това Джеймс Ето'о беше вляво и центрира опасно към Уме. Той стреля с глава, но встрани от вратата на софиянци.

Ботев Пловдив вкара втори гол в срещата в 82-ата минута и напълно отказа ЦСКА от амбиции за обрат. Домакините разиграха по земя, а Укаки пое вляво, след като Уме хитро пропусна за него, тъй като беше в засада. Укаки даде успореден пас за влезлия като резерва Дилан Мертенс, който с много премерен изстрел преодоля Густаво Бусато и зарадва домакинските привърженици на "Христо Ботев" - 2:0 за Ботев.

FT / БОТЕВ ПЛОВДИВ - ЦСКА 2:0

1:0 Попов 4', 2:0 Мертенс 82'

Рефер: Волен Чинков (София)

Стадион: "Христо Ботев" (Пловдив)

Ботев Пловдив: 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Там, 7. Мохамед Брахими, 9. Мартин Секулич, 10. Ивелин Попов – К, 15. Джеймс Ето‘о, 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Калдерон, 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис

Резерви: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 6. Дилан Мертенс, 16. Самюел Акере, 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 42. Ивайло Видев

Треньор: Душан Керкез

ЦСКА: 1. Густаво Бусатов, 2. Юрген Матей – К, 3. Сайней Санянг, 15. Тибо Вион, 13. Браян Кордоба, 21. Амос Юга, 26. Марселино Кареасо, 7. Улаус Скаршем, 10. Джонатан Линдсет, 11. Матиас Фаетон, 14. Тобиас Хайнц

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 17. Емануел Шакич, 23. Илиан Антонов, 4. Мено Кох, 8. Станислав Шопов, 6. Християн Петров, 30. Данило Асприля, 5. Брадли де Нойер, 16. Георги Чорбаджийски