Седем победи, пет равенства, седем загуби. 8-о място в класирането и изоставане от лидера на внушителните 27 точки. Това накратко е футболната есен за ЦСКА в efbet Лига.

Сезон, започнал кошмарно под ръководството на Томислав Стипич, преминал логично и през треньорска рокада, която през август доведе Александър Томаш начело на „червените“.

Три поражения, шест победи и пет равенства, плюс продължаване към четвъртфиналите за Купата на страната. Това постигна Томаш като резултати до паузата.

Томаш

Пауза, която „армейците“ очакваха нетърпеливо. Първо, защото в този период трябваше да се поправят крещящите пропуски, допуснати във физическата форма на отбора по време на изминалото лято. Второ, в рамките на зимния трансферен прозорец се очакваше ЦСКА да надгради в кадрови план.

Какво обаче бе свършено в клуба в селекционно отношение?

Фьодор Лапоухов. Едва ли вратарският пост бе най-належащ за попълване при наличието на Густаво Бусато и Иван Дюлгеров, Марин Орлинов и наскоро пратения под наем Димитър Евтимов. Възрастта и обещаващите качества на националния страж на Беларус, обаче, убедиха клуба, че той трябва да бъде привлечен.

Адриан Лапеня. Трансфер, който е напълно логичен ход заради колебанията, които отборът имаше в отбрана през есента. Реално обаче, идването на испанеца не увеличи широчината в състава, защото в същото време Християн Петров бе продаден, а Браян Кордоба очевидно не попада в плановете на треньорското ръководство.

Йоанис Питас. Кипърецът бе дълго чакан, а задачата пред него е твърде сериозна. Да замени Годуин Коялипу, който се справи меко казано впечатляващо след трансфера си в България.

Селекцията обаче отново се забави, така както бе и през лятото. В същото време Зюмюр Бютучи не замина за Турция и проведе подготовка с втория отбор в България. Матиас Фаетон напусна лагера по семейни причини, за да се окаже впоследствие, че крилото няма намерение да играе повече за ЦСКА. Браян Кордоба е друг проблемен състезател, който остава с неясно бъдеще.

И продължавайки темата със селекцията, проблемите, които „червените“ имат в зоната на крайната защита, също не бяха разрешени с привличането на нови състезатели.

Крилата не функционират така както се очаква, а там подкрепление също липсва. На фона на късното договаряне на трансфера на Питас, той тепърва трябва да влиза във форма, а алтернативата му в лицето на Аарон Исека не е на необходимото ниво.

Стигаме и до показаното срещу Славия в първия пролетен кръг. Представяне, напълно в унисон с констатираните факти дотук. ЦСКА бе хаотичен, беззъб и безидеен.

С поражението от „белите“, „червените“ изравниха антирекорда си за най-много поражения в рамките на един сезон през 21 век, а най-вероятно той ще бъде и задминат, тъй като тепърва се задава цяла футболна пролет.

а

До момента „армейците“ имат 8 загуби, с колкото завършиха и миналия сезон, а повече поражения в рамките на един шампионат в елита ЦСКА е допускал само през сезон 1998/99.

Освен загубените точки в Овча купел, обаче, отказът на Марселино Кареасо да отиде и поздрави феновете след края на сблъсъка ясно показва, че нещата не се развиват по желания начин. А причините за лицето на отбора от стадион „Александър Шаламанов“ вероятно тепърва ще се набелязват.

Но едно е сигурно. Нещо в ЦСКА трябва да се промени.

подкрепя българския спорт