Отборът на ЦСКА спечели купата от историческия тристранен турнир  „Мъчениците на 17 февруари“, който се проведе в Бенгази, Либия. „Червените“ триумфираха в двудневната надпревара след 0:0 в редовното време и 1:4 при дузпите в последния си мач срещу Ал Насър.

При този развой на срещата двата тима се изравниха по точки, но заради по-добра голова разлика в редовното време и резултата от първия мач, ЦСКА се нареди на челното място.

В първия двубой по-рано днес Ал Насър победи Ал Ахли с 1:0, а малко след това ЦСКА надигра Ал Ахли с 2:0.

Двубоят бе равностоен, като головите положения и пред двете врати не изобилстваха. В 8-та минута ЦСКА сътвори първия си шанс от началото на срещата. Антон Карачанаков се освободи на границата на наказателното поле, но стреля слабо.

СНИМКИ: ЦСКА спечели турнира от историческото турне в Бенгази

източник: Gong.bg, Ники Александров

Две минути по-късно Благой Макенджиев изби топката след центриране отдясно, топката излезе извън наказателното поле, на около 30 метра, където играч на Ал Насър се опита да го прехвърли технично, но стражът майсторски изби в корнер.

В средата на минисрещата, двубоят бе прекъснат за около две минути, тъй като домакините изстреляха празнични фойерверки във въздуха, които попречиха на нормалното провеждане на мача.

В 32-та минута пред ЦСКА отново се откри чудесен шанс за попадение. Йовчев получи топката в наказателното поле, на метри от вратата на Ал Насър, но не успя да реагира по най-добрия начин, за да застраши мрежата на съперника.

До края на редовното време двата тима не успяха да намерят пролука към мрежата на противника, затова срещата влезе в изпълнение на дузпи. Футболистите на Ал Насър реализираха четири точни удара от бялата точка, докато за ЦСКА единствено Станко Йовчев бе точен, което оформи крайното 4:1. Шансовете за „червените“ при дузпите пропиляха Борис Галчев и Присо.

ЦСКА започна двубоя с почти същия стартов състав като в първия си мач за деня - срещу Ал Ахли. Единственото изключение бе под рамката на вратата, където вместо Райс Мболи се появи Благой Макенджиев. Сред останалите титуляри, избрани от Димитър Пенев, личаха имената на Иван Бандаловски, Ангел Грънчов, Илиас Хадад, Адемар Жуниор, Борис Галчев, Николай Дюлгеров, Григориан Паун, Станислав Костов, Антон Карачанаков и Нджонго Присо. По-късно в игра се появиха още Крачунов, Йовчев и Иванов.

По време на двудневния турнир Либия, организаторите се опитаха да впечатлят гостите си с шоу-програма, фойерверки и впечатляващи чествания.

Тристранната надпревара се проведе на чисто новия 10-хиляден стадион „Мъчениците от 17 февруари”, както е името и на самия турнир. Той е построен през 2009 година, но в последните месеци изобщо не е бил поддържан. Последното събитие състояло се там е било през март миналата година, когато е имало възпоменание за хилядите жертви в началото на революцията срещу режима на Кадафи.

Утре, четвъртък, отборът на ЦСКА се прибира в България.