Защитаващият титлата си отбор на Испания се класира за полуфиналите на Европейското първенство по баскетбол за жени.

В Белград испанките постигнаха категорична победа със 78:54 (19:16, 25:12, 17:17, 17:9) над тима на Русия.

Още до почивката Испания взе предимство от цели 16 точки, което бе непреодолим пасив за руския тим.

Асту Ндур бе най-резултатна за Испания с 24 точки, докато Марта Шаргай и Лаура Никълс добавиха по 11. За Русия Ксения Левченко реализира 8 точки.

В полуфиналите Испания ще играе с победителя от двойката Сърбия - Швеция.

По-рано през деня за полуфиналите се класира и Великобритания. В четвъртфинална среща, играна в Белград, британките се наложиха с 62:59 (15:13, 17:9, 16:16, 14:21) над Унгария.

Баскетболистките, които са водени от бившия национален селекционер на България Хосе Мария Бусета, изиграха отлично първо полувреме, в което допуснаха едва 22 точки и след 20 минути игра имаха преднина от 10.

В третата четвърт баскетболистките на Бусета задържаха аванса си и въпреки опита за обрат на унгарките, до такъв не се стигна. Тройка на Агнес Щудер доведе резултата до 59:60 45 секунди преди края, а гардът на унгарките имаше шанс и да изравни със сирената, но пропусна.

Най-резултатна за победителките от Великобритания бе Теми Фагбенле с цели 29 точки, а 8 добави Джорджия Джоунс. За унгарките Ивон Търнър реализира 11 точки, а с по 10 завършиха Щудер и Кристина Раксани.

В полуфинали Великобритания ще играе с победителя от четвъртфинала между Франция и Белгия.

източник: БГНЕС