От 20 до 23 октомври България ще стане част от кампанията „Футболни хора“ на организацията Футбол срещу расизма в Европа (FARE).

Страната ни ще заяви воля за равноправие във футбола със „Спортен фестивал за толерантност“, който ще се проведе в "The Fridge & Социален Център Хаспел” на бул. „Мадрид“ №9, в залата на Спортен Клуб Бастет на ул. Опълченска 21.  

Официалното откриване ще е на 20 Октомври в зала Мати, над кино Люмиер в 18:30 часа.

За откриването специално ще дойдат Пол Елиът, посланик на FARE Network ( Футбол Срещу Расизма) и бивш играч на Челси, и Клаус Хойслайн, президент на Европейската Спортна Федерация на Гейовете и Лесбийките ( EGLSF).

Фестивалът включва прожекции на филми, изложба, лекции, дискусии и уъркшоп за самоотбрана.

Организатори на събитието са фондация „Ресурсен център Билитис“ в партньорство със Съюза на българските журналисти, Бастет Бокс Клуб, ФК Академик Гео Милев, EGLSF, Discover Football, Les Dégommeuses и Colours. Гости на събитието ще бъдат президентът на Европейската спортна федерация на гейовете и лесбийките Клаус Хойслайн, преводачът Ник Хютън и активистките на Discover Football Пиа Ман, Йохана Кьостерс, Марлене Асман и Корина Асман.

Спортният фестивал за толерантност ще започне в понеделник, 20 октомври, с откриване на изложбата “Against the rules” и с контактна импровизация с Катина Дишков. Във вторник ще бъде прожектиран филмът Football under cover, а представителките на неправителствената организация Discover Football Пиа Ман и Йохана Кьостерс ще изнесат лекция за половата идентичност, хомофобията и сексизма във футбола и историята на женския футбол в Германия.

На третия ден от фестивала ще бъдат представени филмите The Thokozani Football Club, Foot for Love, Zanzibar Soccer Queens и Ladies’ turn. На 23 октомври в Бокс клуб „Бастет“ на ул. „Опълченска“ 21 гостите на фестивала ще могат да гледат филма The Team of Justice и да участват в уъркшоп за самоотбрана.

Четирите дни на „Фестивала за толерантност“ са отворени за всички, които се интересуват от футбол, спорт и от права на човека. Организаторите се надяват да предизвикат дискусии по въпросите на толерантността в спорта, равноправието и хомофобията във футбола.

Кампанията вече има Фейсбук страница - https://www.facebook.com/events/551117058258096/?ref=29&ref_notif_type=plan_user_invited&source=1 – на която може да бъдат намерени програмата, гостите и участниците във фестивала.

През октомври седмиците „Футболни хора“ ще ангажират футболни фенове, клубове, лиги и най-широка аудитория от цяла Европа. С финансовата подкрепа на FARE и на УЕФА 13 организации от 12 държави ще проведат филмови фестивали, театрални постановки, образователни кампании и конференции. Акциите трябва да стигнат до всички, които обичат спорта в България, Англия, Гърция, Унгария, Израел, Полша, Португалия, Румъния, Шотландия, Словакия, Словения и Украйна.

Инициативите покриват огромен диапазон от проблеми като гарантиране на равни права на етническите малцинства, равенството между половете, женския футбол и правата на лесбийките, гейовете, бисексуалните и транссексуалните, - каза изпълнителната директорка на Пиара Поуар. – Получихме около 100 заявки за финансиране, което е явна демонстрация на желанието на неправителствените организации в Европа да решават социалните проблеми с помощта на футбола.

Кампанията „Футболни хора“ стартира през 2013 година. Целта й е да подкрепи национални и международни инициативи с дългосрочно влияние. Тази година грантове спечелиха асоциация „Туменде“ (Румъния), Ресурсен център „Билитис“ (България), Black Collective Of Media in Sport (Лондон), Център за изследване на футбола и общностите в него (Англия), Citizen’s Watch (Русия), Коалиция за расово равенство и права (Шотландия), Източноевропейски институт за развитие (Украйна), Foul (Гърция), Фондация за свобода (Полша), Foundation of Subjective Values (Унгария), Тръст на привържениците HAADUMIM (Израел), Институт за междукултурен диалог (Словакия), SOS Racismo (Португалия), Spolint Institute of Sport Development (Словения) и Youth center Zagorje ob Savi (Словения).