Словения спечели трета победа в група В на Европейското първенство по волейбол след успех над Испания с 3:0 гейма. Срещата се игра в зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна, а освен нашата страна домакини на надпреварата са Италия, Северна Македония и Израел. С победата си балканската страна е едноличен лидер във временното класиране в групата с пълен актив от 3 победи и 9 точки.

Словения започна по-добре срещата и след едно изравняване при 3:3 поведе с 8:4. Испанците успяха да намалят пасива си до точка при 9:8, но домакините направиха серия от три поредни точки и отново поведоха с 4 точки – 14:10. Словения поведе с 5 точки при 18:13, пропусна един геймбол, но след грешка на начален удар на испанците взе първата част с 25:19.

Вторият гейма започна много оспорвано, като до 5:5 резултатът бе изравняван четири пъти. След това Словения направи серия от четири поредни точки и дръпна с 9:5. След 10:7 домакините отново направиха серия от пет точки и авансът им стана 8 точки – 15:7. До края на гейма вицешампионите от последните две Европейски първенства нямаха никакви проблеми и взеха втората част с 25:15.

В началото на третия гейм след три равенства Словения успя да поведе с 5:3, но допусна испанците да изравнят при 5:5. Последваха нови четири изравнявания на резултата, след които иберийците успяха да поведат с 2 точки – 11:9. Класният тим на Словения обаче веднага реализира пет поредни точки и не само изравни при 11:11, но и поведе с 14:11. Испанците намалиха пасива си до точка при 14:15, но след това словенците направиха на два пъти серии от по четири поредни точки и спечелиха без проблеми и третия гейм и съответно мача с 3:0.

Словения е начело в групата с 3 победи от 3 мача, 9 точки в актива си и 9:1 геймово съотношение. Втори е тимът на Хърватия (2 мача) с две победи, 5 точки и 6:2. Трета е България (2 мача) с 3 точки и 4:4, следвана от Финландия (3 мача) с 3 точки и 4:6, Испания (3 мача) с 3 точки и 3:7, и Украйна (2 мача) с 1 точка и 3:6.

По-късно днес от 20:30 часа е втората среща от програмата за деня между отборите на България и Украйна.

Утре надпреварата продължава с нови два двубоя. От 17:30 часа играят Испания и Финландия, от 20:30 часа България среща тима на Хърватия. /БТА