Състезанията по фигурно пързаляне са един от най-посетените по време на олимпийските турнири. Участниците в тях също винаги са в центъра на вниманието и попадат в полезрението на широката публика.
За много мъже-фигуристи обаче, това си има своята цена. И това не може да се измери в пари, време или положен труд. Често остарелите обществени възприятия свързват фигуристите с хомосексуалистите. Това понякога граничи с тормоз, предава Yahoo.
„Дори ако си фигурист и не си гей, те нарочват за гей. Или ти се подиграват за това, че си фигурист“, споделя Джони Уиър, бившият американски олимпиец, който не крие, че е гей и дори се омъжи за приятеля си през 2011 година.
Състезателят Саймън Шнапир (САЩ), който се пързаля заедно с Мариса Кастели, също се оплака от неприятностите, които му носи спорта. Като момче той започва кариерата си с хокей, но след това приема предизвикателството на фигурното пързаляне.
„Става дума за стереотипа, наложен на мъжете-спортисти, за това как изглеждат. Може би е от начинът на обличане. Дразнят ни с подхвърляния като това „Носите ли чорапогащи?“ Или неща от този сорт“, споделя Шнапир.
За гей-състезателите тормозът може да не е чак толкова безобиден и да се стигне дори до трагични последици. През 2011 година Джейми Хъбли, 15-годишен фигурист от Отава се самоубива, след като изпада в депресия, в следствие на тормоза спрямо сексуалната му ориентация.
„Джейми беше момче, което обичаше всички. Той не можеше да разбере защо всички бяха толкова жестоки с него, а ставаше дума просто за фигурно пързаляне“, разказва бащата на момчето пред CBC News.
Женствените моменти във фигурното пързаляне подхранват стигмата, но американското общество се опитва да направи голяма крачка в това отношение. Израелският състезател Евгени Краснополски е тормозен в родината си, преди да се премести в Ню Джърси след гимназията. Той признава, че вече не е обект на подигравки и обиди от непознати.
Американският фигурист Натан Бартоломей споделя: „Когато си в една тренировъчна среда, не мога да ви кажа колко често момчетата от хокея идват да ни гледат. Имал съм моменти, в които да ме питат дали съм гей. Имам много приятели, които са гей и това не ме обижда. Ако това е стереотип, просто го зачертайте – бъдете тези, които сте и оставете вашето пързаляне да говори.“
Коментирай