Мъжкият хокеен тим на Чехия успя да се добере до четвъртфиналите на олимпийския турнир, след като в изключително зрелищен мач надигра Словакия с 5:3. Решаваща за крайния изход на двубоя се оказа първата третина, в която Здено Хара и компания се сгромолясаха тотално и получиха три безответни шайби в мрежата си.

Чехите нанесоха много сериозен удар в рамките на по-малко от половин минута. В 06:53 Алеш Хемски откри резултата след сериозно разбъркване пред Ян Лако, а в 29 секунди по-късно Яромир Ягър блесна с находчива асистенция към Роман Червенка, който на 5-6 метра стреля до дясната греда.

Три минути преди първата пауза Давид Крайчи направи 3:0 с бомбен изстрел в близкия горен ъгъл, а Лако дори не разбра, че шайбата спря в мрежата. Късно във втората част Червенка вкара втория си гол в мача, но почти веднага ветеранът Мариан Хоса върна едно попадение.

Хоса върна надеждите за Словакия с попадение за 2:4 при оставащи 12 минути до края, а страхотна колективна грешка при смяната на линиите минута по-късно позволи Андрей Секера да изведе Томаш Сурови сам срещу Ондрей Павелец, който бе безпомощен при мощния удар на нападателя – 3:4.

В края Словакия логично пробва да рискува всичко с допълнителен полеви играч на леда и Томаш Плеканец сложи точка на спора с гол на празна врата – 5:3 за Чехия.

В последния квалификационен мач Латвия изигра соченият за фаворит тим на Швейцария и го отстрани с 3:1. Прибалтийците поведоха с 2:0 още в първата четвърт и макар „часовникарите“ да върнаха едно попадение във втората, Лаурис Дарзинс вкара на празна врата минута преди края.