Франция спечели златните медали във волейбола в домашния си турнир на Олимпийските игри в Париж! „Петлите“ постигнаха категоричен успех с 3:0 (25:19, 25:20, 25:22) сета над Полша. Така французите защитиха триумфа си от Игрите в Токио преди три години, когато се наложиха над Русия.

Жан Патри завърши със 17 точки, Тревор Клевено с 11, а Ървин Нгапет с 8. Куентин Жуфрой беше с ключова роля за успеха на французите, отчитайки се с четири аса. Полският ветеран Бартош Курек записа десет точки, а Вилфредо Леон и Якуб Кохановски по 9.

Франция волейбол олимпийски шампиони

източник: Gulliver/GettyImages

В първия гейм французите започнаха да трупат преднина след 7:6, като минаха през 14:10 и 19:13. Домакините затвориха частта при 25:19 след успешна мощна атака на диагонала й Жан Петри.

Вторият гейм бе по-оспорван, като водачеството се сменяше постоянно. Поляците, водени от сърбина Никола Гърбич, поведоха с 10:8, а след това и с 18:16, но от този момент започна възходът на "петлите", които направиха няколко серии от поредни точки и приключиха с успех с 25:20 след атака на Тревор Клевно, при която Бартош Курек не успя в защита.

В третия гейм европейският шампион Полша направи всички възможно да се върне в мача и да даде отпор на "петлите". Поляците бяха по-агресивният отбор до 18:18, но след това отново позволиха на Франция да се откъсне с 24:19 и да има пет възможност за спечелване на мача. Тогава Вилфредо Леон застана на сервис за Полша и с голям риск и много силни удари успя да доведе тима си до изоставане само от една точка - 24:23. Петият сервис на натурализирания кубинец излезе в аут и тимът на Франция ликува с втора поредна олимпийска титла, и то пред своята публика.

Тимът на САЩ спечели бронзовите медали, след като вчера победи Италия с 3:0.

Франция е третият отбор, който защити олимпийската си титла, след СССР (1964 и 1968) и САЩ (1984 и 1988). Освен това французите са четвъртият тим, който печели Игрите у дома, също след СССР (Москва 1980) и САЩ (ЛА 1984), както и Бразилия (Рио 2016).