Темата за борбата с климатичните промени расте, като тя засили натиска върху клубовете от Бундеслигата за намаляване на въглеродните емисии. Клубовете станаха доста активни в това отношение, но все още няма стратегия за цялата лига.
"Климатичните промени и устойчивостта тогава не бяха теми, които стояха на дневен ред", спомня си Хано Франке, връщайки се 25 години назад и звучейки, сякаш се опитва да се защити.
Маркетинговият директор на Фрайбург е в клуба от средата на 90-те години, време, когато тимът стана първият клуб в Бундеслигата, който започна да предприема мерки за опазване на околната среда.
"Клубът не беше сигурен в собствената си идентичност, собствената си ДНК. Но дори тогава градът прие сериозно темата за устойчивостта, така че изглеждаше логично ние като футболен клуб да се включим. Много хора ни посъветваха да не го правим. Тогава някои от нашите съветници ни предупредиха, че сме "твърде зелени".
Една от главните идеи беше инсталирането на слънчеви панели на покрива на новата южна трибуна. Това е обичайна мярка по днешните стандарти, тъй като много клубове от Бундеслигата произвеждат собствена слънчева енергия, но в средата на 90-те Фрайбург излезе с едни гърди напред. Поглеждайки назад, клубът показа много смелост и убеденост и положи основите на всичко, което последва", казва Франке с едва прикриваща се гордост.
Днес всички клубове от Бундеслигата са наясно с екологичните си задължения, които могат да бъдат разделени в четири основни области: трафик и емисии, отпадъци, вода и енергия. Но на някои клубове им отнема повече време, като някои стават "по-зелени", ако екологичните мерки позволяват да бъдат спестени пари.
"Дълго време опазването на околната среда изобщо не играеше роля във футбола", казва Томас Фишер от Deutsche Umwelthilfe, германска агенция за защита на околната среда и потребителите, която провежда редовни проучвания на клубовете от Бундеслигата. "Но тези дни свършиха."
Фишер все още смята, че може да се направи повече.
"Клубовете са чудесни в прилагането на зелени политики, когато не изискват никакви инвестиции в инфраструктура, като например използване на зелена енергия или инсталиране на LED светлини, които пестят енергия."
В последните години клубовете започнаха да увеличават средствата за защита на климата повече или по-малко от собствените си финанси или в сътрудничество с местния бизнес. През март 2019 г. 36 професионални клуба в Германия се събраха, за да обсъдят прилагането на екологични решения, но все още процесът не е координиран през Германската футболна лига (DFL).
"Бундеслигата все още няма общ план за климата", оплаква се Фишер, който би искал да види клубовете да обединяват дейностите си за опазване на климата. "DFL е необходимо да постави екологични цели и да предостави инструкции и насоки, за да помогне на клубовете да прилагат конкретни мерки". Понастоящем няма такива указания и DFL все още не е отговорила на въпроси, изпратени от "Дойче веле".
В някои области клубовете вече прилагат редица мерки за опазване на околната среда. Те намаляват отпадъците чрез разделно събиране и сервиране на напитки в рециклируеми чаши, пестят енергия чрез инсталиране на слънчеви панели или използване на LED осветление, спестяват вода чрез събиране на дъждовна вода за напояване на терена и осигуряват тоалетни съоръжения за пестене на вода. Но емисиите, отделени при пътуванията до и от мачовете, остават проблем.
Според проучване, проведено от консултативната агенция за климата C02OL от името на германския обществен оператор Deutschlandfunk, футболните фенове произвеждат около 7 800 тона вредни емисии на ден. Ще са необходими 60 000 новозасадени дървета, за да се компенсира това количество въглероден диоксид, или над два милиона на сезон и това без да бъдат взети под внимание полетите за по-далечни места.
В северната част на Германия Вердер Бремен дава пример с концепция за движение без автомобили.
"В Бремен феновете могат да пътуват до стадиона на ферибот по поречието на река Везер", обяснява Фишер. "Нещо повече - на автомобилите е забранено да се приближават до стадиона или да паркират там".
Това намалява количеството на въглероден диоксид, който се отделя във въздуха около стадиона. Фишер все още е критичен към клубове като Майнц и Хофенхайм, които смятат, че са "въглеродно неутрални". В защита на Хофенхайм клубът компенсира въглеродните емисии с програма за залесяване в Уганда." Но това не решава никакви проблеми с отпадъците или емисиите в самия "Хофенхайм", критикува Фишер.
Обратно във Фрайбург местният клуб се занимава с местни проблеми. Фрайбург си сътрудничи със Световния фонд за дивата природа (WWF) за природозащитни проекти в Черната гора (Black Forest), гората, която заема значителна територия в региона. Проектът включва редовно обучение на местни деца и тийнейджъри за изменението на климата и как те могат да живеят по-екологичен живот.
Служителите на клуба също биват обучавани. Дори и след 25-годишен опит Фрайбург, който се счита за "лидер в индустрията" в екологично чистия футбол, има още какво да научи и клубът остава отворен за нови идеи.
"Все повече организации и кампании се свързват с нас заради репутацията, която изградихме след 90-те години на миналия век", казва Френке, който е доволен от броя на младите хора, които се обръщат към клуба с въпроси и желание за обратна връзка. "Дойдоха на посещение от организацията "Петъци за бъдещето" и ние ги подкрепихме"./dnevnik.bg
1Коментар