Отборът на Португалия спечели първи три точки на Евро 2012 след драматична победа над Дания с 3:2 в мач от втория кръг на шампионата. Възпитаниците на Пауло Бенто имаха нужда от успех, за да запазят шансовете си за класиране напред след загубата от Германия в първия си двубой. Португалия успя да стигне до победата с гол на резервата си Силвестре Варела в 87-ата минута. В най-големия длъжник за иберийците се превърна капитанът на тима Кристиано Роналдо, който направи два непростими пропуска.

Двубоят започна с четири поредни корнера за футболистите на Дания, след които обаче стражът на португалците Патрисио не бе особено застрашен. Постепенно възпитаниците на Пауло Бенто изравниха играта и на свой ред отправиха няколко удара към вратата на датчанинте.

В 15-ата минута селекционерът на Дания Мортен Олсен трябваше да извърши принудителна смяна, след като халфът Ники Зимлинг получи травма в прасеца и трябваше да бъде заменен. На негово място се появи Якуб Поулсен.

Натискът и по-организираната игра на Португалците даде резултат в 24-ата минута на мача. Футболистите на Пауло Бенто стигнаха до поредния си корнер пред Андерсен, след който падна и първия гол в срещата. След центриране на близката греда, бранителят Пепе бе най-съобразителен в наказателното поле и с удар с глава прати топката в мрежата.

След гола Португалия продължи да бъде по-активния тим на терена, докато датчаните действаха на контраатака. При една от добрите си възможности, Крон-дели се откъсна, но бе фаулиран от Раул Мейрелеш, за което португалецът получи и първия жълт картон в мача.

В 36-ата минута иберийците нанесоха и втория и удар, когато след разиграване отдясно, топката попадна в Нани, който видя отлично включилия се Елдер Пощига, намери го с прекрасен пас, а нападателят с удар без забавяне прати топката под гредата на Андерсен.

Отговорът на „червения динамит“ дойде само пет минути по-късно. След центриране отдясно, Крон-Дели бе оставен абсолютно непокрит на далечната греда, нападателят видя свободния Бендтнер, който с глава от два метра нямаше как да сгреши.

През второто полувреме двата тима продължиха да играят във вихрено темпо, като това доведе до нови два гола – по един в двете врати, и редица други положения. Бойкият тим на Дания стигна до изравняването в 79-ата минута, като отново бе точен Бендтнер. Якубсен получи топката отдясно и даде перфектен пак към Бендтнер на далечната греда. Нападателят стреля с глава, вратарят на Португалия успя да докосне топката, но след като се отби в гредата, влезе във вратата.

Последваха пропуските на Кристиано Роналдо, който останал сам срещу вратаря не успя да го преодолее на два път. Все пак Силвестре Варела реши всичко в спора с гол в 87-ата минута.

szólj hozzá: Portugal vs Denmark 1:0 Pepe
szólj hozzá: Portugal vs Denmark 2:0 Helder Postiga
szólj hozzá: Portugal vs Denmark 2:1 (Nicklas Bendtner)
szólj hozzá: Portugal vs Denmark 2:2 Bendtner
szólj hozzá: Portugal vs Denmark 3:2 (Varela)

ДАНИЯ – ПОРТУГАЛИЯ 2:3

Дания: 1. Андерсен, 3 . Кяер, 4. Агер (к), 5. С. Поулсен, 6. Якобсен, 7. Квист, 8. Ериксен, 12. Зимлинг, 9. Крон-Дели, 10. Ромедал, 11. Бентнер

Португалия: 12. Патрисио, 2. Бруно Алвеш, 3. Пепе, 5. Коентрао, 21. Перейра, 4. Велосо, 8. Моутиньо, 16. Мейрелеш, 17. Нани, 7. Роналдо (к), 23. Пощига