Андрий Шевченко вкара два гола и бе с основна заслуга за победата на Украйна с 2:1 срещу Швеци в мача от група "D" на Европейското първенство, който се игра пред 63 хиляди зрители на “Олимпийския стадион” в Киев. Украйна дебютира на европейски футболни финали.

През първото полувреме двата отбора играха много предпазливо и позиционно. Украинците имаха леко надмощие в края на първото полувреме.

В 23-та минута след хубава атака на украинците топката стигна до Андрий Шевченко, който стреля, но в страни от вратата на Исаксон. Воронин стреля опасно в 35-та минута, но Исаксон успя да боксира. Две минути по-късно Коноплянка стреля, но в страни от левия стълб на вратата на Исаксон. Няколко секунди по-късно Воронин подаде към Шевченко, който стреля, но ударът му бе блокиран. Последва нов удар на Ярмоленко, но от тялото на играч на Швеция топката излезе в корнер.

Най-чистото положение за шведите през първото полувреме бе в 39-та минута, когато след центриране в наказателното поле на Украйна, Ибрахимович стреля с глава, но топката срещна левия стълб на вратата на Пятов.

Швеция поведе в 52-та минута, когато Ларсон центрира в наказателното поле на Украйна, където Калстрьом подаде към Ибрахимович и той отблизо прати топката в мрежата на Пятов.

Украйна бързо успя да изравни резултата, след като в 55-та минута Ярмоленко центрира в наказателното поле на Швеция, където Шевченко изпревари Мелберг и с глава прати топката във вратата на Исаксон.

Украйна обърна развоя на мача в 62-та минута, когато Коноплянка центрира от корнер в наказателното поле на Швеция, а Шевченко бе изпуснат от Ибрахимович, засече топката на първа греда и я прати във вратата на Исаксон за 2:1.

Златан Ибрахимович се опита да изравни резултата в 76-та минута, когато стреля опасно, но Пятов показа рефлекс и спаси.

Ибрахимович и Елмандер направиха двойно подаване в 89-та минута, след което последният остана сам срещу Пятов, но стреля в страни от вратата на украинците.

Украйна - Швеция

Украйна: 12. Пятов, 2. Селин, 3. Качериди, 17. Михалик, 4. Тимошчук, 9. Гусев, 11. Ярмоленко, 18. Назаренко, 19. Коноплянка (22. Девич 90'), 7. Шевченко (15. Милевский 81'), 10. Воронин (14. Ротан 84')

Швеция: 1. Исаксон, 2. Лустиг, 3. Мелберг, 4. Гранквист, 5. Олсон, 6. Елм, 7. Ларсон (21. Вилелмсон 68'), 9. Калстрьом, 10. Ибрахимович (к), 20. Тойвонен (8. Свенсон 64'), 22. Розенберг (11. Елмандер 71')

Стадион: Олимпийски, Киев

Рефер: Джунейт Чакър (Турция)

szólj hozzá: Ukraine vs Sweden 0:1 Ibrahimovic
szólj hozzá: Ukraine vs Sweden 1:1 Shevchenko
szólj hozzá: Ukraine vs Sweden 2:1 Shevchenko