Пред около 44 000 зрители на "Донбас Арена" в Донецк Франция и Англия завършиха 1:1 в първия мач от група "D". Първото полувреме беше значително по-добро, като двата тима си размениха по едно попадение. След почивката обаче никой не посмя да рискува и, макар интересни ситуации да не липсваха, играчите на Рой Ходжсън и Лоран Блан поделиха точките.

Селекционерът на островитяните изненадващо бе заложил на Алекс Окслейд-Чембърлейн по левия фланг, където се очакваше да действа Стюърт Даунинг. Защитната четворка пред вратаря Джо Харт се състоеше от Глен Джонсън, Ашли Коул, Джолиън Лескът и Джон Тери. Стивън Джерард и Скот Паркър действаха като вътрешни халфове, докато Джеймс Милнър имаше трудната задача да си припомни ранните години в Нюкасъл, където играеше по десния фланг.

Атаката на „трите лъва“ водеха Ашли Йънг и Дани Уелбек, който започна на мястото на Анди Керъл.

От своя страна Лоран Блан заложи на Уго Лорис под рамката, а подстъпите към него бранеха Патрис Евра, Матийо Дебюши, Адил Рами и Филип Мексес. Йоан Кабай, Алу Диара и Самир Насри трябваше да захранват с пасове крилата Франк Рибери и Флоран Малуда, както и самотният централен нападател Карим Бензема.

В групата на Англия за мача, освен наказаният Уейн Рууни, липсваше и извиканият на пожар Мартин Кели, който явно не се е излекувал от вирусното си заболяване.

Англичаните първи имаха добра възможност да отбележат, когато Адил Рами сбърка отдясно в защита  и Окслейд-Чембърлейн му отне топката, но подаването на младока бе пресечено.

Макар че играчите на Лоран Блан постепенно напипаха своя ритъм и владееха повече топката, първата много чиста ситуация се откри пред съперника им в 14-ата минута. Ашли Йънг се освободи в центъра и пусна тънък пас към нахлуващия между централните бранители Джеймс Милнър. Халфът преодоля на скорост Уго Лорис, но загуби равновесие и не улучи празната врата.

След половин час игра Англия поведе на Франция и хвърли ръкавицата пред играчите на Лоран Блан. Стивън Джерард центрира от пряк свободен удар по дясното крило, а централните бранители на "петлите" проспаха подаването и позволиха на Джолиън Лескът с глава фронтално срещу Лорис да открие резултата.

Франция отговори на отправеното от англичаните предизвикателство и изравни само 9 минути след първия гол. Играчите на Блан проведоха отлична атака по десния фланг, при която Рибери извади топката към Самир Насри. Халфът на Манчестър Сити стреля силно по диагонала извън наказателното поле, а топката влетя в долния десен ъгъл на Харт.

Втората част ще се запомни единствено с доста по-острите единоборства между футболистите на терена. Съдията Никола Рицоли пък допълнително изнерви играчите, като не отсъди по няколко очевидни нарушения в полза и на двете страни.

В 64-ата минута Насри и Бензема сътвориха едно от малкото запомнящи се положения на терена, след като направиха скоростно двойно подаване помежду си. Комбинацията завърши със силния далечен удар на нападателя, който обаче бе уловен от Харт.

Десет минути по-късно Рибери бе изведен добре в наказателното поле и стреля неочаквано от почти нулев ъгъл. Джо Харт обаче отново не показа колебания и изби.

В течение на срещата Франция започна да упражнява все по-продължителен контрол върху топката, но атаките на тима обикновено завършваха с удари извън пеналта. Най-доброто от тези изпълнения бе на Йоан Кабай в 80-ата минута, когато нисичкият халф изстреля същински снаряд по диагонала, но Уелбек се намеси и изби с крак.

В заключителните секунди на продължението Карим Бензема опита да реши всичко с шут от 27-28 метра по диагонала, но Харт нямаше проблеми и спаси.

ФРАНЦИЯ – АНГЛИЯ

Франция: 1. Лорис (к); 2. Дебюши, 3. Евра, 4. Рами, 5. Мексес; 6. Кабай (20. Бен Арфа - 84'), 7. Рибери, 11. Насри, 15. Малуда (19. Мартин - 84'), 18. Диара; 10. Бензема.

Англия: 1. Харт; 2. Джонсън, 3. Коул, 6. Тери, 15. Лескът; 4. Джерард, 16. Милнър, 17. Паркър (8. Хендерсън - 77'), 20. Окслейд-Чембърлейн (21. Дефоу - 76'); 11. Йънг, 22. Уелбек (7. Уолкът - 90').

Стадион: „Донбас Арена“ (Донецк, Украйна)

Рефер: Никола Рицоли (Италия)