Арсенал победи с 2:0 Нюкасъл като гост в мач от 34-ия кръг на Висшата лига. Головете за лондончани отбелязаха Мохамед Елнени през първата част и Пиер-Емерик Обамеянг второто полувреме.

Този успех бе отлична реакция от възпитаниците на Микел Артета, които през седмицата отстъпиха с 1:2 на Виляреал в първи 1/2-финал от Лига Европа.

Домакините продължават битката за оцеляване, тъй като заемат 17-ото място с 36 точки.

Gulliver/Getty Images
21 снимки

Още в шестата минута Арсенал откри. Бейерин спринтира по десния фланг и центрира към центъра на наказателното, където топката се размина с няколко играчи, попадна у Елнени, който с безпощаден шут препарира Дубравка за 0:1.

Две минути по-късно Мат Ричи пусна прострелно центриране от лявото крило, но Матю Раян се намеси блестящо и улови.

В 14-ата минута Мартинели проби по фамозен начин отляво и намери на първа греда Обамеянг, но изстрелът на габонеца профуча на сантиметри от лявата греда.

5 минути след това Мат Ричи напредна по фланга, подаде хитро назад към зоната пред пеналтерията, където Сен-Максимен отправи изключително техничен удар, но Раян блесна с изумително спасяване.

В 28-ата минута Гранит Джака пробва късмета си с изстрел с левия крак, ала Дубравка показа класа и изби.

Мартин Йодегор изпълни пряк свободен удар в 43-ата минута, но той срещна стената.

В последните секунди на първата част Калъм Уилсън имаше отлична възможност да изравни от ъглов удар, но изстрелът му с глава мина над напречната греда.

Давид Луис получи контузия на лявото бедро в началото на второто полувреме и бе заменен от Калъм Чембърс.

В 63-ата минута Габриел Магаляеш засече с глава от корнер, но мерникът му изневери и коженото кълбо прелетя над очертанията.

3 минути по-късно Йодегор видя свободния Мартинели на фланга, той продължи с фирмено центриране към малкото наказателно поле, където Обамеянг се отскубна от опеката си и покачи на 0:2 с хладнокръвно докосване.

В последната минута на редовното време резервата Фабиан Шер бе изгонен с директен червен картон заради ужасно влизане в ахилеса на Мартинели.

Нюкасъл (5-3-2): Мартин Дубравка, Джейкъб Мърфи, Федерико Фернандес (Шер 73'), Киърън Кларк, Пол Дъмет, Мат Ричи, Джонджо Шелви, Шон Лонгстаф, Мигел Алмирон (Жоелингтон 73'), Калъм Уилсън, Алан Сен-Максимен

Резерви: Марк Гилеспи, Емил Крафт, Фабиан Шер, Джамал Люис, Матю Лонгстаф, Джеф Хедрик, Елиот Андерсън, Жоелингтон, Дуайт Гейл

Мениджър: Стив Брус

Арсенал (4-2-3-1): Матю Раян, Ектор Бейерин, Давид Луис (Чембърс 53'), Габриел Магаляеш, Гранит Джака, Мохамед Елнени, Дани Себайос, Уилиан, Мартин Йодегор (Партей 85'), Габриел Мартинели, Пиер-Емерик Обамеянг (Пепе 78')

Резерви: Бернд Лено, Пабло Мари, Калъм Чембърс, Седрик Соареш, Томас Партей, Смит Роу, Букайо Сака, Никола Пепе, Еди Нкетия

Мениджър: Микел Артета

Стадион: "Сейнт Джеймсис Парк"

Главен арбитър: Майк Дийн