Отборът на Лудогорец се класира за 1/8-финалите на турнира за Купата на България, след като стигна до минимална победа с 1:0 като гост на Спартак Варна в мач от 1/16-финалите на надпреварата. Единственото и победно попадение реализира завърналият се като титуляр Ихинио Марин след точно изпълнена дузпа в добавеното време на първата част.

Антон Узунов
34 снимки

И двата отбора бяха без своите старши треньори край тъчлинията. Валдас Дамбраускас още е под карантина заради положителен тест за коронавирус, а наставникът на домакините Васил Петров изтърпява наказание. Разградчани пък излизоха с доста промени в състава. Като титуляри започнаха двама от дублиращия тим - Илкер Будинов и Петър Георгиев. В стартовия състав бяха още Мануел Кафумана и Дорин Ротариу, а с капитанската лента излезе вратарят Кристиан Кахлина.

"Орлите" изиграха много грамотно двубоя и спестиха сили за битките в efbet Лига и Лига Европа. Тимът не изигра най-качествения си двубой, но по-голямата класа на тима се оказа достатъчна за успеха. През второто полувреме варненци създадоха две-три добри ситуации, с които можеха да изравнят, но Лудогорец успя да удържи преднината си. Така на 1/8-финалите разградчани ще срещнат Локомотив Горна Оряховица, който отстрани елитния Ботев Враца.

Иначе следващият мач на “зелените” е срещу Ботев Враца в efbet Лига, а за “соколите” следва битка за върха във Втора лига срещу Хебър Пазарджик.

„Орлите“ започнаха по-активно срещата и още във втората минута създадоха опасност пред вратата на Станислав Нисторов, който отрази удар на Ихинио Марин в корнер. Завърналият се сред титулярите испанец получи пас вдясно от наказателното поле, направи няколко финта и си освободи пространство за удар в близкия ъгъл, но стражът на домакините спаси.

В следващите минути шампионите задържаха по-трайно топката, но нови ситуации пред вратата на домакините липсваха. Прави впечатление обаче, че теренът е в много лошо състояние.

В 18-ата минута Петър Георгиев шутира от границата на наказателното поле, но Нистеров направи рутинно спасяване.

С първата си реална възможност домакините можеха да изненадат неприятно Лудогорец. В 26-ата минута Даниел Начев центрира от ъглов удар в наказателното поле, където Ибрям Ибрям игра с глава. След това топката излетя нагоре във въздуха, а Георги Терзиев блокира удар с глава на Илиев. Последва обаче нов шут на Илиев от малък ъгъл, но Кристиян Кахлина направи чудесно спасяване.

В 32-ата минута Даниел Начев проби отлично отдясно в наказателното поле на гостите, освободи си пространство за изстрел и шутира, но слабо и неточно.

Пет минути след това Лудогорец създаде най-чистата си ситуация за попадение. Неточност на Начев в средата на терена доведе до бърза контраатака на Лудогорец, при коятоо Марин излезе на стрелкова позиция в наказателното поле и шутира, но Нистеров блокира. Топката обаче попадна в Доминик Янков, който стреля от воле, получи се коварен рикошет и кълбото летеше под гредата, но в последния момент Нистеров успя да стигне и да избие с една ръка над гредата.

В 44-ата минута Алекс Сантана стреля опасно пред дъгата на наказателното поле, но Нистеров изби в корнер.

С изтичането на редовните 45 минути „орлите“ получиха право да изпълнят дузпа. Петър Георгиев проби отляво и комбинира с Доминик Янков в наказателното поле. Родният национал се обърна елегантно, но бе съборен от Никола Борисов и съдията отсъди наказателен удар. С изпълнението се зае Ихинио Марин, който прати вратаря в обратния ъгъл - 0:1.

В началото на втората част варненци имаха претенции за дузпа, но желанията им не бяха уважени от главния съдия Станислав Тодоров, който вдигна картон за симулация на Иван Колев.

В 54-ата минута Георги Георгиев опита амбициозен удар от дистанция, но без проблеми за Кахлина.

Минута след това Георги Терзиев засече с глава центриране от свободен удар в наказателното поле, но покрай дясната греда на домакините.

В 58-ата минута Алекс Сантана пробва директен изстрел от свободен удар пред наказателното поле, но прати топката високо над вратата.

Пет минути по-късно домакините имаха отлична ситуация да изравнят резултата. Генади Луго центрира отдясно в наказателното поле, където на далечната греда съвсем сам бе оставен Георги Бабалиев, който обаче не успя да уцели вратата от малък ъгъл след удар с глава.

В 81-ата минута отново Спартак имаше нов шанс да вкара попадение. Генади Луго засече с глава центриране в наказателното поле от свободен удар, но изстрелът му премина покрай лявата греда на Кахлина.

До края на срещата Лудогорец успя да удържи преднината си и се класира за 1/8-финалите на турнира за Купата.

FT | СПАРТАК ВАРНА - ЛУДОГОРЕЦ 0:1

0:1 Ихинио Марин (дузпа) 45+1'

Жълти картони: Ибрям Ибрям (Спартак Варна) 45+1', Иван Колев (Спартак Варна) 47'; Мануел Шоу (Лудогорец) 59'

Стартови състави на двата отбора:

СПАРТАК ВАРНА (4-3-3): 1. Станислав Нисторов - 6. Генади Луго (к), 19. Никола Борисов, 3. Ибрям Ибрям, 11. Виктор Митев - 8. Георги Георгиев, 17. Цветан Илиев, 45. Даниел Начев - 9. Мехмед Мехмед, 5. Иван Колев, 7 Георги Бабалиев

Резерви: 12 Християн Славов, 83 Иван Пенев, 15 Мартин  Янакиев, 24 Георги Божилов, 2 Велислав  Боев, 13 Архан Исуф, 22 Александър Стефанов

Старши треньор: Стефан Дончев

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): 71. Кристиан Кахлина (к) - 51. Илкер Будинов, 5. Георги Терзиев, 24. Оливие Вердон, 6. Шакил Пинас - 23. Кафумана Мануел Шоу7. Алекс Сантана - 29. Дорин Ротариу, 64. Доминик Янков, 75. Петър Георгиев - 9. Ихинио Марин

Резерви: 67 Дамян Христов, 10 Елвис Ману, 13 Мавис Чибота, 22 Джордан Икоко, 25 Стефан Баджи, 45 Димитър  Митков, 79 Тихомир Димитров