Арда Кърджали направи пълен обрат срещу Ботев Пловдив и стигна до успеха с 2:1 в мач от 33-ия кръг от четирите отбора, борещи се за седмото място в крайното класиране в efbet Лига. Уме Емануел изведе „канарчетата“ напред през първото полувреме, но през втората част домакините стигнаха до пълен обрат след попадения на Борис Тютюков и автогол на Йонас Там в края на срещата.

Победата за Арда завърза още повече възела за заветното седмо място, като тимът вече е с 44 точки на деветото място. Ботев е седми с 45, колкото има и осмия ЦСКА 1948, а десетият Славия е с 40 пункта.

Това пък беше генералната репетиция за „канарчетата“ преди тазгодишния финал за Sesame Купа на България срещу Лудогорец. Друг проблем за Душан Керкез пред финала и след този мач е, че през първото полувреме в Кърджали с контузия напусна Самуел Акере.

В следващия кръг Арда приема ЦСКА 1948, докато Ботев Пловдив гостува на Славия в София.

В петата минута Мартин Секулич стреля към вратата на Арда, но не успя да затрудни Анатоли Господинов. Седем по-късно Самуел Акере проби отляво и даде остър пас към Мартин Секулич. Той изпревари бранител на Арда и стреля от движение, но Господинов показа страхотен рефлекс.

В следващите минути липсваха опасни положения пред някоя от двете врати. В 32-ата минута Принц Окезие направи груба грешка при обработването на топката и Уме Емануел открадна в половината на Арда. №31 на Ботев напредна и мина край Анатоли Господинов, след което прати топката във вратата, въпреки опитите на Милен Стоев да блокира.

Неприятната новина за Ботев през първото полувреме беше, че Керкез трябваше да замени контузилия се Самуел Акере. На негово място се появи Нвачукву и присъствието на Акере във финала за Sesame Купа на България срещу Лудогорец. В 51-ата минута Принц Окезие даде прекрасен извеждащ пас, но не към правилната врата и изведе Кристиан Нвачукву срещу вратаря Господинов. Резервата на Ботев напредна и стреля, но причудливо не намери очертанията и прати топката аут.

В 62-ата минута Иван Тилев шутира от въздуха от дъгата, но топката рикошира в гърба на Ето'о и отиде в корнер. Две след това домакините изравниха резултата след прекрасно нападение. Борислав Цонев даде дълъг пас вдясно за Тонислав Йорданов. Той овладя във въздуха и продължи с дрибъл, след което центрира прекрасно към другата резерва - Борис Тютюков, който с глава матира Игонен - 1:1.

В 77-ата минута Ботев имаше изключителна възможност пак да поведе в резултата. Марин Секулич напредна с топка в крака и надбяга Крачунов. След това той елиминира с финт бранителя и даде пас към Ето'о, който стреля от няколко метра, ала Господинов направи фантастична намеса.

Девет преди края Станислав Иванов получи топката между двама бранители на Ботев и стреля, но Игонен отрази удара му. При последвалото нападение Кристиан Нвачукву проби отдясно и опита да намери Димитър Папазов, но Борислав Цонев направи вездесъщо изчистване преди играча на Ботев да завърши в опразнената врата.

В 85-ата минута Борислав Цонев отправи много силен удар от дистанция, но Игонен изби в ъглов удар. Тонислав Йорданов центрира топката от корнера към Пламен Крачунов, който се размина с нея. Тя се отби в тялото на Йонас Там и влетя във вратата на Игонен.

FT / АРДА - БОТЕВ ПД 2:1

0:1 Уме 32', 1:1 Тютюков 64', 2:1 Там 85'-автогол

Рефер: Васил Минев (София)

Стадион: "Арена Арда" (Кърджали)

Състави:

Арда: 1. Анатолий Господинов, 4. Милен Стоев, 6. Пламен Крачунов, 9. Чинонсо Офор, 10. Борислав Цонев, 12. Ебенезер Окезие, 18. Джелал Хюсеинов, 20. Деян Лозев, 33. Иван Тилев, 80. Лъчезар Котев, 99. Станислав Иванов

Резерви: 13. Петър Петров, 11. Борис Тютюков, 19. Тонислав Йорданов, 27. Керимджан Игнатов, 30. Николай Жеков, 32. Христо Митев, 77. Илия Юруков, 93. Феликс Ебоа

Треньор: Николай Киров

Ботев Пловдив: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 5. Йонас Там, 9. Мартин Секулич, 15. Джеймс Етоо, 16. Самюел Акере, 20. Антонио Перера, 28. Янис Карабельов, 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис, 42. Ивайло Видев

Резерви: 22. Даниел Кайзер, 14. Фаустас Степонавичус, 18. Димитър Папазов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 41. Велиян Видолов, 43. Мирослав Георгиев, 44. Бисер Бонев    , 79. Атанас Чернев